Продаж Сбербанку: за українську "дочку" російський держбанк отримає "Вятка-банк"

29.03.2017, 13:00

Мажоритарний акціонер латвійського Norvik Banca та російського Вятка-банку Григорій Гусельников в ефірі «Громадського» розповів, що в рамках запланованої угоди з придбання української «дочки» російського Сбербанку буде здійснений обмін активами.

«Norvik – це його принципова позиція – буде міняти російський банк [Вятка-банк, - ред.] на український. Ми, на жаль чи на щастя, не можемо дозволити собі мати банк там і там. Відверто кажучи, в Росії не хочемо.

Я проживаю в Лондоні, вважаюся ледь не «ворогом народу» [в Росії], маю банк у Латвії… У нас російський банк – дочірній по відношенню до латвійського. Вони зі своїми амбіціями… Їм складно це переживати, «феномен». Тому в мене і так з ними проблема – в силу позиції громадянської, суспільної, яку я, власне, не приховую, як і зв’язки з певними людьми в Росії. Тому в нас і так там весело…

Для нас можливість в цій ситуації вийти з російського ринку – теж хороша справа. Так, можливо, ми виходимо з більш жирного, ситого ринку на ринок бідніший, але я вважаю більш перспективний, тому що для мене підприємництво можливе лише в умовах вільної ринкової економіки, а коли право власності – не зовсім право власності, то складно вести бізнес.

Я громадянин Великобританії, її податковий резидент. У Росії фактично рік не був, досить рідко там бував в останні роки і хотів би вийти з тамтешніх активів. У мене дружина українка.

Я працював у Бінбанку, який належить батьку Саїда [Михайлу Гуцерієву, власнику «Русснефти», - ред.]. Ми досі продовжуємо спілкуватися. Я, власне, виростив цей банк як менеджер, як перша особа. Після цього виїхав за кордон, тут і проживаю. У нас відносини збереглися. Це доволі багата сім’я. Саїд закінчив Оксфорд, працював у Glencore, інвестує в різні компанії, будучи англійським громадянином. Тут живе [у Лондоні], ми знайшли спільний інтерес. У будь-якому разі такі складні угоди краще проводити разом, це і розподіл ризиків, і розподіл обов’язків, і ролей. Тут важливо, що в нас є спільна довіра.

Я, чесно кажучи, не знаю, які в них [сім`ї Гуцерієвих] відносини з російською владою. Розумієте, в Росії кожний бізнесмен боїться російської влади та є суб’єктом, в будь-якому разі підпорядкованим їй. Це треба в них запитувати.

Ще будемо дивитися щодо розподілу часток між фізичними особами [в банку, що купується]. Поки ситуація виглядає так, що Norvik купить половину чи трохи менше. Решту купимо ми з Саїдом або ж Саїд», - зазначив Г. Гусельников.

За його словами, придбана українська «дочка» російського Сбербанку «увійде в периметр Європейського центробанку як частина Norvik Group». «Дві інші фізособи, які беруть участь в угоді, також є громадянами Великобританії», - зазначив Г. Гусельников.

Він також констатував, що борг української «дочки» Сбербанку перед російським Сбербанком наразі становить менше мільярда доларів, і цей борг, «очевидно», буде переуступлений та частково спрямований на докапіталізацію фінустанови.

«Частина цього кредиту буде списана в резерви. Тобто частина боргу буде списана, а частина лишиться як борг перед старим акціонером або ж буде передано на третю особу.

Тризначна сума мільйонів доларів буде спрямована на докапіталізацію і формування резервів. Як розчистити баланс, ми розуміємо. Оцінка 60% проблемності кредитів – напевно, завищена, хоча питання, що вважати проблемними кредитами. По багатьом кредитам відсотки не платяться, але по багатьом платяться, є нормальне забезпечення. Питання часу, трудоємності і т.д., безумовно, є. Але це актив, з яким можна працювати. Буквально по пальцям однієї руки можна перерахувати юросіб, які з банком не спілкуються з тих чи інших причин, решта з банком, насправді на зв’язку», - зазначив Г. Гусельников.

