Прокуратура: Ощадбанк переплатив 25-30% за ремонт своїх офісів та приміщень

Все про економіку та фінанси

Згідно з ухвалою Печерського райсуду м. Києва від 11 квітня, яка посилається на дані Київської місцевої прокуратури №6, в рамках кримінального провадження №42017101060000207 слідчі встановили, що службові особи Ощадбанку в період з 2014 по 2017 роки за завищеними цінами здійснювали закупівлі послуг із ремонту будівель та приміщень центрального апарату та територіальних підрозділів.

“Послуги із ремонту будівель та приміщень закуплялись банком по цінам, вищим на 25-30% від ринкових. Отримані грошові кошти компаніями, що надавали послуги з ремонту, частково перераховано за кордон на рахунки офшорних компаній, переведено в готівку та привласнено службовими особами АТ «Ощадбанк»”, - йдеться в судових матеріалах.

Ухвалою від 11 квітня Печерський райсуд м. Києва частково задовольнив клопотання Київської місцевої прокуратури №6 та надав дозвіл на вилучення копій документів, які перебувають у володінні Ощадбанку, в т.ч. договорів, додаткових угод та додатків них, актів виконаних робіт та додатків до них, витратних накладних, актів прийому-передачі товарів (робіт, послуг) та додатків до них, специфікацій, кошторисів, рахунків-фактур, платіжних доручень, виписок за рахунками АТ «Ощадбанк», меморіальних, касових ордерів та інших документів, що підтверджують виконання юрособами будівельних послуг (будівництво, ремонт, реконструкція, поліпшення будівель та споруд) на замовлення Ощадбанку, зокрема, його регіональними структурними підрозділами (управління, філії, відділення), в період з 01.01.2014 по 01.02.2018.

Ще однією ухвалою від 11 квітня Печерський райсуд м. Києва надав слідчим дозвіл на вилучення копій інших документів, які знаходяться у володінні Ощадбанку, в т.ч. договорів (угод), укладених Ощадбанком з ТОВ «Прайсуотерхаускуперс», ТОВ «Прайсвотерхаускуперс Ешуренс», ТОВ «Прайсвотерхаускуперс (Аудит)», ТОВ «КПМГ-Україна», ПрАТ «КПМГ Аудит», додаткових договорів та додатків до них, актів виконаних робіт та додатків до них, звітів про надання послуг (виконання робіт) та додатків до них, а також банківських виписок по рахункам Ощадбанку, платіжних доручень, касових, меморіальних ордерів та інших документів, що підтверджують наявність фінансово-господарських та цивільно-правових відносин у період з 01.01.2014 по 01.02.2018 між Ощадбанком і вказаними компаніями.

Крім того, суд надав слідчим доступ до договорів (угод), укладених між Ощадбанком і ТОВ «Навігатор Корпорейшн», ДП «ЕС ЕНД ТІ Україна», ТОВ «БМС Консалтінг», ТОВ «Світ ІТ», додаткових договорів (угод) та додатків до них, актів виконаних робіт та додатків до них, актів прийому-передачі товарів та додатків до них, витратних накладних, товарно-транспортних накладних, специфікацій, матеріалів пропозицій учасників конкурсних торгів, повідомлень про акцепт пропозицій конкурсних торгів, протоколів засідань комітету з конкурсних торгів Ощадбанку щодо проведення конкурсних торгів із закупівлі обладнання та послуг у період з 01.01.2014 по 01.02.2018, де переможцями були вказані підприємства; а також банківських виписок по рахункам Ощадбанку, платіжних доручень, касових, меморіальних ордерів та інших документів, що підтверджують наявність фінансово-господарських та цивільно-правових відносин у період з 01.01.2014 по 01.02.2018 між Ощадбанком та згаданими підприємствами.

Як писав Finbalance, в рамках кримінального провадження №42017101060000207 правоохоронці розслідують у т.ч. ІТ-закупівлі Ощадбанку на 550 млн грн.

