РосЗМІ: кіпрський суд арештував майно Фірташа на вимогу ВТБ

Все про економіку та фінанси

Суд Кіпру наклав арешт на "все рухоме і нерухоме майно Дмитра Фірташа майже на $46 млн", пише російський “Коммерсант”.

При цьому забезпечувальні заходи торкнулися і головної компанії олігарха Group DF Holdings Limited, яка фактично керує всім бізнесом Д. Фірташа. Приводом став позов російського банку ВТБ, якому заборгували дві структури бізнесмена - ПрАТ «Юкрейніан Кемікал Продактс» і ТОВ «Титанові інвестиції», які є власниками низки заводів в Криму.

За даними джерел видання, позов в окружний суд кіпрського міста Лімасол був поданий ще 20 грудня минулого року юристами банку ВТБ і через тиждень по ньому були прийняті забезпечувальні заходи. Сам позов по суті почнуть розглядати в кінці січня. Одним з відповідачів по ньому є Д. Фірташ.

За словами джерел видання, Д. Фірташ - бенефіціар ПрАТ «Юкрейніан Кемікал Продактс» і зареєстрованого в Росії ТОВ «Титанові інвестиції».

Ці компанії є власниками низки великих хімічних підприємств в Криму, що займаються виробництвом діоксиду титану, що має саме різне застосування в різних галузях промисловості - від виготовлення паперу та вогнетривкого скла аж до бетону і гуми. При цьому підприємства за своїми потужностями є одними з головних виробників настільки затребуваної продукції на території всієї Східної Європи. За словами джерел, позов до Д. Фірташа, а також «ряду пов`язаних з ним осіб і компаній» про стягнення збитків, викликаних «шахрайськими діями відповідачів», мав на увазі арешт рухомого і нерухомого майна на $45,7 млн. Позивачі, зокрема, просили накласти забезпечувальні заходи на майно мільярдера і компаній Group DF Holdings Limited, Letan Investments Limited і Tolexis International Limited. За даними джерел, перша з них є фактично головною компанією Дмитра Фірташа, яка керує всіма його активами як в Україні, так і в інших країнах.

Як стверджують джерела "Комерсант", сам позов ВТБ пов`язаний з кредитом, який ще в кінці квітня 2015 року взяли в банку «Юкрейніан Кемікал Продактс» і «Титанові інвестиції».

Як зазначається, уже в лютому наступного року позичальники «забули» про свої зобов`язання, переставши проводити виплати. ВТБ звернувся до Арбітражного суду Москви з заявами про стягнення сформувалася заборгованості. За рішенням суду, «Юкрейніан Кемікал Продактс» зобов`язали виплатити банку $39,4 млн. Крім того, за позовом того ж ВТБ банкрутом в березні цього року було визнано російське ТОВ «Титанові інвестиції». Відносно нього введена процедура спостереження, а в реєстрі вимог кредиторів борг компанії перед ВТБ складає більше 2,5 млрд руб.

Тим часом, за попередньою інформацією, фактичний банкрут «Титанові інвестиції» успішно здійснює повернення мільйонних позик компаніям, які мають відношення до структур пана Фірташа. За словами джерел "Коммерсанта", "повернення і видача внутрішньогрупових позик компанією, яка має істотну зовнішню заборгованість, не можуть свідчити про сумлінність боржника». Вони переконані, що український бізнесмен організував «шахрайську схему з виведення з компаній-боржників» російських банків, включаючи ВТБ, грошових коштів через підконтрольні йому кіпрські офшори.

У прес-службі ВТБ інформацію про арешт активів Дмитра Фірташа "Коммерсанту" підтвердили, проте відмовилися від докладних коментарів. «Ми вітаємо рішення окружного суду міста Лімасол про арешт майна Дмитра Фірташа і пов`язаних з ним компаній», - заявили в банку. За словами його представників, основна мета при роботі з проблемною заборгованістю - повернення кредитних коштів банку. Також там заявили, що ВТБ буде продовжувати «домагатися повного повернення грошових коштів усіма доступними способами в рамках законодавства». У Group DF на запит видання не відповіли.

У Криму знаходяться два два хімічних заводи Д. Фірташа - «Кримський титан» в Армянську і «Кримська сода». Компанії-боржники ВТБ пов`язані саме з цими активами. Українське ПрАТ «Юкрейніан Кемікал Продактс» - юридична особа «Кримського титану», який був єдиним виробником діоксиду титану потужністю близько 100 тис. тонн. До 2014 року ПрАТ мало назву «Кримський титан», потім було перереєстровано з Армянська до Києва і перейменовано. На кінець 2016 року акціонером компанії була німецька Ostchem Germany GmbH. При цьому в жовтні 2014 року майно «Кримського титану» було передано в довгострокову оренду вже російському ТОВ «Титанові інвестиції», зараз підприємство називається армянська філія ТОВ. За даними ЕГРЮЛ, «Титанові інвестиції» належать кіпрській Letan Investments Limited (засновник Group DF). Але джерела "Коммерсанта" в галузі вважають, що в кінці минулого року управління підприємством і «Кримської содою» де-факто перейшла до осіб, близьким до найбільшого в Росії виробника соди «Башсоде», проте в компанії це не підтверджували.

P.S.

Group DF олігарха Дмитра Фірташа заявляє про безпідставність і протизаконність претензій російського банку ВТБ і буде оскаржувати рішення суду республіки Кіпр про введення забезпечувальних заходів щодо активів, що належать групі. Про це йдеться в офіційному прес-релізі компанії, пише "Економічна правда".

У Group DF підкреслили, що обмежувальні заходи є тимчасовими, на період розгляду справи в суді, і група як і раніше залишається власником цих активів.

"Введення зазначених забезпечувальних заходів ніяк не впливає на роботу бізнесів групи ні в Україні, ні за кордоном. На сьогоднішній день підприємства Group DF продовжують працювати в нормальному режимі", - йдеться в реакції компанії.