Поліція: в Ощадбанку - пільгові тарифи для фіктивних підприємств

Все про економіку та фінанси

Відповідно до ухвали Печерського райсуду м. Києва від 04 квітня, Головне слідче управління Нацполіції здійснює досудове розслідування в кримінальному провадженні №12017000000001580 за ст. 364 Кримінального кодексу (“Зловживання владою або службовим становищем”).

Як зазначається в документі, “досудовим розслідуванням встановлено, що посадові особи АТ «Ощадбанк» за попередньою змовою з керівниками суб`єктів господарської діяльності з ознаками фіктивності та іншими особами організували схему заволодіння грошовими коштами АТ «Ощадбанк», яке перебуває в державній власності, шляхом підробки банківських документів та внесення неправдивих відомостей в частині включення до переліку фінансово-промислових груп суб`єктів господарювання, які мають меншу відсоткову ставку за тарифами на розрахунково-касове обслуговування, підприємств з ознаками фіктивності”.

Нижче - витяг з ухвали суду:

“Відповідно до положень про департамент корпоративних клієнтів АТ «Ощадбанк», суб`єкти господарювання, які входять до фінансово - промислових груп мають певні привілеї в частині сплати відсотків за транзакції проведені по рахунках відкритих у банку, а саме меншу відсоткову ставку від обігових коштів та коштів знятих у готівці.

Службові особи АТ «Ощадбанк», використовуючи своє службове становище, за попередньою змовою з керівниками суб`єктів господарської діяльності з ознаками фіктивності, включали до переліку суб`єктів господарювання, які входили до фінансово - промислових груп підконтрольні ним ТОВ "АКСІОМА ДНІПРО", код 39706458, ПП "ПРОМЛОГИСТИКА", код 36340572, ТОВ "ДНЕПР МЕТ", код 40261539, ТОВ "АСАМІР" ЛТД , код 20284608, ТОВ "СТІЛІНВЕСТ", код 41724078, ТОВ "ЦЕСАР", код 41719309, ТОВ "АЛКМЕНА", код 34504798, ТОВ «СТАЛЬ СТРОНГ», код 41310162 та інші та відкривали рахунки в територіальних відділеннях банку.

Надалі, в період 2016-2018 років, на рахунки підконтрольних службовим особам АТ «Ощадбанк» фіктивних підприємств, було перераховано та знято готівкою значну кількість грошових коштів, чим нанесено збитки банку, який перебуває у державній власності.

Отримання готівкових коштів здійснюється в АТ «Ощадбанк», АТ «КІБ», ПАТ «ПриватБанк», ПАТ «Кредобанк», ПАТ «Альфа Банк», ПАТ "КБ "Земельний Капітал", АТ "ОТП БАНК" та інших з карткових та поточних рахунків вказаних підприємств, а також з рахунків фізичних осіб-підприємців.

Зокрема, основним видом незаконної діяльності є легалізація брухту чорних та кольорових металів, отриманих через мережу нелегальних (не зареєстрованих) пунктів прийому побутового та промислового металобрухту на території ряду областей України.

Продукція постачається або на експорт, або на адресу великих сталеливарних підприємств - ПАТ «Інтерпайп Втормет», ПАТ «Дніпроспецсталь», ПАТ «Керамет» та інші. Продукція закуповується у населення за готівку на нелегальних пунктах прийому металобрухту.

Встановлено, що вищевказаними підприємствами операції із придбання брухту металів у фізичних осіб в податкових деклараціях не відображаються, чим спричиняються збитки державі в особливо великих розмірах.

З метою уникнення відповідальності за порушення вимог законодавства України в сфері запобігання легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, особи надають підроблені документи до суб`єктів первинного фінансового моніторингу про придбання продукції у громадян, яких в дійсності не існує".

Про кримінальне провадження щодо директора казначейства Ощадбанку (був відсторонений від посади в березні) через сумнівні операції з ОВДП див. тут.

Про розслідування прокуратури щодо переплати Ощадбанком 25-30% при ІТ-закупівлях на 550 млн грн читайте тут.

Про офіційні заробітки керівників Ощадбанку та інших держбанків - тут.

Нагадаємо, в 2014-2017 роках держава залила в капітал Ощадбанку (через випуск держоблігацій) 31,3 млрд грн, що перевищує суму його збитків у цей період на 10 млрд грн. Вказані витрати держави - без врахування купонних платежів Мінфіну по докапіталізаційним ОВДП.

У лютому міністр фінансів Олександр Данилюк заявив, що Ощадбанку може знадобитися чергова докапіталізація. Тоді ж глава правління Ощадбанку Андрій Пишний говорив про потребу доформування резервів банку на 17,5 млрд грн, що включає “і регуляторні зміни, і перехід на міжнародні стандарти фінансової звітності (МСФЗ 9), і зміни в токсичному кредитному портфелі, який був сформований ще до 2014 року і має валютну структуру" (цитата).