Банк "Михайлівський" і справа на 2,15 млрд грн: суд наклав арешт на активи Поліщука

Все про економіку та фінанси

Відповідно до ухвали Печерського райсуду м. Києва від 05 вересня, Головне слідче управління Національної поліції здійснює досудове розслідування кримінального провадження №12016000000000197 від 29.06.2016 за фактом зловживання повноваженнями службовими особами ПАТ «Банк Михайлівський», які спричинили тяжкі наслідки.

Як констатується в документі, за даними слідства, станом на 22.12.2015, коли НБУ відніс банк «Михайлівський» до категорії проблемних серед позичальників банку за 19 кредитними договорами була група підприємств (ТОВ «Алєксандрія», ТОВ «Алекса груп», ТОВ «Ест-Ком», ТОВ «Транс-логістик», ТОВ «Компанія Інтер-Профіт», ТОВ «Альянс транс сервіс», ТОВ «3Д транс», ТОВ «Центр сприяння бізнесу ПІК», ТОВ «Альянс Новобуд», ТОВ «Мікрокредитний центр БМ», ТОВ «Лізингова компанія «Ельдорадо», ТОВ «Технополіс 15», ТОВ «Арма Факторинг», ТОВ «Фаетон груп», які, за даними слідства, пов`язані з фактичними власниками банку. При цьому, зобов`язання зазначених позичальників були забезпечені заставним майном (земельні ділянки, нежитлові приміщення, товари в обороті, транспортні засоби, майнові права) загальною вартістю 2,15 млрд грн, яке належало більшості з перелічених підприємств, а також у т.ч. ТОВ "Компанія Інтер-Кастомс", ТОВ "Мостищанський цегельний комбінат", ТОВ «Транс-Логістик».

Згідно з інформацією досудового слідства, для виведення указаного заставного майна з під забезпечення та уникнення його стягнення на користь ПАТ «Банк Михайлівський», зокрема у разі віднесення його до категорії неплатоспроможних, 19.05.2016 посадові особи банку (в особі в.о. голови правління, директора юридичного департаменту - члена правління, директора департаменту ризик менеджменту, директора департаменту безпеки, директора департаменту по роботі зі стратегічними клієнтами), в порушення внутрішніх процедур порядку кредитування, надали кредити в загальній сумі 901,4 млн. грн. на рахунок підприємств з ознаками фіктивності, а саме: ТОВ «Атлантіс Буд Груп», ТОВ «Капітал-буд груп», ТОВ «Альфа-інвест сервіс», ТОВ «Олімпік пром. Сервіс», ТОВ «Ярос груп», ТОВ «Омега компанія ЛТД», ТОВ «Валькірія сервіс», ТОВ «Максі-пром сервіс», під заставу низки земельних ділянок загальною вартістю 175,1 млн. грн"(перелік див тут).

«Отримані кредитні кошти цього ж дня, тобто 19.05.2016, були спрямовані зазначеними юридичними особами через 20 підприємств та фінансових компаній на погашення заборгованості вищевказаних 14-ти позичальників за 19 кредитними договорами. У зв`язку з цим Банком було вивільнено з під застави вищевказане заставне майно підконтрольних власнику банку підприємств на загальну суму 2 150 млн. грн., що є тяжкими наслідками. Правова кваліфікація вчиненого злочину: ч. 2 ст. 364-1 КК України.

Під час досудового розслідування було встановлено, що ТОВ «Валькірія Сервіс», ТОВ «Омега Компані Лтд», ТОВ «Максі-Пром Сервіс», ТОВ «Альфа-Інвест Сервіс», ТОВ «Атлантіс Буд Груп», ТОВ «Олімпік Пром Сервіс», ТОВ «Ярос груп» та ТОВ «Капітал-Буд Груп» набули право власності на вказані земельні ділянки напередодні отримання вищевказаних кредитів. При цьому з метою видачі кредитів зазначеним юридичним особам з ознаками фіктивності під заставу вказаних земельних ділянок, вартість останніх спеціально була завищена. Фактично вказані ділянки були використані як одне із знарядь вчинення злочину, адже під видом прийняття їх у заставу були видані кредити на суму 901,4 млн. грн.», - констатується в ухвалі Печерського райсуду м. Києва від 05.09.2016.

05 вересня суд задовольнив клопотання слідчих і наклав арешт на вказані земельні ділянки.

