Поліція розслідує дріблення депозитів у CityCommerce Bank

Все про економіку та фінанси

Відповідно до ухвали Солом’янського райсуду м. Києва від 22 березня, поліція м. Києва здійснює досудове розслідування в кримінальному провадженні №12015100090012779 за фактом дріблення депозитів у ПАТ «Міський комерційний банк» (CityCommerceBank) на підставних осіб та відкриття нових рахунків, що призвело до незаконного збільшення зобов`язань Фонду гарантування перед цими особами.

Згідно з судовими матеріалами, 23.05.2014 правління НБУ віднесло «Міський комерційний банк» до категорії проблемних і на 180 днів введено обмеження в його роботі, в т.ч. на залучення депозитів фізосіб. У цей же день відповідна постанова надійшла в банк. А 26.06.2014 НБУ зупинив залучення банком депозитів.

«Всупереч зазначеним вище вимогам, службовими особами банку, за попередньою змовою з власниками депозитних рахунків, за період з 26.06.2014 року по 01.07.2014 року здійснено операції по перерахуванню коштів в валюті «долар США» з депозитних рахунків банку фізичних осіб на поточні рахунки банку цих же фізичних осіб, а в подальшому перерахування цих же грошових коштів з поточного рахунку фізичної особи на відкриті нові депозитні рахунки цих же фізичних осіб, які відкриті в банку, з укладанням нових депозитних договорів, в сумі, яка еквівалента 200000 грн та не перевищує гарантованих ФГВФО.

В подальшому, службовими особами в «ручному режимі», без наявності будь-яких документів, в електронній системі банківського дня «Б-2», здійснювалась заміна власників нових депозитних рахунків однієї фізичної особи на інших фізичних осіб, що надавало можливість новим фізичним осіб пред’являти вимоги до ФГВФО, щодо гарантованого відшкодування суми, яка гарантується державою.

Такими банківськими операціями, здійснювалось незаконне дроблення «великих» депозитів фізичних осіб на більш менші депозити та переоформлення цих депозитів на нових власників, чим створили штучне зобовязання ФГВФО перед даними особами, що спричинило шкоду державі», - йшлося в ухвалі Солом’янського райсуду м. Києва від 11.07.2016 щодо вказаного кримінального провадження.

Нагадаємо, НБУ відніс «Міський комерційний банк» (CityCommerceBank) до категорії неплатоспроможних у листопаді 2014 року, а в березні 2015 року регулятор відправив цю фінустанову на ліквідацію.

За даними Фонду гарантування, на 01.04.2017 вкладникам «Міського комерційного банку» в межах гарантійної суми було виплачено 1,93 млрд грн (97,3% запланованих виплат).

Контекст

Як писав Finbalance, 14 березня Печерський райсуд м. Києва задовольнив клопотання слідчого Нацполіції та в рамках кримінального провадження № 12014000000000409 обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою для екс-глави правління «Міського комерційного банку», якого правоохоронці підозрюють у задоволодінні коштами банку в особливо великих розмірах (у січні він був оголошений в міжнародний розшук).

За даними НКЦПФР, 02 жовтня 2014 року наглядова рада ПАТ «Міський комерційний банк» звільнила главу правління Дмитра Грабовецького (перебував на посадi з 26.12.2011) та призначила в.о. глави правління Костянтина Рубцова.

Як писав Finbalance, ще одним підозрюваним по цьому кримінальному провадженню є екс-президент CityCommerce Bank (слід розуміти, йдеться про Рейніса Тумовса).

12 січня Печерський райсуд м. Києва задовольнив клопотання слідчих і наклав арешт на його майно, в т.ч. 6 земельних ділянок у Макарівському і Бориспільському районі Київської області (площею від 0,12 до 7,85 га); колекцію зброї; 7 авто (ГАЗ, ЛУАЗ, AC-U 39095); кошти в Укргазбанку.

26 січня екс-президента «Міського комерційного банку» було оголошена в розшук. Водночас 13 лютого суд відмовився задовольнити клопотання слідчих про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання його під вартою.

Додамо, що згідно з судовими матеріалами, в згаданому кримінальному провадженні є ще один фігурант. За даними слідчих, екс-заступник голови правління «Міського комерційного банку» шляхом зловживання довірою фізособи заволодів коштами, які були розміщені на депозитних рахунках останнього, у сумі 1,3 млн дол та 34,64 млн грн.

У квітні 2016 року до поліції надійшов цивільний позов ліквідатора CityCommerce Bank про стягнення з екс-президента й екс-глави правління банку та інших осіб у зв`язку із вчинення кримінальних правопорушень, завданої шкоди у сумі 532 млн грн.

У Нацбанку заявляли, що «Міський комерційний банк» мав «тісні взаємовідносини» з «Профін Банком», який у січні 2015 року теж був визнаний неплатоспроможним через порушення законодавства з питань запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму (з квітня 2015 року – на ліквідації). За даними НБУ, основними бенефіціарами «Профін Банку» були Рейніс Тумовс і Тетяна Тумовс.

За даними НБУ, Профін Банк придбав у CityCommerceBank і його акціонера кредити й основні засоби. Кошти від продажу направлено на виконання зобов’язань “Міського комерційного банку” перед Профін Банком. Ще регулятор звертав увагу, що значна частина відділень Профін Банку була в приміщеннях, які раніше орендував “Міський комерційний банк”.

Про кримінальні провадження щодо сумнівних операцій «Профін Банку» читайте тут.

Директор-розпорядник Фонду гарантування Костянтин Ворушилін так описував стан CityCommerce Bank: «Це взагалі випалене поле. Власники винесли все, в т.ч. через свій другий банк – Профін-Банк». Екс-заступник глави ФГВФО Андрій Кияк додавав: «CityCommerce Bank - типова піраміда. 2 млрд активів випущено як кредити, а реальна оцінка активів показує 15 млн грн. CityCommerceBank був пов`язаний з Профін-Банком, на який були переписані активи CityCommerce - у вигляді відділень, кредитів. Банк спустошили повністю».

Одним з бенефіціарів CityCommerce Bank також вважався екс-нардеп Нуруліслам Аркаллаєв. «Аркаллаєв - виходець з Донецька і старий товариш Ріната Ахметова. Як і власник СКМ, навряд чи він любить згадувати, як заробив перший капітал. Інші депутати, кажучи про Аркаллаєва, озираються по боках», - писали про нього в ЗМІ.

Додамо, що за чутками, серед потенційних покупців Промінвестбанку в російського "Внєшекономбанку" – у т.ч. Сергій Тронь - глава федерації боксу Київської області, який також був акціонером CityCommerce Bank.

Про дріблення депозитів у Дельта Банку читайте тут.