Приватбанк і курорт "Буковель": НБУ програв Коломойському в апеляційному суді

Все про економіку та фінанси

За даними прес-служби НБУ, 22 травня Київський апеляційний госпсуд відхилив апеляційну скаргу НБУ та залишив в силі рішення Госпсуду м. Києва від 21.02.2018 про розірвання кілька іпотечних договорів між НБУ і ТОВ "Скорзонера", які були укладені в жовтні 2014 року як забезпечення боргових зобов`язань Приватбанку по рефінансуванню, пише "Інтерфакс-Україна".

Як писав Finbalance, відповідно до даних держреєстру прав на нерухоме майно, предметами іпотеки є майно за адресою Івано-Франківська обл., м. Яремче, с. Поляниця (де розташований гірськолижний курорт «Буковель»). Йдеться про земельні ділянки рекреаційного призначення, для будівництва готельного комплексу, будівлі підвісної пасажирської канатної дороги, паркінги тощо.

За даними держреєстру юросіб, кінцеві бенефіціари ТОВ «Скорзонера» – Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов.

Аргументація суду першої інстанції щодо винесення рішення на користь компанії екс-власників Приватбанку у вказаному вище судовому спорі - тут.

Нагадаємо, в грудні 2017 Госпсуд м. Києва також розірвав іпотечний договір №63, який був укладений між НБУ та ТОВ «Скорзонера» як забезпечення боргу Приватбанку по рефінансуванню. У цьому випадку предметом іпотеки був паркінг на курорті «Буковель».

Восени 2017 року заступник глави НБУ Катерина Рожкова розповідала, що Приватбанк ще в 2016 році перед націоналізацією отримав у власність від своїх позичальників низку активів у рамках погашення кредитної заборгованості. Йшлося в т.ч. про «Буковель». При цьому К. Рожкова називала цей курорт одним з найбільш складних активів. За її словами, хоча Приватбанк і є власником «Буковеля», але менеджмент банку не контролює курорт. «Саме тому цей об’єкт потрібно продавати. Банк не може керувати самостійно таким об’єктом. У нього немає компетенції для цього, в нього немає людей», - зазначала К. Рожкова.

Приватбанк у 2016 році повідомляв у своїй звітності, що в рамках виконання вимоги НБУ щодо поліпшення якості активів і погашення частини інсайдерських кредитів його основні акціонери (а це І. Коломойський та Г. Боголюбов) до кінця червня 2016 року передали у власність банку активи пов’язаних і третіх осіб вартістю близько 31,8 млрд грн. «Банк планує здавати в оренду значну частину цих активів їх колишнім власникам, оскільки деякі з цих активів є складовою більш великих підприємств», - зазначав тоді Приватбанк.

У липні 2017 року тодішній глава правління Приватбанку Олександр Шлапак заявляв, що третина активів курорту "Буковель" передана на баланс Приватбанку, і банк має намір передати ці активи в оренду співвласникам, а потім виставити на міжнародний конкурс. "Зараз ведемо переговори із співакціонером, оскільки в нас є приблизно третина "Буковеля" у власності, щоб передати їх в оперативну оренду. Ніхто інший експлуатувати комплекс не може", - констатував О. Шлапак.

Він зазначав, що є домовленість про згоду співвласників на таку оренду, оскільки зараз вони використовують ці активи без будь-яких документів, що є порушенням законодавства. За його словами, правління не має права приймати рішення про фактичне відчуження цього майна, тому мова може йти тільки про орендні відносини з компанією, яка зараз фактично експлуатує "Буковель", а не про фінансовий лізинг.

"Надалі мова йде про те, щоб підготувати пропозицію і провести міжнародний конкурс на можливу експлуатацію комплексу "Буковель", оскільки наша третина найцікавіша і цінна: всі підйомники в нас, готелі в нас і т.д. Думаю, цей комплекс може бути цікавий дуже багатьом потенційним інвесторам", - описував подальші плани О.Шлапак.

О.Шлапак зазначав, що "Буковель" був переданий на баланс банку з оцінкою 11 млрд грн, однак згодом цей об’єкт був переоцінений до суми 5,35 млрд грн.

Про інші судові спори між НБУ та "приватівцями" щодо боргів Приватбанку по рефінансуванню читайте тут.