Прокуратура має податкові претензії до управляючої компанії ТРЦ "Гуллівер"

Все про економіку та фінанси

Відповідно до ухвали Печерського райсуду м. Києва від 13 липня, прокуратура м. Києва здійснює досудове розслідування в кримінальному провадженні №42017100000000862 від 12.07.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 Кримінального кодексу («Ухилення від сплати податків, зборів (обов`язкових платежів)»).

«Досудовим розслідуванням встановлено, що Міжрегіональним управлінням боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом, Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України проведено дослідження фінансових операцій, проведених ТОВ "Техенерготрейд" та ТОВ "Три О" на предмет наявності ознак правопорушень, пов`язаних з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом та інших правопорушень.

Відповідно до вказаного дослідження від 05.07.2017 №145/16-03/32531054, проведеним дослідженням не встановлено факту реального здійснення господарських операцій між ТОВ "Техенерготрейд", ТОВ "Три О" та ТОВ "Проектівбуд", ТОВ "Мастекбуд", ТОВ "Буд Мейд", ТОВ "Шах Монтаж Буд", ТОВ "Промтехресурс." по прибданню товарів (робіт, послуг) на загальну суму 191 528 760,00 грн., в тому числі ПДВ у розмірі 31 921 460,90 грн.

Вказані вище дії здійснюються службовими особами в порушення вимог діючого законодавства, з метою незаконного збагачення шляхом ухилення від сплати податків до державного бюджету», - йдеться в ухвалі суду.

13 липня Печерський райсуд задовольнив клопотання прокуратури м. Києва та наклав арешт на кошти, які знаходяться на рахунках

- ТОВ "Техенерготрейд" – в Ощадбанку, Укрсиббанку;
- ТОВ "Три О" – в Укрексімбанку;
- ТОВ "Шах Монтаж Буд" – в Кредобанку, Укрбудінвестбанку;
- ТОВ "Промтехресурс" – в ОТП Банку, Укргазбанку;
- ТОВ "Проектівбуд" – в Райффайзен Банк Аваль, Приватбанку, Альфа-Банку;
- ТОВ "Мастекбуд" – в Сбербанку, банку «Кредит Дніпро»;
- ТОВ «Буд Мейд» - в Правекс-Банку, Альфа-Банку.

Водночас 26 липня Печерський райсуд задовольнив клопотання ТОВ «Три О» та зняв арешт, який був накладений на рахунки вказаних підприємств.

«У судовому засіданні встановлено, що слідчим органом належним чином не доведено наявності обґрунтованої підозри в тому, що службовими особами ТОВ «Техенерготрейд», ТОВ «Три О» та ТОВ «Проектівбуд», ТОВ «Мастекбуд», ТОВ «Буд Мейд», ТОВ «Шах Монтаж Буд», ТОВ «Промтех-ресурс», в порушення діючого законодавства вчинялися дії, спрямовані на незаконне збагачення шляхом ухилення від сплати податків до державного бюджету, а також того, що кошти, розміщені на банківських рахунках вищевказаних підприємств, одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Слідчий суддя Печерського районного суду міста Києва, вирішуючи питання про арешт майна ТОВ «Техенерготрейд», ТОВ «Три О» та ТОВ «Проектівбуд», ТОВ «Мастекбуд», ТОВ «Буд Мейд», ТОВ «Шах Монтаж Буд», ТОВ «Промтех-ресурс», не врахував можливість використання таких коштів як доказу у кримінальному провадженні, та в порушення положень частини третьої статті 132 КПК наклав арешт на майно ТОВ «Техенерготрейд», ТОВ «Три О» та ТОВ «Проектівбуд», ТОВ «Мастекбуд», ТОВ «Буд Мейд», ТОВ «Шах Монтаж Буд», ТОВ «Промтех-ресурс» без доведення можливості виконання завдання, для виконання якого слідчий звернувся із клопотанням про арешт майна», - йдеться в судовій ухвалі.

Додамо, як писав Finbalance, 19 травня Печерський райсуд м. Києва в рамках кримінального провадження №42016100000000558 щодо сумнівних операцій збанкрутілого банку «Михайлівський» задовольнив клопотання прокуратури м. Києва та наклав арешт на кошти на рахунках

- ТОВ «Альянс Новобуд» - у ВТБ Банку, ОТП Банку, Платинум Банку, Правекс-Банку;
- ТОВ «Технополіс 15» - у ВТБ Банку, ОТП Банку, Платинум Банку, ПУМБ, філії «Розрахунковий центр» Приватбанку
- ТОВ «Лізингова компанія «Ельдорадо» - в ОТП Банку, Альфа-Банку.

