Процентні витрати Приватбанку перевищують процентні доходи

17.07.2017, 13:00

Приватбанк нарешті оприлюднив звітність за І квартал 2017 року. І відповідно до звіту банку про рух грошових коштів у січні-березні, обсяг отриманих ним процентних доходів у вказаний період склав 4,36 млрд грн, а обсяг процентни витрат – 5,17 млрд грн. Таким чином, негативна різниця – 0,81 млрд грн.

Разом з тим, у звіті про фінрезультати банк вказав чистий процентний дохід за січень-березень на рівні 0,96 млрд грн – при процентних доходах 6,1 млрд грн та процентних витратах 5,14 млрд грн.

За підсумками І кварталу Приватбанку задекларував чистий прибуток 744 млн грн на фоні витрат на формування резерву під знецінення кредитів на 2,3 млрд грн.

Як писав Finbalance, відповідно до звітності Приватбанку за 2016 рік, його процентні доходи торік склали 33,3 млрд грн, а процентні витрати – 29,4 млрд грн. Тобто заявлені процентні доходи перевищили процентні витрати на 3,9 млрд грн.

Водночас за даними банку, торік за знеціненими кредитами та авансами клієнтам був нарахований процентний дохід у сумі... 5,8 млрд грн. «Нарахований» означає, що він, по суті, не був реально сплачений «живими» коштами.

У звіті про рух грошових коштів Приватбанк зазначав, що торік отримані ним процентні доходи (24,1 млрд грн) були меншими, ніж процентні витрати (29,4 млрд грн) на 5,3 млрд грн.

Заступниця глави НБУ Катерина Рожкова в інтерв’ю для Finbalance заявляла, що наразі купонний дохід Приватбанку від держоблігацій, які були внесені в його капітал, складає близько половини всіх процентних доходів. Водночас топ-менеджер НБУ зауважила, що Приватбанк продовжує нараховувати відсотки на балансі по проблемним кредитам.

Також К. Рожкова запевняла, що банк має достатньо ліквідності для роботи (у т.ч. завдяки комісійному бізнесу, відновленню кредитування населення, малого і середнього бізнесу). Заступниця глави НБУ зазначала, що не очікує до кінця року потреби монетизації держоблігацій, які уряд вніс в капітал Приватбанку.

Приватбанк згодом констатував, що на сьогодні має «стійку ліквідну позицію – поточна загальна сума високоліквідних активів банку становить 106 млрд грн (з урахуванням ОВДП і депозитних сертифікатів НБУ). Показники ліквідності вище нормативних: Н4 = 59,49% (норма – не менше 30%), Н5 = 164,38% (норма – не менше 40%), Н6 = 90,40% (норма – не менше 60%)».

Поки що чинний глава правління Приватбанку Олександр Шлапак повідомляв, що прибуток банку за 5 місяців склав 3,9 млрд грн (толі в АУБ раніше наводили дані про 1,7 млрд грн).

Згодом Приватбанк заявляв, що його прибуток «з початку року станом на 22.06 становив 2,58 млрд грн; операційна маржа (прибуток до відрахувань в страхові резерви) – 4,7 млрд грн».

Водночас з огляду на потребу Приватбанку в докапіталізації на 38,5 млрд грн (рішення про що вже ухвалив Кабмін і перший транш держоблігацій на 22,5 млрд грн уже випущений), наведені дані про позитивний фінрезультат у 2017 році виглядають більш ніж сумнівними.