Позов НБУ до Клімова на 310 млн грн: Вищий спецсуд запустив справу по новому колу

Все про економіку та фінанси

04 жовтня Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ частково задовольнив касаційну скаргу НБУ в справі №522/179/16-ц, скасував рішення судів нижчих інстанцій, а справу направив на новий розгляд.

Нагадаємо, 16.03.2016 Приморський райсуд м. Одеси задовольнив позов НБУ та вирішив стягнути з власника збанкрутілого «Імексбанку» - нардепа Леоніда Клімова – 310 млн грн заборгованості збанкрутілого «Імексбанку» по рефінансуванню, з огляду на те, що Л. Клімов був фінансовим поручителем по стабкредиту від 28.11.2014. Проте 15.07.2016 Апеляційний суд Одеської області скасував рішення суду першої інстанції та відмовив Нацбанку в задоволенні позову.

Як писав Finbalance, 01.02.2017 Апеляційний суд Одеської області відмовився задовольнити апеляційну скаргу НБУ та лишив без змін ухвалу Приморського райсуду м. Одеси від 29.11.2016, якою в рамках цієї ж справи було знято арешт з низки активів, які пов’язують з Л. Клімовим: акцій ПрАТ «Футбольний клуб Чорноморець», ПрАТ «Страхова компанія «Примор’є», ПАТ «Чорноморська транспортна компанія»; 4 автомобілів Mercedes, житлового будинку тощо.

Раніше НБУ ще заявляв про заборгованість «Імексбанку» по рефінансування на 3,16 млрд грн (за договором від 26.11.2009), забезпеченням по якому виступає в т.ч. стадіон «Чорноморець» та низка об’єктів комерційної нерухомості в Одесі. 

Контекст

За даними Фонду гарантування, на 01.08.2017 вкладникам "Імексбанку" в межах гарантійної суми було виплачено 4,18 млрд грн (95,9% запланованих виплат).

У березні Фонд заявив, що оціночна вартість активів "Імексбанку" становить менше 15% від суми, зафіксованої у бухгалтерській звітності банку: у той час, як «на папері» вартість активів, включених до ліквідаційної маси, складає 14,95 млрд грн, чотири незалежні суб’єкти оціночної діяльності оцінили їх у 2,1 млрд грн.

За даними Фонду, 90% корпоративних кредитів в "Імексбанку" - інсайдерські. Йдеться про 13,1 млрд грн. Єдине забезпечення за половиною портфелю – стадіон в Одесі ("Чорноморець").

"З моменту запровадження тимчасової адміністрації усі «VIP-клієнти» перестали виконувати свої зобов’язання перед банком. Та найголовніше: за кілька місяців до введення тимчасової адміністрації власниками банку було виведено високоліквідні застави. Натомість з 25 грудня 2014 року єдиним забезпеченням за кредитами 41 юрсоби на суму 8,3 млрд грн став футбольний стадіон в Одесі.

Незадовго до цього стадіон було безпідставно переоцінено, що і дало можливість збільшити його заставну вартість до 7,8 млрд грн. Показово, що при формуванні ліквідаційної маси незалежні оцінщики оцінили 41 кредит із стадіоном у заставі у 873,6 млн грн. В останні дні грудня 2014 року, переданий у заставу банку стадіон було передано в довірче управління без згоди банку строком на 10 років, найімовірніше, з метою ускладнення процедури звернення стягнення на заставне майно", - йшлося в заяві ФГВФО.

У січні Фонд гарантування повідомляв, що Головне слідче управління Нацполіції оголосило про підозру колишньому голові правління Імексбанку Юрію Граматику.

«Під час досудового розслідування встановлено, що за вказівкою голови правління «Імексбанку» суб’єктам господарювання, передусім пов’язаним з банком особам, видавалися бланкові кредити. Крім того, відбувалась заміна ліквідного забезпечення за кредитними договорами на неліквідне, що спричинило розтрату банківських активів», - йшлося в повідомленні ФГВФО.

Вже екс-директор департаменту консолідованих продажів і управління активами Фонду гарантування вкладів Юлія Берещенко влітку розповіла, що в портфелі Імексбанку – 43 кредити, видані компаніям, пов’язаним з екс-власником банку.

«Всі ліквідні застави - апартаменти біля моря - заздалегідь вивели. Природно, що ми заперечуємо ці дії. Банк звернувся в поліцію, але результатів поки немає. У заставі у Імексбанку був стадіон в Одесі, який спочатку переоцінили з 3 до 7 млрд грн, а потім ввели як забезпечення не під одну конкретну позику, а під весь кредитний портфель. Чи можна продати такий кредит? У звітності позика може здаватися добре забезпеченою, але її ніхто не купить. Тому що або оцінка завищена, або застава неліквідна. А у випадку зі стадіоном Одеса - обидва чинники», - розповідала Ю. Берещенко.

Говорячи про перспективи продажу стадіону в Одесі («Чорноморець», - ред.), вона зауважувала, що «ми відкрили кімнату даних, запросили індикативи з ринку, ніхто не прийшов і не сказав, що готовий купувати». «Можливо, нам доведеться управляти цим активом до продажу», - резюмувала Ю. Берещенко.

26 червня Госпсуд Одеської області частково задовольнив позов ліквідатора «Імексбанку» та в рахунок погашення заборгованості ТОВ "Мідель" за кредитним договором про відкриття кредитної лінії №11/14 від 20.03.2014, загальний розмір якої становить 271,6 млн грн вирішив звернути стягнення на

- нежитлові приміщення третього поверху площею 579,9 кв.м., що знаходяться за адресою: м. Одеса, вул. Рішельєвська, 59, приміщення 301, та належать майновому поручителю – ПАТ "Туристично-виробнича фірма "Чорне море" (кінцевий бенефіціар – нардеп Леонід Клімов, був власником «Імексбанку»)

- торговельно-допоміжну прибудову, загальною площею 3 184,9 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Рішельєвська, будинок 59-А та належать ПАТ "Туристично-виробнича фірма "Чорне море".

Суд встановив, що вказані предмети іпотеки мають бути продані за початковою ціною, яка визначена висновком №2407/24 судової оціночно-будівельної експертизи по матеріалам справи №916/516/16 від 30.03.2017 – на рівні відповідно 15 млн грн та 22,6 млн грн.

Про боргові вимоги Сбербанку до структур Л. Клімова на 1 млрд грн (у т.ч. - претензії на стадіон "Чорноморець") читайте туттут і тут.

Про судову війну ліквідатора Імексбанку з компаніями "Дасті" та "Фрегат" за роздрібні кредити Імексбанку, які були продані зі значним дисконтом незадовго до визнання його неплатоспроможним, див. тут.