Представник держави на переговорах з Коломойським: краще поганий мир, ніж війна

Все про економіку та фінанси

Сергій Будкін – співвласник інвестиційної компанії FinPoint (входить у консорціум на чолі з Rothschild&Co, який веде переговори з екс-власниками Приватбанку про реструктуризацію кредитного портфелю), у ході своєї доповіді на конференції CIS bankers (відбулася на минулому тижні) - заявив, що в 2018 році найбільшою інтригою стане Приватбанк та з’ясування стосунків між державою та колишніми акціонерами, пише «БізнесЦензор».

«Я не можу детально коментувати це питання, оскільки ми були залучені в процес переговорів з колишніми акціонерами банку. Я знаю значно більше, ніж можу розповісти. Але я думаю, що в цьому питанні буде, як мінімум, міттельшпіль (середина шахової партії) і можливо ендшпіль в цих відносинах (заключна частина).

Хочеться, щоб ці відносини закінчилися не війною до переможного кінця, яка залишить після себе руїни. Хочеться, щоб вона закінчилася хоча б поганим, але миром», - констатував С. Будкін.

При цьому він не виключив, що відбудеться поділ Приватбанку.

«Суть в тому, що здорова частина Приватбанку буде продана комусь і буде залучений іноземний або приватний інвестор.

Я готовий поставити пляшку, що через рік в структурі хоча б одного з 4 державних банків (ПриватБанк, Ощадбанк, Укрексімбанк, Укргазбанк) з`явиться приватний капітал, або іноземний», - зазначив С Будкін.

Контекст 

Нещодавно заступник глави НБУ Катерина Рожкова заявила, що переговори консорціуму компаній на чолі з Rothschild&Co з екс-власниками Приватбанку щодо реструктуризації кредитів, які Нацбанк вважає інсайдерськими, були безрезультатні.

У рамках процесу націоналізації Приватбанку передбачалося, що переговори Rothschild&Co з екс-власниками Приватбанку мали завершитися ще до 01 липня. 

Екс-глава правління банку «Форум» Ярослав Колесник у коментарі для Finbalance висловлював сумнів у тому, що держава зможе ефективно стягувати заборгованість з корпоративних позичальників Приватбанку, яких НБУ вважає пов’язаними з колишніми власниками.

«Я за те, щоб було мирне вирішення питання. Воно буде найефективнішим. Примусовий варіант стягнення заборгованості – це тільки формування корупційної складової. Ви ж бачите, який рівень ефективності роботи Фонду гарантування, попри всі його зусилля. Обставини склалися так, що на сьогодні це спільна проблема. І потрібна політична воля для її вирішення», - зазначив Я. Колесник.

Екс-глава правління «Креді Агріколь Банку» Євгенія Чемерис в коментарі для Finbalance озвучувала думку, що якщо буде воля держави, то вирішити питання з проблемними кредитами Приватбанку (у т.ч. із залученням міжнародних юристів, які мають відповідний досвід) можливо.

«Якщо буде воля держави, все вийде і мало не здасться. Але краще домовлятися і шукати розумних компромісів», - зауважувала Є. Чемерис.

Екс-член Ради НБУ, наразі міноритарний акціонер Укргазбанку Василь Горбаль у контексті переговорів держави та екс-власників Приватбанку зауважував наступне:

«Будь-який банк менше втрачає, якщо знаходить компроміс з позичальником. Але слід створити підґрунтя для пошуку точок дотику. Юридично це може бути складно, але коли банк вимагає в позичальника негайне повернення боргів, як правило, починається юридична війна, яка здебільшого закінчується для банку негативно.

У конкретній ситуації важливо, хто саме візьме на себе відповідальність. Організація конкурсів на чергового голову правління, створення «незалежної» ради банку і т.д., формує враження про намагання уникнути відповідальності.

За нинішніх умов було б логічно, щоб процес очолив керівник уряду або як мінімум, міністр фінансів, і щоб домовленості закріплювалися офіційними угодами.

Зрозуміло, що за наслідками таких перемовин по кредитам можуть бути встановлені ставки, які будуть дивувати експертів, але які будуть давати гарантію повернення позик.

Щоб врегулювати питання Приватбанку, можна було б ухвалити рамковий закон, який уможливив такі реструктуризації. Це стало б певною гарантією для реалізації домовленостей».

Про forensic audit Приватбанку, який проводить Kroll та AlixPartners, читайте тут. Про поразки НБУ та Приватбанку в судових спорах з компаніями Коломойського та Боголюбова - тут. Про позови міноритарних акціонерів Приватбанку до держави, а також оскарження Коломойським націоналізації Приватбанку - тут.