Путін отримав офіційний привід вимагати в України дострокового повернення 3 млрд дол.

Все про економіку та фінанси

Сьогодні Держстат оприлюднив дані, що ВВП України за підсумками 2014 року у фактичних цінах склав 1 566 728 млн грн. При цьому раніше Мінфін оприлюднив дані, що на кінець грудня минулого року державний і гарантований державою борг становив 1 100 832,721 млн грн.

Таким чином, за підсумками 2014 року співвідношення державного і гарантованого державою боргу до ВВП склало 70,26%.

Нагадаємо, що в проспекті емісії суверенних єврооблігацій України на 3 млрд дол, які були випущені в грудні 2013 року, визначено, що держборг України не має перевищити 60-відсоткову планку, інакше покупець облігацій – Росія – матиме право вимагати дострокового їх погашення.

Щоправда, слід наголосити, в документі чітко не зазначено, як саме має здійснюватися оцінки – в гривневому чи доларовому вираженні.

За оцінками експертів ICU, за підсумками 2014 року номінальний ВВП України склав біля 1,55 трн грн. або 130 млрд дол в доларовому вираженні (за ринковим курсом). З огляду на це, відношення держборгу до ВВП у гривневому вираженні торік становило 71% від ВВП, а в доларовому – 53,3% ВВП.

Неофіційно представники російської влади й зазначали в коментарях ЗМІ, що через відсутність відсутність чітких формулювань у проспекті емісії євробондів Москва, швидше за все, не вимагатиме дострокового погашення Україною зобов’язань.

Як заявляв на поточному тижні міністр фінансів РФ А. Силуанов, «ми зараз заздалегідь не пред`являємо дострокового погашення боргу, хоча маємо підстави, а з іншого боку, ми говоримо про те, що чекаємо з грудня поточного року 3 млрд дол, як це було обіцяно Міністерством фінансів України».

У будь-якому разі це означає, що Росія наразі не збирається йти на реструктуризацію боргу України, про що офіційний Київ намагається домовитися з іншими кредиторами (в основному – держателями євробондів). Крім того, попри запевнення Москви, не слід виключати, що вимога до офіційного Україна про дострокове погашення євробондів на 3 млрд дол. таки може ще з`явитися. Бо гріш ціна словам кремлівського воєнно-злочинного угрупування.