"Промінвестбанк" судиться з групою "АВК" за 1,35 млрд грн, хоче забрати фабрику

Все про економіку та фінанси

Господарський суд Донецької області розглядає позов «Промінвестбанку» до ПрАТ «АВК» (м. Маріуполь) та ПАТ «Кондитерська фабрика А.В.К.» (м. Дніпропетровськ) про стягнення заборгованості 1,35 млрд грн. згідно з кредитним договором від 28.09.2011.

Довідка. Компанії-відповідачі входять в однойменну кондитерську групу. Кінцеві бенефіціари – Володимир Авраменко (мажоритарний власник EasyPay й банку «Траст») та Валерій Кравець (наприкінці листопада були припинені його повноваження як глави правління ПрАТ «АВК»).

Згідно з фінзвітністю, за 2014 рік збиток ПрАТ "АВК" склав 1,1 млрд грн., а ПАТ "А.В.К." (м. Дніпропетровськ) – 4,4 млн грн.

Рік тому компанія «АВК» повідомляла про призупинення роботи фабрики в Донецьку.

Про спробу «Райффайзен Банку Аваль» відсудити в ПрАТ "АВК" 15,4 млн дол. читайте тут

Промінвестбанк хоче стягнути заставне майно – основні засоби, автотранспорт, а також будівлі і споруди за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Журналістів, 11 (нерухомість належить на праві власності ПАТ «Кондитерська фабрика А.В.К.»). Це в т.ч. адміністративно-побутовий корпус; трансформаторна підстанція; масложироуловлювач; будівля холодильно-компресорна; приміщення підготовчого відділення; будівля вагова; сарай; повітряна забірна шахта; склад силікатної глиби і приготування клею; механічна майстерня, котельня, овочевий склад літ, протипожежна насосна станція, складські корпуси тощо).

Згідно з матеріалами справи, під час її розгляду ПрАТ «АВК» підтвердило, що з його боку має місце порушення умов договору щодо сплати заборгованості. До того ж, всупереч умов кредитного договору відповідач не надає банку аудиторську звітність, інформацію щодо фактичних показників виконання бізнес-плану. Судом зауважено, що саме кредитування здіснено для рефінансування заборгованості перед іншими банками.

Як констатується в судових матеріалах, «відповідач не навів суду обставин, з якими пов’язуються неможливість виконання покладених на нього обов’язків».

"Зазначене дає підстави суду вважати, що відповідач недобросовісно ставиться до виконання обов’язків щодо позивача, а тому є підстави для застосування заходів до забезпечення позову у вигляді накладання арешту на грошові кошти, які належать Приватному акціонерному товариству «АВК» в межах суми позовних вимог, які знаходяться на будь-яких рахунках в будь-яких установах банку, в тому числі і у іноземній валюті.

По-друге, з матеріалів справи вбачається, та не заперечується відповідачем 2 [ПАТ «Кондитерська фабрика А.В.К.» (м. Дніпропетровськ), - ред.], що спірне заставне майно передається в оренду, на зберігання іншим особам. Також в процесі розгляду справи судом з’ясовано, що відповідачем 2 здійснюється зміна інвентарних номерів певного майна, що є об’єктом застави, значна частка товарів в обороті (що були заставлені), не відновлюються (поповнюються), зменшена вартість заставного майна у порівнянні з попередньою його перевіркою, доведення окремих об’єктів (транспортних засобів) до незадовільного стану (акти перевірки заставного майна).

Вказане дає підстави суду вважати, що відповідач 2 (та/або інші особи, що мають речові права), користуючись заставним майном, може здійснити зміну його стану, наслідки якого полягатимуть у знищенні заставного майна, створенні нової речі, що в сукупності може призвести до неможливості ідентифікації предмету застави (і таке інше), на який має право позивач для задоволення своїх вимог», - зауважується у відповідній судовій ухвалі.

З огляду на це, 23.12.15 суду ухвалив рішення про забезпечення позову шляхом

- накладення арешту на грошові кошти, які належать Приватному акціонерному товариству «АВК» в межах суми позовних вимог, які знаходяться на будь-яких рахунках в будь-яких установах банку, в тому числі і у іноземній валюті;

- шляхом заборони будь-яким особами здійснювати будь-які дії пов’язані зі зміною стану нерухомого майна, що є предметом іпотечних договорів від 28.09.2011р., від 29.09.2011р. та рухомого майна за договорами застави транспортних засобів від 28.09.2011 р. як-то: реконструкція, поліпшення, (окрім ремонтних робіт, пов’язаних з відновленням майна для здійснення виробничої діяльності), розбирання, зміна цільового призначення тощо;

- шляхом заборони будь-яким особам у будь-який спосіб здійснювати переміщення у просторі (пересування, вивезення) та будь-яких дій, пов’язаних зі зміною стану майна за договорами застави основних засобів від 28.09.2011 р., від 24.04.2015 р., від 28.03.2012 р., від 06.11.2012 р., від 19.08.2013 р., від 24.04.2015 р., як то реконструкція, поліпшення, (окрім ремонтних робіт, пов’язаних з відновленням майна для здійснення виробничої діяльності), розбирання, зміна цільового призначення тощо, проведення бухгалтерських операцій, пов’язаних зі зміною інвентарних номерів та інших даних первісного бухгалтерського обліку.

«Ухвала набирає чинності 23.12.2015 р. та є виконавчим документом, обов`язковим на всій території України і виконується в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження. Ухвала господарського суду може бути пред’явлена до примусового виконання протягом 1 (одного) року з наступного дня після набрання ухвалою законної сили», - йдеться в документі.

Разом з тим 23.12.15 суд зупинив провадження у справі до отримання висновку комплексної судової оціночно-будівельної, транспортно-товарознавчої та товарознавчої експертизи та/або повернення матеріалів справи з експертної установи.

Довідка. Збиток "Промінвестбанку" за 9 місяців-2015 склав 6,35 млрд грн. За підсумками 2014 року він задекларував збиток 3,45 млрд грн за нацстандартами фінзвітності та 5,95 млрд грн – за міжнародними стандартами фінзвітності.

Співвідношення резервів до кредитного портфелю юросіб на 01.10.15 становило 29,6%, по фізособам - 102,9%. Разом з тим, за даними Fitch, на кінець І кварталу 2015 року в ПІБа частка NPLs (кредити з прострочкою більш ніж 90 днів) і реструктуризованих позик складала близько 92% кредитного портфелю.

На кінець вересня значення нормативу достатності (адекватності) регулятивного капіталу було на рівні 7,05% (за вимогами НБУ має бути не менше 10%).

У ІІ-ІІІ кварталі 2015 року статутний капітал Промінвестбанку збільшився на 10,8 млрд грн – до 19 млрд грн.

Судячи з усього, докапіталізація відбувається переважно за рахунок конвертації кредитів, раніше отриманих від материнської структури (тобто без фактично нових грошових вливань).

Наразі «Внєшекономбанк» перебуває в скрутному фінансовому становищі. Потреба в його докапіталізації може сягати 1,5 трлн рублів. Наймовірніший варіант її проведення – випуск урядом Росії держоблігацій (ОФЗ).

Finbalance