Так, за даними слідства, Ощадбанк у період з 2014 по 2017 роки провів конкурсні торги щодо закупівель обчислювальних машин, частин, приладів до них, та програмного забезпечення, переможцем яких ставали ТОВ «Навігатор», ТОВ «Навігатор Корпорейшн», ДП «ЕС ЕНД ТІ Україна», ТОВ «БМС Консалтінг» та ТОВ «Світ ІТ».

“Комп`ютерне обладнання закуплено державним банком по цінам, вищим на 25-30% від ринкових на загальну суму понад 550 млн. грн. Отримані грошові кошти зазначеними компаніями частково перераховано за кордон на рахунки офшорних компаній, переведено в готівку та привласнено службовими особами АТ «Ощадбанк»”, - йшлося в судових матеріалах.

Крім того, як зазначалося, в період з 2014 по 2017 рік між Ощадбанком в особі заступника голови правління і ТОВ «Прайсуотерхаускуперс», ТОВ «Прайсвотерхаускуперс Ешуренс», ТОВ «Прайсвотерхаускуперс (Аудит)», ТОВ «КПМГ-Україна» та ПрАТ «КПМГ Аудит» “підписано договори, предметом яких є надання консультаційних та юридичних послуг щодо супроводу конкурсних торгів під час здійснення закупівель державним банком робіт та послуг” (цитата).

“Зазначені договори підписано не зважаючи на те, що в структурі АТ Ощадбанк є Управління супроводження здійснення закупівель, яке безпосередньо займається супроводом конкурсних торгів, а саме аналізом учасників торгів, їх проведенням та підготовкою тендерної документації. Крім того, в державному банку є юридичний департамент, який забезпечує юридичний супровід конкурсних торгів. Вищезазначене вказує на можливу розтрату грошових коштів з боку посадових осіб АТ «Ощадбанк» в особливо великому розмірі на суму понад 15 млн. грн”, - зауважувалося в судових матеріалах.

Нагадаємо, в рамках згаданого кримінального провадження №42017101060000207 розслідуються також можливі зловживання відстороненого від посади директора казначейства Ощадбанку (в березні співробітники СБУ та прокуратури оголосили про підозру) при здійсненні операцій з держоблігаціями. Деталі цієї історії - тут.

Ощадбанк таким чином коментував інформацію правоохоронців:

“Щодо можливого «завищення» вартості ІТ-обладнання: всі процедури закупівель у банку проводяться за ідентичним прозорим алгоритмом! За висновками незалежних фахівців, аудиторських компаній представників Великої четвірки, які проводять зовнішній моніторинг, банк вжив всі необхідні заходи для запобігання корупційним проявам та зловживанням, дотримався принципів відкритості, прозорості. Банк може підтвердити це документально.

Щодо сумнівів у необхідності та обґрунтованості залучення банком міжнародної компанії-аудитора до супроводження стратегічних закупівель: залучення зовнішніх радників по стратегічним проектам є загальновизнаною, ефективною практикою та обумовлено необхідністю забезпечення найвищого ступеню прозорості для моніторингу закупівель

Оцінку діям слідчого повинні надати органи прокуратури".

Про розслідування поліції щодо надання службовими особами Ощадбанку пільгових тарифів для підконтрольних їм підприємств читайте тут.

У 2014-2017 роках держава залила в капітал Ощадбанку (через випуск держоблігацій) 31,3 млрд грн, що перевищує суму його збитків у цей період на 10 млрд грн. Вказані витрати держави - без врахування купонних платежів Мінфіну по докапіталізаційним ОВДП.

У лютому міністр фінансів Олександр Данилюк заявив, що Ощадбанку може знадобитися чергова докапіталізація. Тоді ж глава правління Ощадбанку Андрій Пишний говорив про потребу доформування резервів банку на 17,5 млрд грн, що включає “і регуляторні зміни, і перехід на міжнародні стандарти фінансової звітності (МСФЗ 9), і зміни в токсичному кредитному портфелі, який був сформований ще до 2014 року і має валютну структуру" (цитата).