Прокуратура: екс-глава правління "Фідобанку" не з’являється на допит

19.04.2017, 09:00

Відповідно до ухвали Шевченківського райсуду м. Києва від 07 квітня, правоохоронці здійснюють досудове розслідування в кримінальному провадженні №32016100000000126 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу («Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем») і ст. 218-1 КК («Доведення банку до неплатоспроможності»).

За даними прокуратури м. Києва, службові особи збанкрутілого Фідобанку, «зловживаючи службовим становище, упродовж 2015 - 2016 років, шляхом проведення міжбанківських операцій, у т.ч. операцій з цінними паперами, заволодили майном банківської установи в особливо великих розмірах». «Проведення вищевказаних операцій призвело до суттєвого погіршення фінансового стану банку та неможливості належного виконання ним своїх зобов`язань перед вкладниками та іншими кредиторами, шляхом доведення ПАТ «Фідобанк» до категорії неплатоспроможних. Кінцевою метою вказаних умисних дій керівництва банківської установи було привласнення та виведення грошових коштів та майна банку», - йдеться в ухвалі суду.

За словами представника прокуратури м. Києва, в рамках цього кримінального провадження «неодноразово здійснювались виклики голови правління ПАТ «Фідобанк», проте останній на неодноразові виклики до прокурора для проведення допиту не з`являється, про причини неприбуття не повідомляє».

Враховуючи це, прокурор звернувся до суду з клопотанням про здійснення приводу свідка.

Довідково. Привід полягає в примусовому супроводження особи, до якої він застосовується, особою, яка виконує ухвалу про здійснення приводу, до місця її виклику в зазначений в ухвалі час.

Главою правління і власником Фідобанку був Олександр Адаріч. Йому також належали 50% акцій Євробанку, який, як і Фідобанк, на ліквідації.

Водночас слідчий суддя Шевченківського райсуду м. Києва відмовився задовольнити клопотання прокурора про привід екс-глави правління Фідобанку. На думку суду, таке клопотання передчасне, оскільки «на цей час у матеріалах справи дані передбачені ст. 136 КПК України на підтвердженням отримання повісток про виклик відсутні, а також відсутні будь-які інші дані, які підтверджують факт вручення останньому повісток про виклик або ознайомлення з їх змістом».

Як писав Finbalance, станом, принаймні, на листопада 2016 року досудове розслідування по вказаному кримінальному провадженню здійснювали слідчі ДФС. На їх думку, зокрема, сумнівним чином було відчужено нерухоме майно Фідобанку

Крім того, Finbalance писав про ще одне кримінальне провадження по Фідобанку – №42016000000001306, досудове розслідування по якому здійснювала Нацполіція по ст. 191 Кримінального кодексу («Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем») - за фактом розтрати коштів банку, вчиненої його службовими особами в особливо великих розмірах.

Відповідно до ухвали Печерського райсуду м. Києва від 09 вересня, за даними слідства, «в період 2014 року службові особи ПУАТ «Фідобанк», зловживаючи своїм службовим становищем, шляхом видачі завідомо невигідних кредитів, пов`язаним підприємствам, а також підприємствам, які мають ознаки фіктивності, зокрема: ТОВ «ФК «Авераж» (код ЄДРПОУ 39115791), ТОВ «Грифон Капітал» (код ЄДРПОУ 38316138), ТОВ «ФК «Глобал Фінанс» (код ЄДРПОУ 38902168), ТОВ «ФК «Вендор» (код ЄДРПОУ 38996895), ТОВ «ФК «Авіста» (код ЄДРПОУ 39288180), ТОВ «Скай Кепітал» (код ЄДРПОУ 37974493) привласнили кошти цього банку в сумі 1,9 млрд. грн., яка є особливо великим розміром» (цитата).

Фідобанк був віднесений до категорії неплатоспроможних 20 травня 2016 року. НБУ в офіційній заяві, звертаючи увагу, що 12 травня в банку почався відтік коштів з рахунків юридичних осіб та коштів інших банків, окремо наголошував, що «виведення активів на пов’язані із акціонером установи не здійснювалось» (цитата). 18 липня банк був відправлений на ліквідацію.

Глава НБУ Валерія Гонтарева публічно заявляла, що акціонер Фідобанку Олександр Адаріч (на фото) – після того, як зрозумів, що не зможе виконати програму докапіталізації за результатами стрес-тесту, - «повів себе абсолютно адекватно, як і менеджмент - він не робив ні дроблення депозитів, ні розмивання активів, ні виведення активів» (цитата).

Натомість директор-розпорядник Фонду гарантування вкладів Костянтин Ворушилін, говорячи про Фідобанк, а також банк «Михайлівський» та «Хрещатик» (віднесені до неплатоспроможних навесні поточного року), теж публічно констатував таке:

«Три останніх: "Хрещатик", "Фідо" та "Михайлівський". Ми сподівалися, що вони вибудовують реальний бізнес. Але виявилося інакше. Власники і топ-менеджмент власноруч планомірно «поклали» ці банки. Вони не боролися за їх виживання, як повинні були це робити. Так, десь спробували щось зробити, але потім прийняли усвідомлене рішення поховати банки, а проблеми і відповідальність перекласти на державу, зняти максимально з себе. При цьому, вони достатньо попрацювали з виведенням активів. Працювали за красивим схемами, щоб їх менше суди діставали. На превеликий жаль, наше законодавче поле таке, що права кредиторів не захищені. У деяких банках це розуміють, тому вважали за краще вкрасти гроші і активи».

За даними Фонду гарантування, на 01.04.2017 вкладники Фідобанку в межах гарантійної суми отримали компенсації на 1,76 млрд грн (95,2% запланованих виплат).

P.S. В оприлюднених матеріалах т.зв. «прослушки Рожкової» згадувався у т.ч. Фідобанк – в "обнальному" контексті.