Водночас ухвалою від 02 червня Печерський райсуд м. Києва задовольнив клопотання ТОВ «Лізингова компанія «Ельдорадо» та скасував арешт, який був накладений 19 травня на кошти цієї компанії, а також, зокрема, кошти ТОВ "Технополіс 15", ТОВ "Альянс Новобуд".

3 липня Печерський райсуд м. Києва знову наклав арешт на рахунки, а 2 серпня знову ж таки його зняв.

Контекст

За даними держреєстру, кінцевий бенефіціар ТОВ «Техенерготрейд» - Віктор Поліщук. Він же в свій час був власником банку "Михайлівський".

ТОВ «Три О» - управляюча компанія (УК) і власник столичного ТРЦ «Гуллівер». У держреєстрі власниками істотної участі в компанії значаться компанія "Бадлі Коаст Лімітед" (ПАР), компанія "Хетібер Файненс Лімітед" (Кіпр), компанія "Подемос" (ПАР), а кінцевим бенефіціаром - В`ячеслав Ігнатенко.

Про накладання арештів на нерухомість цих компаній, а також, зокрема, ТОВ «Альянс Новобуд» читайте тут.

Як відомо, В. Поліщук вважається і основним власником/співвласником ТРЦ «Гуллівер». Так, у жовтні 2012 року газета «Коммерсант» писала з посиланням на власні джерела, що власником «Три О» став В. Поліщук, викупивши частки у Вагіфа Алієва, Олексія Кучеренка, Сергія Веселова. Як зазначалося, будівництво Gulliver фінансувалося за рахунок кредитних коштів Ощадбанку.

На початку вересня 2016 року «Економічна правда» повідомляла з посиланням на джерело, близьке до керівництва Ощадбанку, що «кілька років тому Ощадбанк видав компанії "Три О", що управляє столичним ТРЦ "Гулівер", $460 млн кредиту, в той час як ринкова вартість заставного майна становила ледь половину від цієї суми».

У жовні-2016 глава правління Ощадбанку Андрій Пишний, коментуючи для агентства "ЛігаБізнесІнформ" неофіційну інформацію про реструктуризацію Ощадбанком кредитів на пільгових умовах на суму біля 20 млрд грн для групи компаній В. Поліщука, констатував, що «є речі, які я не можу обговорювати і коментувати в силу банківської таємниці, і це саме той випадок», водночас він зауважував, що «всі без винятку рішення кредитного комітету та правління банку розглядаються за участю куратора НБУ».

У листопаді В. Поліщук в інтерв’ю для цього ж агентства називав «сюрпризом» накладання арешту на «Гуллівер» у рамках справи щодо банкрутства банку «Михайлівський». Він запевняв, що «ніколи не був власником компанії «Три О». «Gulliver мені не належить. Якими процесуальними діями керувалася прокуратура, не можу сказати», - констатував В. Поліщук, додаючи, що його дружина лише «управляє» «Гуллівером».

Але він не відповів на питання, кому саме належить Gulliver: «Ви знаєте, деякі називають Януковича та інших людей зі страшними прізвищами. З 2014 року фінмоніторинг України, оновлений і найчесніший, перевірив всіх засновників Gulliver. Абсолютно точно знаю, що ніяких Януковичів і подібних прізвищ у власниках торгово-офісного центру немає. А є фантазії людей, про яких пишуть в пресі... Мені сумно».

Торік у Фонді гарантування публічно заявляли, що "сподіваються" на накладання арешту на мережу "Ельдорадо", яку Фонд пов`язував з В. Поліщуком. Натомість рітейлер "Ельдорадо" у зв`язку з цим заявляв про намір судитися з Фондом гарантування, вказуючи на відсутність правового зв`язку з банком "Михайлівський". При цьому в 2017 році правоохоронці в рамках кримінального провадження №42017100000000277 (теж щодо банкрутства банку "Михайлівський") звертали увагу на окремі аспекти діяльності "Ельдорадо".

Про судові спори між Фондом гарантування та ФК «Плеяда» і ФК «Фагор», скасування судом першої інстанції рішення НБУ про ліквідацію банку «Михайлівський» див. тут, про перегляд цього рішення в апеляційній інстанції - тут.

За даними Фонду гарантування, на 01 червня вкладникам банку "Михайлівський" у межах гарантійної суми було виплачено 2,26 млрд грн (98,4% запланованих виплат).