Приватбанк внаслідок списання євробондів втратив забезпечення за кредитом

Все про економіку та фінанси

21 лютого Госпсуд м. Києва відкрив провадження в справі №910/1005/18 за позовом британської компанії Pointex Sale LLP до Приватбанку про стягнення 80 млн дол.

Згідно з судовими матеріалами, свої позовні вимоги позивач обгрунтовує тим, що (цитата) «відповідач [Приватбанк] безпідставно та неправомірно, в порушення вимог діючого законодавства України, в односторонньому порядку відмовляться від платежу за спірними євробондами та, як наслідок, відмовляється врахувати ці євробонди як належне та достатнє забезпечення виконання зобов’язань за кредитним договором №DNHSLOK06944 від 16.12.2016, укладеним між відповідачем та Товариством з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «Новофарм».

При цьому суд констатував, що «у випадку встановлення під час розгляду справи, що припинення зобов’язань за спірними євробондами відповідача, є наслідком дій та прийнятих рішень державних органів влади України, у позивача, відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про інвестиційну діяльність», ст. 10 Закону України «Про режим іноземного інвестування» може виникнути право вимоги до таких державних осіб відшкодування відповідних збитків, включаючи упущену вигоду і моральну шкоду» (цитата).

З огляду на це, суд залучив до розгляду цієї справи як третіх осіб НБУ та Мінфін, а також ТОВ ІІ «Новофарм».

За даними ГПУ, НБУ визнав ТОВ з іноземними інвестиціями «Новофарм» пов`язаною з Приватбанком особою. Як повідомлялося, 16.12.2016 службові особи Приватбанку ухвалили рішення про реструктуризацію заборгованості ТОВ з ІІ «Новофарм» по раніше укладеним кредитним договорам від 18.05.2012 та 24.02.2016, шляхом укладення нового кредитного договору №DNHSLOK06944 від 16.12.2016 на суму 3,2 млрд грн, а також виплати додаткової винагороди в якості індексації ТОВ з ІІ «Новофарм» за депозитним договором № 467318 у розмірі 85,3 млн грн.

Нагадаємо, під час націоналізації Приватбанку його зобов`язання перед держателями трьох випусків євроблігацій були примусово списані Фондом гарантування за вказівкою НБУ в рамках т.зв. операції bail-in:

- на 175 млн дол з погашенням 28.02.2018;
- на 200 млн дол з погашенням 23.01.2018 (з них 40 млн дол погашені в серпні-2016);
- на $220 млн (субборг) з погашенням у 2021 році.

Ці євробонди були оформлені на UK SPV Credit Finance plc.

Наприкінці жовтня 2017 року НБУ погодив зміну структури банківської групи Приватбанку, виключивши з її складу в т.ч. компанію UK SPV Credit Finance plc.

У листопаді 2017 року новий довіритель держателів єврооблігацій Приватбанку – Madison Pacific Trust Limited – звернувся з позовом у Лондонський арбітражний суд у зв’язку з примусовою конвертацією в акції Приватбанку його зобов’язань по євробондам, які мали б бути погашені в січні та лютому 2018 року.

У січні 2018 року повідомлялося, що Приватбанк обрав юридичну фірму буде Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan UK, яка буде представляти його інтереси в Лондонському арбітражі в спорі з держателями єврооблігацій.

Нагадаємо, інтереси Приватбанку в судовому спорі з його екс-власниками у Високому суді Лондона представляє компанія Hogan Lovells International LLP.

На думку фінансистів, у держателів єврооблігацій Приватбанку високі шанси на виграш у спорах з державою у британських судах, у зв’язку з чим націоналізованому банку може знадобитися чергова докапіталізація.

Як писав Finbalance, ще в травні, 2017 року ще один з тримачів єврооблігацій Приватбанку – панамська компанія THEO Worldwide Corp. – звернулася в український суд з позовом до Приватбанку та UK SPV Credit Finance plc про визнання недійсним правочину та стягнення 100 тис дол (згодом обсяг позовних вимог був збільшений до 663 тис дол).

Про програші та виграші держави в інших судових спорах довкола операції bail-in в Приватбанку читайте тут.