Іншою своєю ухвалою – теж від 05 вересня – Печерський райсуд м. Києва наклав арешт на майно, яке було виведено з-під застави банку «Михайлівський». Йдеться, зокрема, про

- земельні ділянки, які належать ТОВ "Компанія Інтер-Профіт", ТОВ "Компанія Інтер-Кастомс", ТОВ «Ест-Ком», ТОВ «Смарт Лтд», фізособам;
- базу технічного обслуговування площею 5280,2 кв. м, яка розташована за адресою: Київська обл., Броварський р-н, смт. Велика Димерка, вул. Броварська, 164, а також земельну ділянку на території Великодимерської селищної ради Броварського району Київської області, які належать ТОВ "Альянс Транссервіс";
- частину нерухомого майна загальною площею 2751,5 кв.м, яка знаходиться за адресою: Київська обл., Києво-Святошинський р-н, с. Горенка, вул. Садова, 20, що належать ТОВ «Дріада Нова»;
- нежитлові приміщення, які знаходяться в м. Бровари Київської області за адресою вул. Чорновола 9, вул. Чорновола, 11, вул. Чорновола, 13, вул. Чорновола, 15, які належить ТОВ "Альянс Новобуд".

Відповідно до ще однієї ухвали Печерського райсуду м. Києва від 05 вересня, з-під застави банку «Михайлівський» було виведеного також рухоме майно, що належить ТОВ «3Д Транс» і ТОВ «Транс-Логістик» (йдеться про 222 вантажних, легкових автомобілів, причепів), а ще - корпоративні (майнові) права на 99% частки у статутному капіталі ТОВ «Фаетон-Груп», які належать компанії Faeton S.R.O. (Прага, Чехія). На ці активи теж накладено арешт.

Довідково

Основним контролером банку "Михайлівський" був бізнесмен Віктор Поліщук, який вважається також власником/співвласником торгової мережі «Ельдорадо», «Технополіс», ТРЦ «Гуллівер»/Gulliver (за неофіційними даними, його дружина – племінниця дружини російського прем’єра Медведєва). 

Про мільярдні борги структур, які пов`язують з В. Поліщуком, перед Ощадбанком, а також банком "Фінанси та кредит" читайте тут

19 травня В. Поліщук "зник" з числа власників банку "Михайлівський", 23 травня вересня у фінустанову була введена тимчасова адміністрація.

НБУ в офіційній заяві повідомляв, що 19 травня кредитний комітет банку «Михайлівський», всупереч обмеженням НБУ та без доведення до відома куратора, прийняв низку рішень, що дозволили в т.ч. вивільнити забезпечення за кредитами пов`язаних осіб банку заставною вартістю понад 2 млрд. грн.

«Національний банк України надіслав правоохоронним органам листа щодо діяльності ПАТ "Банк Михайлівський", яка може свідчити про наявність в діях керівників банку ознак організованої злочинності.

Національний банк України зазначив, що 20.05.2016 в банку не працював програмний комплекс "Операційний день банку Б2". Внаслідок чого ПАТ "Банк Михайлівський" своєчасно не було подано до Національного банку статистичну звітність та не проводились платежі клієнтів.

Куратор Національного банку отримав доступ до інформації вже після закінчення операційного дня 20 травня та виявив значну кількість операцій, що були заведені в систему в офлайн-режимі. Ці операції з переведення вкладів фізичних осіб з фінансової компанії, пов`язаної з банком, на баланс банку, збільшили навантаження на Фонд гарантування вкладів фізичних осіб на 1,1 млрд. грн. Варто зазначити, що всі ці вклади складалися із максимально наближених до гарантованої Фондом суми - 200 тис. грн.

Також 19 травня банк переуступив вимоги боргу за кредитами фізичних осіб обсягом майже 700 млн. грн. За даними ПАТ "Банк Михайлівський", фінансова компанія сплатила за договором кошти з власного рахунку у банку. Відступлення прав вимоги за цим кредитним портфелем відбулося за значно нижчою ціною, що дає усі підстави, відповідно до ст. 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», вважати ці правочини нікчемними. Нагадаємо, раніше Фонд гарантування вкладів фізичних осіб звертав увагу позичальників ПАТ "Банк Михайлівський", що банк залишається єдиним дійсним кредитодавцем за укладеними раніше договорами.

Крім того, 19 травня кредитний комітет ПАТ "Банк Михайлівський" всупереч обмеженням Національного банку та без доведення до відома куратора прийняв низку рішень, що дозволили вивільнити забезпечення за кредитами пов`язаних осіб банку заставною вартістю понад 2 млрд. грн.

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб на даний момент працює над визнанням цих операцій нікчемними», - констатували в НБУ.