Слідчі: посадовці Platinum Bank завдали 1,1 млрд грн шкоди, коли в правлінні була Рожкова

Все про економіку та фінанси

Відповідно до ухвали Печерського райсуду м. Києва від 12.05.2016, Головне слідче управління Нацполіції здійснює досудове розслідування у кримінальному провадженні, яке 31.03.2016 зареєстроване в ЄРДР за № 42016000000000885 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу («Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем»; покарання - позбавлення волі на строк від 7 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років та з конфіскацією майна).

«У ході досудового розслідування встановлено, що службові особи ПАТ «Платинум Банк» здійснили розтрату і заволодіння чужим майном шляхом зловживання своїм службовим становищем, уклавши у період з грудня 2013 року по лютий 2014 років кредитні договори з компаніями ТОВ «Тітан-Південь», ТОВ «Кодос Інвест», ПП «Логістик Транс», ТОВ «Стратагема-Інвест», ТОВ «Ошер», ТОВ «ФК «Реал-Інвест» та ТОВ «ФК Бізнесфінанс», службові особи яких підконтрольні пов`язаним з цим банком особам і мають ознаки фіктивності, без наміру виконання вказаними суб`єктами підприємницької діяльності зобов`язань за цими договорами, спричинивши шкоду банку в особливо великих розмірах на загальну суму понад 1,1 млрд. грн.», - констатується в ухвалі суду.

12 травня суд задовольнив клопотання слідчого та надав дозвіл на тимчасовий доступ та вилучення належним чином завірених копій документів, які знаходяться у володінні які містять охоронювану законом таємницю (банківську таємницю) і перебувають у володінні Національного банку (за адресою: м. Київ, вул. Інститутська, 9), зокрема:

- до документів, які стосуються прийняття в 2015 році Нацбанком рішень про необхідність погодження та надання кредитів для «Платинум Банку» з метою підтримання його ліквідності;
- до інформації про видачу Національним банком кредитних коштів рефінансування для «Платинум Банк», їх використання та погашення;
- до матеріалів перевірок «Платинум Банку», проведених Національним банком протягом 2015 року.

«Зобов`язати Національний Банк України, вжити необхідних заходів щодо нерозголошення факту проведення таких дій стосовно отримання інформації, зберігати інформацію в незмінному вигляді», - йдеться в ухвалі суду.

Ще однією ухвалою від 12.05.2016 Печерський райсуд м. Києва надав слідчому дозвіл на тимчасовий доступ до документів з можливістю вилучення їх в копіях, які перебувають у володінні «Платинум Банку» (м. Київ, вул. Амосова, 12), зокрема до:

- матеріалів кредитних справ у повному обсязі, які стосуються надання «Платинум Банком» у 2013-2014 роках кредитів наступним суб`єктам підприємницької діяльності: ТОВ «Тітан-Південь»; ТОВ «Кодос Інвест»; ПП «Логістик Транс»; ТОВ «Стратагема-Інвест»; ТОВ «Ошер»; ТОВ «ФК «Реал-Інвест»; ТОВ «ФК Бізнесфінанс»;
- документів стосовно обігу готівкових коштів в касі ПАТ «Платинум Банк» (ПАТ «ПтБ», МФО 380388) в електронному вигляді (формат «.xls») за період з 01.01.2013 по 31.03.2016 з відображенням по рахунку бухгалтерського обліку «1001», «1002» - «банкноти та монети в касі банку»;
- відомостей (реєстр в електронному та паперовому вигляді) придбаної валюти - доларів США і євро за 2013-2015 роки;
- відомостей (реєстр в електронному та паперовому вигляді) про продаж валюти - доларів США і Євро, фізичним особам протягом 2013-2015 років із зазначенням всіх необхідних реквізитів: дати, даних особи, суми, рахунків тощо;
- посадових інструкцій голови правління, заступників голови правління, головного бухгалтера, начальника управління фінансового моніторингу ПАТ «Платинум Банк».

«Зобов`язати ПАТ «Платинум Банк» вжити необхідних заходів щодо нерозголошення факту проведення таких дій стосовно отримання інформації, зберігати інформацію в незмінному вигляді», - підкреслюється в ухвалі суду.

Довідково:

Нинішній заступник глави правління НБУ Катерина Рожкова в листопаді 2013 року була призначена членом правління «Платинум Банку», заступником глави правління банку на фоні зміни складу його акціонерів. До цього (з 2010 року) вона працювала заступником глави правління Фінбанку.

У червні 2014 року вона стала в.о. глави правління «Платинум Банку» (тоді ж з посади був звільнений Грегорі Краснов – пішов заступником глави наглядової ради Платинум Банку).

10 червня 2015 року К. Рожкова була призначена директором департаменту банківського нагляду НБУ. 19 січня 2016 року вона пішла на підвищення, ставши в.о. заступника глави правління НБУ.

Як писав Finbalance, на кінець ІІІ кварталу-2015 в «Платинум Банку» значення нормативу Н9 – максимального розміру кредитного ризику за операціями з пов’язаними з банком особами – становило 497,67%, хоча за вимогою НБУ має бути не більше 10%. Щоправда, цей показник поліпшився в порівнянні з кінцем червня, коли було 721,28%.

Детальніше про фінансовий стан «Платинум Банку» (у т.ч. допущений дефолт по стабкредиту НБУ та його реструктуризацію; порушення нормативів НБУ; потребу в докапіталізації; зобов’язання повернути компанії «МТС Україна» 250 млн грн. тощо) читайте тут.

Про фігурування "Платинум Банку", а також банку "Авангард" (одним з бенефіціарів якого до призначення главою НБУ була В. Гонтарева) в кримінальному провадженні ДФС щодо "Мегаполіс-Україна" (нещодавно перейменоване в «Тедіс Україна») читайте тут.

Про кримінальне провадження Генпрокуратури щодо сумнівних операцій збанкрутілого банку "Надра" й доведення його до банкрутства, коли главою правління цієї фінустанови був Дмитро Зінков - нинішній глава наглядової ради "Платинум Банку" та його міноритарний акціонер - читайте тут. Як К. Рожкова виправдовує Д. Зінкова див. тут.

Про затримання в Ізраїлі Григорія Гуртового (який за даними НБУ, здійснює вирішальний вплив на управління та діяльність "Платинум банку та є власником істотної участі незалежно від формального володіння) див. тут.

Неофіційно вплив на «Платинум Банк» "приписують" одеським бізнесменам Б. Кауфману та О. Грановському, який нібито був отримали в листопаді 2013 року (тоді ж, нагадаємо, на роботу в Платинум Банку з Фінбанку перейшла К. Рожкова).

Наразі офіційний контролер Фінбанку - О. Грановський, а главою правління "Платинум Банку" є Костянтин Смольський, який раніше очолював Фінбанк. Крім того, була інформація про переведення активів і пасивів з Фінбанку (який контролює О. Грановський) в «Платинум Банк».

Водночас торік тодішній в.о. глави правління «Платинум Банку» К. Рожкова в коментарі для Finbalance спростовувала причетність Грановського і Кауфмана до «Платинум Банку».

P.S. Торік в одному зі своїх інтерв’ю Г. Гуртовий не заперечував інформацію, що в 2013 році інвестиційна компанія ICU (яка, до речі, володіє згаданим вище банком «Авангард» і серед співвласників якої до призначення главою НБУ в 2014 році була В. Гонтарева), брала участь в операції продажу «Платинум Банку». А після продажу партнер ICU Макар Пасенюк входив до наглядової ради «Платинум Банку».