Приватбанк називає технічним зниження його рейтингу до рівня "обмежений дефолт"

Все про економіку та фінанси

Приватбанк в офіційній заяві зазначив, що зниження агентством Fitch його довгострокового рейтингу дефолту емітента з "CCC" до "RD" «є необхідною технічною процедурою, пов`язаною з особливостями націоналізації банку». 

Також Приватбанк звертає увагу, що за очікуванням Fitch, перегляд та оновлення рейтингу дефолту емітента (РДЕ) в іноземній валюті та рейтингу життєздатності банку відбудеться після отримання остаточної інформації про його кредитоспроможність після рекапіталізації.

“Націоналізація найбільшого приватного банку є унікальним досвідом не лише для України, але й світового фінансового ринку, тому технічні процедури рейтингових агентств на сьогодні є відображенням унікального характеру цієї угоди, а не фінансового стану самого банку, - наголошується в коментарі прес-служби Приватбанку. - У грудні Міністерство фінансів України вже здійснило оплату акцій ПриватБанку в обсязі 107 млрд. грн, і позитивні результати докапіталізації банку, в тому числі за рахунок випуску індексованих у валюті ОВДП, дозволять банку забезпечити ліквідність його валютних зобов`язань і в ході подальшого перегляду, очікувати підвищення рейтингів до суверенного рівня".  

Як писав Finbalance, підставою для рішення щодо зниження рейтингу Приватбанку до RD (обмежений дефолт) агентство Fitch називало заяву НБУ про участь субординованих і незабезпечених кредиторів Приватбанку в рекапіталізації (шляхом конвертації зобов’язань банку в капітал, - ред.).

Як наголошувалося в повідомленні агентства, рейтинг підтримки Приватбанку на рівні "немає рівня підтримки" відображає в т.ч., що держпідтримка була недостатньою, щоб запобігти втратам "старших" кредиторів, а тому при оцінюванні на неї не можна покладатися в майбутньому.

«Остання точка зору, в свою чергу, відображає нестратегічний характер державної власності Приватбанку і обмежену здатність влади надавати підтримку в іноземній валюті в разі потреби», - йшлося в заяві Fitch.

Довідково

19-21 грудня Фонд гарантування збільшив статутний капітал Приватбанку на 29,4 млрд грн (до 50,7 млрд грн) – за рахунок примусової конвертації в акції банку (bail-in) вкладів пов’язаних осіб та необтяжених зобов’язань Приватбанку перед юр- та фізособами, що не пов’язані з банком. Це було зроблено відповідно до статті 41-1 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (за різними даними, під «роздачу» на мільярди гривень кожний потрапили в т.ч. Суркіси, держателі єврооблігацій, американська корпорація Cargill).

Згодом НБУ в офіційному зверненні до держателів єврооблігацій Приватбанку повідомив, що три випуски відповідних цінних паперів на 595 млн дол (у т.ч. субординовані бонди на 220 млн дол) відповідно до статті 41.1 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", у період здійснення тимчасової адміністрації "були обміняні на акції додаткової емісії банку" (цитата).

У згадані статті передбачене право Фонду гарантування при націоналізації банку "розпорядитися необтяженими грошовими зобов’язаннями банку перед пов’язаними особами, а також необтяженими грошовими зобов’язаннями перед юридичними та фізичними особами, що не пов’язані з банком, крім коштів за поточними та депозитними рахунками таких осіб шляхом обміну зазначених зобов’язань на акції додаткової емісії банку".

Фактично йдеться про списання боргових зобов`язань Приватбанку перед держателями єврооблігацій, оскільки Кабмін викупив у Фонду гарантування акції Приватбанку за 1 грн (тобто після того, як Фонд конвертував євробонди в акції).

Оскільки ж єврооблігації Приватбанку випускалися спеціальною компанією (SPV), зареєстрованою у Великобританії, можна очікувати судових спорів між кредиторами банку та державою, причому - в британській юрисдикції.

За оцінками керівника аналітичного департаменту Concorde Capital Олександра Паращія, як мінімум половина єврооблігацій Приватбанку не належить пов`язаним особам.

«За моєю інформацією, вже сформована група із п`яти тримачів облігацій банку на загальну суму понад 120 млн. доларів (або близько 25% від загального обсягу облігацій, що нині перебувають в обігу). І вони не є пов`язаними сторонами банку. До них готові приєднатися ще близько десяти фондів, але група ще не прийняла рішення про таке приєднання.

В загальному, я оцінюю, що як мінімум половина усіх облігацій не належить пов`язаним сторонам. [Водночас] досторівно можна стверджувати, що у пов’язаних сторін банку є як мінімум 70 млн доларів у субординованих бондах (які вони купили на розміщенні минулого року)», - констатував фінансист.

За даними глави НБУ Валерії Гонтаревої, 97% корпоративних кредитів у Приватбанку - інсайдерські. Глава правління фінустанови Олександр Дубілет такі оцінки спростовував.

Деякі фінансисти, лояльні до НБУ, публічно заявляли, що практика списання єврооблігацій при націоналізації банку - це не українське ноу-хау, а досить поширена в світі практика.

На кінець ІІІ кварталу обсяг валютних зобов’язань Приватбанку (з урахуванням євробондів) становив 4,8 млрд дол, або 52% усіх зобов’язань. Із цієї суми 4 млрд дол – кошти вкладників.

За даними НБУ, його валютні резерви під кінець грудня становили 15,4-15,6 млрд дол.

28 грудня Кабмін вніс зміни до постанови щодо докапіталізації Приватбанку на 116,8 млрд грн та передбачив можливість випуску в межах вказаної суми держоблігацій на 64 млрд грн з прив’язкою до курсу.

20 грудня Верховна Рада прийняла за основу та в цілому президентський законопроект №5553, який забезпечує поширення держгарантії на всю суму депозитів фізосіб не лише в Ощадбанку, але й Приватбанку та Укрексімбанку.

На кінець ІІІ кварталу обсяг вкладів населення в Приватбанку становив 155,2 млрд грн; в Укрексімбанку - 24,4 млрд грн; в Ощадбанку - 62 млрд грн. Таким чином, сукупно - 241,6 млрд грн, або 56,8% усіх коштів населення в банківській системі.