Приватизація в 2015 році: що, як та коли держава буде продавати

Все про економіку та фінанси

До редакції Finbalance потрапила презентація Фонду держмайна щодо приватизації, яка має відбутися в 2015 році, в якій детально описано, що, як та коли держава буде продавати в поточному році.

Як нагадується в презентації, уряд визначився з об’єктами, які будуть пропонуватись до продажу у 2015 році, ухваливши постанову “Про проведення прозорої та конкурентної приватизації у 2015 році ” (№ 271 від 12.05.2015).

Затверджено перелік із 302 об’єктів державної власності, що підлягають приватизації у 2015 році. З них:

127 об’єктів – в управлінні Фонду;
67 об`єктів перебувають в управлінні інших центральних органів виконавчої влади;
42 об’єкти перебувають в управлінні Міненерговугілля, серед яких 30 об’єктів приватизуються відповідно до Закону України «Про особливості приватизації вугледобувних підприємств»;
62 об’єкти перебувають в управлінні Мінагрополітики і 4 об’єкти - Держрибагентства, приватизація яких здійснюється відповідно до Закону України «Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі».

Пакети акцій генеруючих компаній:

ПАТ «Центренерго» - 78,29%,
ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго» - 25 %,
ПАТ «Донбасенерго» - 25 %,
ПАТ «ДТЕК Західенерго» - 25 %;

Пакети акцій енергопостачальних компаній:

ПАТ «Миколаївобленерго» - 70%,
АК «Харківобленерго» - 65,00 %,
ПАТ «Хмельницькобленерго» - 70,01%,
ПАТ «Київенерго» - 25 %,
ПАТ «Сумиобленерго» - 25%,
ПАТ «ЕК «Одесаобленерго» - 25,00%,
ПАТ «Тернопільобленерго» - 51%,
ВАТ «Запоріжжяобленерго» - 60,25 %,
ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» - 25%,
ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго» - 25%.

Як відзначають окремо в ФДМУ, «безумовно привабливими для інвесторів є актив у вигляді 99,57% акцій ПАТ «Одеський припортовий завод».

Одеський припортовий завод виробляє аміак, карбамід і іншу хімічну продукцію. Завод приймає і перевантажує на морські судна продукцію інших підприємств України та Росії: аміак, карбамід, метанол та рідкі комплексні азотні добрива. Хімічна продукція від інших підприємств на перевалочні комплекси заводу поступає залізницею і аміакопроводом Тольятті – Горлівка - Одеса довжиною 2417 км.

Потребують інвестицій і будуть виставлені на продаж ряд об’єктів теплоенергетики:
ПАТ «Херсонська ТЕЦ» - 99,83%,
ПАТ «Одеська ТЕЦ» - 99,99 %,
ПАТ «Миколаївська ТЕЦ» - 100%,
ПАТ «Дніпродзержинська теплоцентраль» - 99,93%.

Продаж пакетів акцій зазначених компаній буде здійснюватись двома способами.

Пакети розміром 25% будуть запропоновані потенційним покупцям на фондових біржах, а контрольні пакети - більше 50% - будуть продаватися за конкурсом з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону.

«На сьогодні уряд України та Фонд державного майна забезпечать відсутність будь-яких штучних обмежень для участі покупців під час приватизації об’єктів державної власності, що дасть змогу залучити максимально широке коло інвесторів та сприятиме створенню здорового конкурентного середовища», - переконують у Фонді держмайна.

Конкурс з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону - конкурентний спосіб продажу акцій товариства, за яким переможцем визнається учасник, який у процесі відкритого пропонування ціни за принципом аукціону запропонував найвищу ціну за пакет акцій і взяв зобов`язання виконати всі фіксовані умови конкурсу.

Підготовка об`єкта до приватизації, пошук потенційних покупців та організація продажу пакета акцій можуть проводитись у передбачених законом випадках за участю радника.

Радник - юридична особа або об`єднання юридичних осіб, яка (які) бере(уть) на себе зобов`язання щодо надання послуг з підготовки об`єкта до приватизації, пошуку потенційних покупців та організації продажу пакета акцій.

Продаж на фондових біржах – це конкурентний спосіб продажу акцій товариства, за яким визнається учасник, який запропонував найвищу ціну за пакет акцій.

У ФДМУ переконують, що процедура продажу на фондових біржах України забезпечує:

відкритість публікації інформації про місце та час проведення торгів;
можливість залучення широкого кола учасників до процесу проведення торгів. Участь в торгах можуть брати фізичні та юридичні особи, які мають право на придбання майна в процесі приватизації, відповідно до чинного законодавства України;
відкритість конкуренції учасників у ході торгів. Торги проводить ліцитатор у присутності всіх учасників, які зареєструвались для участі у торгах.

За підсумками продажу на фондовій біржі біржа укладає договір з покупцем, який повинен протягом 5 робочих днів сплатити за придбаний пакет акцій.

ДОВІДКОВО:

група А - єдині майнові комплекси державних підприємств, їх структурних підрозділів, на яких середньооблікова чисельність працюючих не перевищує 100 осіб, а обсяг валового доходу від реалізації продукції (робіт, послуг) не перевищує 70 мільйонів гривень та/або вартості майна яких недостатньо для формування статутного капіталу господарського товариства…

група Д - об`єкти незавершеного будівництва (будівлі, споруди, передавальні пристрої, які не введені в експлуатацію), законсервовані об`єкти, у тому числі разом із земельними ділянками державної власності, на яких вони розташовані;

група Ж - об`єкти соціально-культурного призначення, в тому числі разом із земельними ділянками державної власності, на яких вони розташовані, крім тих, що не підлягають приватизації.

група В - єдині майнові комплекси державних підприємств, їх структурних підрозділів, на яких середньооблікова чисельність працюючих перевищує 100 осіб, а обсяг валового доходу від реалізації продукції (робіт, послуг) перевищує 70 мільйонів гривень та/або вартість майна яких достатня для формування статутного капіталу господарського товариства…

група Г - єдині майнові комплекси державних підприємств та акції акціонерних товариств, які на момент прийняття рішення про приватизацію (продаж) мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави або ознаки домінування на загальнодержавному ринку товарів (робіт, послуг), підприємств оборонно-промислового комплексу…

група Е - акції (частки, паї), що належать державі у статутному капіталі господарських товариств, інших господарських організацій і підприємств, заснованих на базі об`єднання майна різних форм власності та розташованих на території України або за її межами…