Режим надзвичайної ситуації на Донбасі й підвищеної готовності по Україні: документ

Все про економіку та фінанси

26 січня Кабмін прийняв розпорядження №47-р «Про встановлення режимів підвищеної готовності та надзвичайної ситуації»

Як зауважується в документі, «з метою координації дій державних органів влади, спрямованих на забезпечення захисту населення, територій, та майна, функціонування єдиної державної системи цивільного захисту для подолання наслідків надзвичайної ситуації державного рівня соціального та воєнного характеру, яку спричинило загострення ситуації на деяких територіях України, загроза вчинення терористичних актів та відповідно до статей 13 і 14 Кодексу цивільного захисту України.

1. Установити:
режим надзвичайної ситуації в Донецькій та Луганській областях;

режим підвищеної готовності для Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, м. Києва, м. Севастополя і Автономної республіки Крим (з урахуванням положень Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України”).

2. Забезпечити стале та належне функціонування комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя».

Коментуючи ухвалений документ, прем’єр А. Яценюк закликав «не плутати це з надзвичайним станом і воєнним станом, які вводяться рішенням парламенту». «Наше рішення спрямоване тільки на одне – всі повинні працювати 24 години на добу і сім днів на тиждень, - підкреслив він. - Мета прийняття цих рішень – повна координація діяльності всіх органів влади для забезпечення безпеки громадян і цивільного захисту населення».

Уряд України також прийняв рішення про створення Державної комісії з надзвичайних ситуацій. Її головою є прем`єр А. Яценюк, заступники – віце-прем`єр-міністр - міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Г. Зубко та голова Державної служби з надзвичайних ситуацій С. Бочковський.

А. Яценюк повідомив, що уряд ухвалив рішення про створення регіональних координаційних центрів з надзвичайних ситуацій: «У кожній області за аналогією з Державною комісією з надзвичайних ситуацій під керівництвом голови обласної державної адміністрації створюється відповідна регіональна комісія з надзвичайних ситуацій».

Він наголосив, що завдання державної і регіональних комісій – інвентаризація всіх об`єктів цивільного захисту. Глава уряду повідомив, що Кабінет Міністрів видасть спеціальне розпорядження, яке доручає Державній службі з надзвичайних ситуацій провести перевірку всіх об`єктів цивільного захисту.

Ще одне завдання комісії, за словами глави Уряду, - формування єдиного запиту на постачання матеріально-технічних цінностей. А. Яценюк звернувся до керівників обласних адміністрацій сформувати такі запити на рівні областей: «У цьому єдиному реєстрі запитів повинна бути інженерна техніка, матеріально-технічне і речове майно, ліки, харчування».

А. Яценюк доручив Главі ДСНС С. Бочковському розпочати формування єдиного запиту щодо інженерної техніки, оскільки «терористи знищили десятки одиниць інженерної техніки служби з надзвичайних ситуацій».

Глава уряду звернувся до міністра охорони здоров`я О. Квіташвілі разом із Держрезервом провести інвентаризацію складів і невідкладно подати уряду рішення про розбронювання цінностей державного резерву, в тому числі лікарських засобів і медичних препаратів.

«Після того, коли Державна служба з надзвичайних ситуацій узагальнить весь запит на медикаменти, прошу Міністерство охорони здоров`я звернутися до наших західних партнерів і міжнародних організацій про надання додаткової гуманітарної допомоги у вигляді тих ліків і медичних засобів, які потрібні для ліквідації наслідків надзвичайної ситуації», - наголосив Арсеній Яценюк.

Він також доручив Державному резерву разом із Міністерством аграрної політики та продовольства України і ПАТ «Аграрний фонд» невідкладно отримати заявки на харчування від Державної служби з надзвичайних ситуацій, «перевірити, що реально, а не на папері, є на елеваторах і на складах».

«Держрезерву - розбронювати цінності. Міністерству фінансів - виділити додаткові кошти з резервного фонду на матеріально-технічне забезпечення Служби з надзвичайних ситуацій та державного резерву. Міністерству АПК через аграрний фонд - забезпечити потребу, якщо така потреба буде в продуктах харчування, в першу чергу в борошні й зернових», - доручив глава уряду.

«Сьогоднішнє рішення означає, що в країні створена єдина система захисту громадян. Державна комісія з надзвичайних ситуацій разом із відповідними регіональними комісіями несе всю повноту відповідальності за стан справ у кожній окремо взятій області», - наголосив А. Яценюк.

Він звернувся до керівників ОДА через Державну службу з надзвичайних ситуацій подати списки необхідної на регіональному рівні продукції: «Міністерство економіки повинно звести потреби регіонів з можливостями регіонів по виготовленню продукції, необхідної для ліквідації надзвичайної ситуації, в кожній окремо взятій області. Далі відповідно до закону уряд прийме рішення про те, щоб профінансувати з резервного фонду».

«У країні введений особливий режим після мобілізації. Ми підвищили рівень до підвищеної готовності й надзвичайної ситуації. Це означає, що в місцевих бюджетах в обов’язковому порядку повинні бути передбачені кошти на ліквідацію надзвичайних ситуацій, на мобілізацію, на забезпечення медикаментами, на забезпечення продуктами. Центральний Уряд дасть свою частину, але я звертаюсь до вас забезпечити ваш шматок роботи», - звернувся А. Яценюк до голів ОДА.

Глава уряду доручив Міністерству енергетики і вугільної промисловості забезпечити паливно-мастильними матеріалами регіони, щодо яких буде надано запит ДСНС: «У нас декількасот вагонів зі стабільним бензином стоїть на коліях. Невідкладно отримати запит від Державної служби з надзвичайних ситуацій, і через «Укргазвидобування» та інші компанії, де держава має контрольний пакет, в тому числі й «Укрнафту», забезпечити паливно-мастильними матеріалами відповідні регіони».

А. Яценюк доручив у щоденному режимі інформувати громадян про стан безпеки: «У школах, лікарнях, по всіх засобах масової інформації по всіх областях - чітко в щоденному режимі інформування громадян про стан безпеки, інформування громадян, що робити у випадку настання надзвичайної ситуації, куди дзвонити, куди їхати. Інформування громадян про наявність матеріально-технічних запасів, ліків, харчування, техніки».

Він звернувся до Голови ДСНС, наголосивши на необхідності проведення навчань із цивільного захисту громадян.

Окрім того, А. Яценюк звернувся до керівників ОДА сконцентрувати наявні ресурси для приведення у відповідність споруд цивільного захисту, «щоб їх можна було експлуатувати, щоб там люди могли вкритися у випадку необхідності».

Прем’єр-міністр повідомив, що засідання Державної комісії з надзвичайних ситуацій буде проводитися на регулярній основі. Заступник голови Комісії проводитиме оперативні наради в щоденному режимі.

Цивільні громадяни при введенні режимів надзвичайної ситуації та підвищеної готовності не набувають додаткових обов`язків і не здійснюють жодних додаткових заходів.