Суму потенційно угоди з купівлі-продажу української «дочки» Сбербанку Г. Гусельников не розкрив: «В угоді це конфіденційний пункт. Ця сума – дещо нижча капіталу, але близька до цього значення і вона, напевно, буде вимірюватися тризначною сумою мільйонів доларів».

Г. Гусельников також зазначив, що за початковими планами українська «дочка» Сбербанку після придбання буде працювати під брендом Norvik. «Хотів би, щоб у назві було слово «Україна». Не знаю, наскільки це можливо, але це було б чудово», - уточнив бізнесмен.

Нагадаємо, на 01.01.2017 власний капітал українського Сбербанку становив 3,72 млрд грн [137 млн дол.]; валютний борг перед іншими банками [очевидно, передусім, перед російським Сбербанком, - ред.] - 934,5 млн дол; його резерви на вказану дату покривали кредитний портфель юросіб на 33,5%, фізосіб - на 82%.

Як пише російський "Коммерсант", за український Сбербанк покупці заплатять 130 млн дол. Співрозмовники видання розповіли, що початково обговорювалася більша сума угоди, але корективи внесли санкції, введені офіційним Києвом щодо росбанків після визнання російським Сбербанком «паспортів» «ЛДНР», а також акції українських правих під офісами Сбербанку. «Стало очевидно, що Сбербанку необхідно якомога швидше продати банк, і продавець пішов на поступки щодо ціни, щоб максимально прискорити угоду», - зазначило одне з джерел газети.

Григорій Гусельников в інтерв`ю радіостанції "Ехо Москви" серед іншого підтвердив раніше оприлюднену в ЗМІ інформацію, що Norvik Banca буде контролювати 45% акцій українського Сбербанку. "Решта 55% куплені Саїдом Гуцерієвим і мною", - додав Г. Гусельников.

"Переговори будуть кілька місяців і в них беруть участь дуже серйозні структури і серйозні люди, і ми на всі ці вуличні акції, з точки зору сутності переговорів ніякої уваги не звертаємо і не звертали. І абсолютно точно це неправильно вважати, що на «Сбербанк» могли подіяти такі акції, як зміна системи прийняття рішень. Це скоріше тимчасовий збіг. І зрозуміло, що така величезна машина, така величезна структура, вона банального, вибачте, хуліганства боятися не може.

Що стосується санкцій: так, дійсно, частково банк зачіпають санкції, але українські санкції зачіпають за правилом власності. Якщо ця власність змінюється, то, відповідно, санкції автоматично йдуть. Те ж саме стосується і списку санкцій Євросоюзу, де згаданий тільки «Сбербанк» і його дочірні підприємства. В американському списку санкцій «Сбербанк» України згаданий як окреме підприємство. Відповідно, туди потрібно окреме звернення з тим, щоб його з цього списку виключити. Ми вже це питання опрацьовували, і у нас є товариші в Вашингтоні, готові досить оперативно це зробити в разі зміни структури власності «Сбербанку» України", - зазначив Г. Гусельников.

Джерела "Коммерсанта" запевняють, що для покупців українського Сбербанку санкції не мають настільки критичний характер. У групи "Сафмар" (раніше група БІН, управляє активами сім`ї Гуцерієвих - Шишханова), є "великий бізнес" в Україні, на розвиток якого необхідні інвестиції в гривнях. "В останні роки група активно скуповувала логістичні проекти, в тому числі українські", - уточнило джерело.

У 2013 році група БІН придбала одного з лідерів складського ринку нерухомості - компанію "Міжнародне логістичне партнерство" (МЛП), яка володіє і управляє 1,8 млн кв. м нерухомості в Росії і в Україні. МЛП належить найбільший в Україні логістичний комплекс класу А "Чайка" площею 115 тис. кв. м. При цьому в самій групі вчора запевнили, що вона не має відношення до купівлі-продажу українського Сбербанку. За словами начальника департаменту інформаційної політики і стратегічних комунікацій "Сафмара" Сергія Ключенкова, угода "є особистою інвестицією Саїда Гуцерієва".