"Приватівці" вперше відсудили в Приватбанку кредитні договори та договори застави

Все про економіку та фінанси

19 грудня Київський апеляційний госпсуд задовольнив апеляційну скаргу ТОВ «Бізнес Пром Інновація», скасував рішення Госпсуду м. Києва від 06.11.2017 у справі №910/15439/17 та прийняв нове рішення, яким зобов’язав Приватбанк передати для ТОВ «Бізнес Пром Інновація» копії кредитних договорів, які підтверджують борг ТОВ «Мілорін ЛТД» перед ТОВ «Бізнес Пром Інновація», а також копії договорів застави.

Відповідно до судових матеріалів, 20.10.2016 між ТОВ «Бізнес Пром Інновація» та Приватбанком був укладений договір поруки, за яким ТОВ «Бізнес Пром Інновація» виступило поручителем перед Приватбанком за виконання ТОВ «Мілорін ЛТД» своїх зобов`язань за кількома кредитними договорами 2014 року.

Як зазначається, з огляду на невиконання ТОВ «Мілорін ЛТД» своїх зобов’язань перед Приватбанком, ТОВ «Бізнес Пром Інновація» сплатило банку борги ТОВ «Мілорін ЛТД». Після цього ТОВ «Бізнес Пром Інновація» звернулося до Приватбанку з вимогою надати документи – договори застави й кредитні договори, права за якими перейшли до поручителя внаслідок виконання зобов`язань боржника. Однак Приватбанк документи не передав. З судових матеріалів випливає, що спершу позивач вимагав у відповідача оригінали документів, а згодом – уже копії.

Київський апеляційний госпсуд, задовольняючи вимоги ТОВ «Бізнес Пром Інновація», вказав, що нормами цивільного законодавства і положеннями договору поруки, який укладено між позивачем та відповідачем, передбачено обов`язок кредитора передати поручителю документи, які підтверджують право вимоги до боржника після задоволення поручителем кредиторських вимог, однак не встановлено обов`язку щодо передачі поручителю саме оригіналів документів, які засвідчують право вимоги. Проте договором поруки було визначено обов`язок кредитора (Приватбанку) у випадку виконання поручителем (ТОВ «Бізнес Пром Інновація») обов`язку боржника (ТОВ «Мілорін ЛТД») за кредитним договором передати поручителю впродовж 5 робочих днів з моменту виконання обов`язку належним чином посвідчені копії документів на підтвердження обов`язків боржника за кредитним договором.

З огляду на це, апеляційний суд задовольнив позовні вимоги ТОВ «Бізнес Пром Інновація».

За даними ГПУ, ТОВ «Бізнес Пром Інновація» входить у перелік 36 юросіб, які стали позичальниками Приватбанку за наслідками трансформації/реструктуризації його корпоративного портфелю (охоплювала позики на 127 млрд грн), яка відбулася в жовтні-листопаді 2016 року. Тоді новоспечені позичальники Приватбанку погасили борги старих боржників фінустанови (переважно на підставі договорів поруки) за рахунок позик, отриманих у самому ж Приватбанку.

У липні 2017 року вже колишній глава правління Приватбанку Олександр Шлапак заявляв про неринкові (занижені) ставки кредитів, які видав Приватбанк восени 2016 року (тобто до націоналізації) в рамках реструктуризації/трансформації портфелю корпоративних кредитів.

Дещо згодом заступниця глави правління НБУ Катерина Рожкова публічно визнала, що Нацбанк дав дозвіл «робити їм [Приватбанку] неузгоджену трансформацію під їх відповідальність, але в присутності аудиторів і команди НБУ» (цитата). 

«Якби ми зовсім заборонили банку робити реструктуризацію, то до 1 жовтня [2016 року] він би порушив норматив адекватності капіталу, і ми змушені були б визнати його неплатоспроможним. І банк тоді сказав би, що ми спеціально довели його до неплатоспроможності, не дозволивши реструктуризувати портфель. Ми поставили б себе під удар», - констатувала К. Рожкова.

У грудні-2017 в Нацбанку заявляли, що реструктуризована частина корпоративного портфелю Приватбанку майже не обслуговується.

Звернемо увагу, що позов ТОВ «Бізнес Пром Інновація» з вимогою до Приватбанку надати кредитну документацію – далеко не єдиний. Інші компанії, які також стали позичальниками банку за наслідками трансформації/реструктуризації корпоративного портфелю восени 2016 року, теж висувають подібні вимоги в судових інстанціях. Водночас рішення Київського апеляційного госпсуду від 19.12.2017 у справі №910/15439/17 – перше з оприлюднених у держреєстрі судових рішень, яке у відповідних спорах було винесене судовим на користь позивача – опонента Приватбанку.

У держреєстрі засновником ТОВ «Бізнес Пром Інновація» значиться Логінов Сергій Олександрович, а ТОВ «Мілорін ЛТД» - компанія «Лексус Ентерпрайзес ЛТД» (Британські Віргінські острови) і «Монфред Холдінгз ЛТД» (Кіпр).

НАБУ пов’язувало з «приватівцями» компанії, які стали позичальниками банку за наслідками трансформації/реструктуризації його корпоративного портфелю.

Про відстрочку на 7-9 років для виплати 15 млрд грн боргів, яку в судах отримали боржники Приватбанку, читайте тут.

Про намагання боржників Приватбанку в судовому порядку розірвати договори поруки, укладені з банком, а також про грошові вимоги компаній-позичальників до націоналізованого банку, див. тут.

Як Приватбанк сприяє своїм боржникам у замороженні своїх же (приватбанківських) мільярдних позовів, див. тут.

Про невдоволення Приватбанку поразками своїх боржників у судах – тут.

Про проблему «легалізації» трансформації/реструктуризації корпоративного портфелю Приватбанку – тут.

Як Приватбанк "туманно" то подає, то "відкликає" позови до компаній "імені" Коломойського на 130 млрд грн, читайте тут і тут.