Ринок нерухомості: продажі квартир у Києві торік були найменшими з 2014 року

Все про економіку та фінанси

За даними ARPA Real Estate, в 2017 році в Києві було продано 2350 квартир на первинному ринку і 3210 - на вторинному, пише агентство «ЛігаБізнесІнформ».

Для порівняння: в 2016 році було укладено 4515 і 4960 договорів про продаж відповідно.

Скорочення кількості угод в першу чергу спостерігається в новобудовах, будівництво яких почалося в 2017-му. Житло в будинках, які вводилися в експлуатацію в минулому році, з`явилося на ринку ще два-три роки тому, тому більша частина квартир в них розпродана. "Ще п`ять років тому квартири в новобудовах продавалися на етапі будівництва, - розповідає керуючий директор компанії ARPA Real Estate Михайло Артюхов. - Три роки тому непроданих після введення в експлуатацію квартир було близько 10%, сьогодні мова йде приблизно про 30%".

Чому кількість угод скорочується? Купівельна спроможність населення в гривні не змінилася, а в доларах скоротилася, говорить Артюхов. Фінансовими інструментами для покупки житла клієнти практично не користуються. Кредити на покупку нерухомості через високі іпотечні ставки - від 19 до 22% річних - і жорсткі вимоги до позичальників беруть не більше 5% покупців житла.

Весь минулий рік забудовники намагалися оживити попит за допомогою програм лояльності: знижок на квартири, можливості отримати кредит у банку-партнера в середньому під 7% річних в гривні або скористатися розстрочкою платежу. "У 2017 році більшість київських забудовників при 100-процентній оплаті вартості квартири збільшили знижки в два-три рази: якщо ще в березні максимальна знижка була на рівні 6-7%, то напередодні новорічних свят вона досягала і 18-20%", - розповідає в. о. начальника відділу продажів міні-міста Svitlo Park Денис Павленко.