Приватбанк програв вкладнику 60 млн грн, які були списані в ході націоналізації

Все про економіку та фінанси

Жовтневий райсуд м. Дніпра своїм рішенням від 29 вересня по справі №201/551/17 частково задовольнив позов вкладника Приватбанку (його ім’я – Олександр Черток): суд розірвав кілька депозитних договорів і договорів поточних рахунків, укладених сторонами в березні-жовтні 2016 року, та стягнув з Приватбанку на користь вкладника 2,02 млн дол; 39,3 євро і 6,15 млн грн.

Згідно з судовими матеріалами, 22.12.2016 Приватбанк списав відповідні кошти з рахунків вкладника, про що останньому стало відомо з системи «Приват24». Як зазначається, Приватбанк про розірвання договорів, списання коштів та підстави для цього не повідомляв.

Нагадаємо, в ході націоналізації Приватбанку його зобов’язання на 29,4 млрд грн перед вкладниками (яких НБУ визначив як пов’язаних осіб), а також перед низкою інвесторів (зокрема, держателями єврооблігацій) були примусово конвертовані в капітал (фактично списані; йдеться про т.зв. операцію bail-in).

Як писав Finbalance, Жовтневий райсуд м. Дніпра рішенням від 05.09.2017 у справі №201/473/17 частково задовольнив позов екс-дружини Геннадія Боголюбова (Олени Боголюбової) до Приватбанку: розірвав кілька депозитних договорів, укладених сторонами в 2014-2016 роках, і стягнув з Приватбанку на користь позивача 15,7 млн дол, 1,8 млн євро і 30,4 млн грн.

06.11.2017 Київський апеляційний адмінсуд лишив без змін постанову Окружного адмінсуду м. Києва від 17.05.2017, якою було задоволено позов братів Суркісів і їх родичів та скасовано рішення Нацбанку про визнання їх пов’язаними особами з Приватбанком, визнано незаконним списання їх коштів у банку на суму 1,1 млрд грн в процесі націоналізації Приватбанку та зобов’язано Приватбанк повернути ці кошти позивачам-вкладникам.

НБУ подав касаційну скаргу на ці рішення. 10.11.2017 Вищий адмінсуд відмовився задовольнити клопотання НБУ та Приватбанку про зупинення виконання постанови Окружного адмінсуду м. Києва від 17.05.2017 та ухвали Київського апеляційного адмінсуду від 06.11.2017.

У Приватбанку заявляли, що станом на 21.11.2017 до нього не поступали документи від держвиконавців щодо виконання судових рішень, прийнятих на користь Суркісів, й арешт на коррахунок не накладався.

Згідно зі звітністю Приватбанку, на кінець вересня обсяг його коштів на рахунку в НБУ становив 7,9 млрд грн. Загалом же обсяг грошових коштів та їх еквівалентів був 30,2 млрд грн.

Додамо, що 16.11.2017 Вищий адмінсуд відмовився задовольнити касаційні скарги НБУ, Фонду гарантування, Приватбанку та лишив без змін постанову Окружного адмінсуду м. Києва від 20.03.2017 та ухвалу Київського апеляційного адмінсуду від 27.06.2017, якими частково було задоволено позов ТОВ «ФК «Динамо» Київ» та

- визнано протиправним і скасовано рішення комісії НБУ з питань визначення пов`язаних з банком осіб і перевірки операцій банків із такими особами від 13.12.2016 року №105 в частині визнання ТОВ «ФК «Динамо» Київ» пов`язаною з «Приватбанком» особою;

- визнано протиправним та скасовано наказ тимчасового адміністратора Приватбанку від 20.12.2016 року №22 «Про заборону видаткових операцій з рахунків пов`язаних осіб» в частині, що стосується ТОВ «ФК «Динамо» Київ» щодо заборони будь-яких видаткових операцій (безготівкових та готівкових) у Приватбанку, та блокування рахунків ТОВ «ФК «Динамо» Київ».

17.05.2017 Окружний адмінсуд м. Києва задовольнив позов «Акцент-Банку» (А-Банк), який підконтрольний Суркісам, та визнав недійсним рішення НБУ про визнання «А-Банку» пов’язаною з Приватбанком особою; суд визнав нечинною примусову конвертацію Фондом гарантування коштів "А-Банку" в акції Приватбанку під час його націоналізації; вирішив стягнути з Приватбанку на користь «А-Банку» близько 369 млн грн.

Як писав Finbalance, Приватбанку не вдалося в судовому порядку розірвати депозитні договори з братами Суркісами та їх родичами.

Міністерство фінансів в судах теж намагається визнати припиненими депозитні договори Приватбанку з шістьма компаніями, які пов’язували з Суркісами: Camerin Investments LLP, Sunnex Investments LLP, Tamplemon Investments LLP, Berlini Commercial LLP, Lumil Investments LLP, Sofinam Investments LLP. За даними ГПУ, ці структури уклали депозитні договори з кіпрською філією Приватбанку на загальну суму понад 300 млн дол.

За неофіційними даними джерела Finbalance на банківському ринку, в найближчі тижні може відбутися візит одного з чільних представників НБУ (швидше за все, це буде заступник глави Нацбанку Катерина Рожкова) у Лондон, у рамках якого відбудуться переговори з представниками Банку Англії щодо визнання британським центробанком операції bail-in, яка була проведена в ході націоналізації Приватбанку та під яку, як зазначалося, потрапили в т.ч. зобов’язання банку перед держателями єврооблігацій.

10.11.2017 новий довіритель держателів єврооблігацій Приватбанку – Madison Pacific Trust Limited – звернувся з позовом у Лондонський арбітражний суд у зв’язку з примусовою конвертацією в акції Приватбанку його зобов’язань по євробондам, які мали б бути погашені в січні та лютому 2018 року: обсяг випусків цінних паперів – відповідно 200 млн дол (з яких 40 млн дол були погашені в серпні-2016) та 175 млн дол.

2 листопада Madison Pacific Trust Limited повідомив Приватбанк про дострокове стягнення заборгованості за євро бондами з погашенням в січні-лютому 2018 року.

Згідно з правилами Лондонського арбітражного, Приватбанк зобов`язаний до 6 грудня відповісти на заяви довірителя за єврооблігаціями.

27 жовтня НБУ погодив зміну структури банківської групи Приватбанку, виключивши з її складу в т.ч. компанію UK SPV Credit Finance plc, яка формально й випускала євробонди в інтересах банку.

Як відомо, під операцію bail-in також потрапили облігації субординоваго боргу Приватбанку на 220 млн дол з погашенням у 2021 році.

За прогнозами фінансистів, найімовірніше, що держава програє в спорах з держателями єврооблігацій Приватбанку в Лондонському арбітражному суді.

Як писав Finbalance, принаймні, один з тримачів єврооблігацій Приватбанку – панамська компанія THEO Worldwide Corp. – в травні звернулася в український суд з позовом до Приватбанку та UK SPV Credit Finance plc про визнання недійсним правочину та стягнення 100 тис дол (згодом обсяг позовних вимог був збільшений до 663 тис дол).

Про невдалу спробу держави запобігти списанню коштів Приватбанку на користь НБУ в рамках погашення простроченого рефінансування читайте тут.