"Росава" Жеваго хоче визнати банкрутом його готель "Салют", в якого борги перед НБУ і ФГВФО

Все про економіку та фінанси

14 травня Госпсуд м. Києва відкрив провадження в справі про банкрутство ПрАТ “Готель “Салют” (пов’язують з нардепом Костянтином Жеваго) та ввів мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Процедуру банкрутства компанії ініціювало ПрАТ “Росава” (теж підконтрольне К. Жеваго). Суд визнав його кредиторські вимоги боржника на 14,4 млн грн.

При цьому в рамках справи про банкрутство ПрАТ “Готель “Салют” суд прийняв також заяви банку “Фінанси та кредит” про визнання кредиторських вимог на 1,2 млрд грн та НБУ - на 481 млн грн.

Нагадаємо, на початку травня акціонери ПрАТ "Росава" ухвалили рішення про ліквідацію цієї юрособи. При цьому в компанії це називали реструктуризацією підприємства.

У свою чергу ФГВФО заявляв, що борг “Росави” перед банком “Фінанси та кредит” складає понад 2 млрд грн, причому по ряду кредитних договорів, пов`язаних з компаніями Жеваго, підприємство виступає поручителем. У Фонді не виключали, що рішення акціонерів ПрАТ “Росава” щодо ліквідації цієї юрособи може призвести до блокування процесу стягнення боргів в примусовому порядку. 

Як писав Finbalance, 03.04.2018 Госпсуд м. Києва відмовився задовольнити позов ПрАТ “Готель “Салют” до банку “Фінанси та кредит” про визнання недійсним в цілому договору про мультивалютну кредитну лінію №915-01-04 від 19.11.2004 з дня його підписання.

Свої вимоги позивач обгрунтовував тим, що, на його думку, кредитний договір “не містить умов щодо права позивача на банківську таємницю, її збереження, недопущення та запобігання її розголошення, відповідальності за її розголошення, з огляду на що позивач доходить висновку, що оспорюваний правочин не містить істотних умов” (цитата).

Натомість суд дійшов висновку, що сторони договору “погодили всі істотні умови для даного виду, зокрема погоджено суму кредиту, строки повернення кредитних коштів, строк дії договору, розміри процентів та порядок їх сплати”.

“Жодних заперечень щодо умов кредитних договорів при їх укладенні з боку позивача не було. Посилання позивача на відсутність в спірному Договорі такої умови, як відповідальність банку за невиконання та/або неналежне виконання зобов`язань та відповідальність за розголошення банківської таємниці, є безпідставними, оскільки такі умови не є істотними умовами кредитного договору”, - йдеться в рішенні суду.

Додамо, що 18.01.2018 Госпсуд м. Києва відкрив провадження в справі за позовом ТОВ "Кастріп-технологія" до ПрАТ "Готель "Салют" і банку "Фінанси та кредит" про визнання недійсною додаткової угоди від 26.10.2011 до кредитного договору №915м-01-04 від 19.11.2004 на підставі того, що вона (додаткова угода), як зазначається, була укладена гендиректором ПрАТ "Готель "Салют" «поза межами його повноважень та вчинено правочин без згоди на те загальних зборів акціонерів товариства, одним з яких є позивач» (цитата).

У лютому суд залишив цей позов без розгляду, оскільки позивач двічі не з’явився на судові засідання.

Як писав Finbalance, 22.09.2016 Госпсуд м. Києва задовольнив позов ліквідатора банку «Фінанси та кредит» до ПрАТ «Готель «Салют» й вирішив стягнути з відповідача 399 млн грн на підставі кредитного договору №915-01-04 від 19.11.2004.

16.02.2016 Вищий госпсуд відмовився задовольнити касаційну скаргу ПрАТ "Готель "Салют" на рішення судів нижчих інстанцій, які на вимогу НБУ зобов’язали ПрАТ "Готель "Салют" передати Головному управлінню Нацбанку по м. Києву і Київській області на збереження оригінали правовстановлюючих документів.

За даними реєстру речових прав на нерухоме майно, ПрАТ "Готель "Салют" є власником будівель готелю «Салют» у Києві (за адресою вул. І.Мазепи, 11-Б) площею 12,25 тис кв м. При цьому вказана нерухомість передана в іпотеку для НБУ (на підставі договору про внесення змін до іпотечного договору від 25.01.2010).

Столичний готель «Салют» пов’язують з нардепом Костянтином Жеваго, який контролював банк «Фінанси та кредит» до його банкрутства. За даними держреєстру, кінцевим бенефіціаром ПрАТ «Готель «Салют» є панамська Foster Group Management.

За даними Фонду гарантування, на 01.04.2018 вкладникам "Фінанси та кредит" у межах гарантійної суми виплачено компенсації на 9,92 млрд грн (сумарні виплати складуть 10,5 млрд грн).

За даними НБУ, на середину березня борг банку К. Жеваго по рефінансуванню становив 6,3 млрд грн.

Нацбанк повідомляв, що сукупний обсяг інсайдерських кредитів у портфелі банку "Фінанси та кредит" - близько 22 млрд грн (понад 70% портфелю). Балансова вартість активів банку К. Жеваго становила 45,1 млрд грн, але оцінювачі ФГВФО оцінили їх у 9,9 млрд (22% від "номіналу").

Про скасування Фондом гарантування продажу боргів Жеваго на 656 млн грн для його людей з дисконтом 77% - тут. Про невдалі спроби Фонду гарантування продати активи банку "Фінанси та кредит" на 11 млрд грн з дисконтом 80% - тут. Про "замороження" продажу боргів групи "АвтоКрАЗ" перед банком "Фінанси та кредит" на 3,5 млрд грн - тут. Про невдалу спробу ФГВФО продати борги групи "АвтоКрАЗ" перед Дельта Банком на 1,3 млрд грн - тут.

Про кримінальні провадження щодо видачі банком "Фінанси та кредит" інсайдерських кредитів читайте тут і тут.

Про борги фармкомпаній К. Жеваго перед банком "Фінанси та кредит" - тут, групи "Росава" - тут.

Про намагання групи Ferrexpo К. Жеваго домогтися в судах визнання її непов`язаною з банком "Фінанси та кредит" особою та заявлені нею вимоги на 3,9 млрд грн до Фонду гарантування - тут.

Про спроби К. Жеваго вивести Білоцерківську ТЕЦ з-під застави НБУ - тут

Про втрату Мінфіном коштів у банку "Фінанси та кредит" - тут.

Про висновки Вищого адмінсуду, що НБУ не реагував адекватно на проблеми банку "Фінанси та кредит" див. тут.