Поліція: невстановлені особи довели банк "Хрещатик" до банкрутства

Все про економіку та фінанси

Відповідно до ухвали Печерського райсуду м. Києва від 29 червня, поліція здійснює досудове розслідування у кримінальному провадженні за №42016000000000686 за фактами привласнення державних коштів, фіктивного підприємництва та легалізації (відмивання) доходів одержаних злочинним шляхом в особливо великому розмірі.

«Досудовим слідством встановлено, що групою невстановлених осіб, які за попередньою змовою з посадовими особами ПАТ «КБ «Хрещатик» використовуючи «фіктивні» підприємства здійснено незаконний вивід грошових коштів з указаної банківської установи з метою подальшої їх легалізації. Також дії невстановлених осіб привели до доведення вказаної банківської установи до неплатоспроможності і банкрутства», - йдеться в ухвалі суду.

Нагадаємо, Фонд гарантування заявляв, що з допомогою різноманітних схем з банку "Хрещатик" були виведені активи вартістю щонайменше 3 млрд грн. За оцінками Фонду, 84% кредитного портфелю юросіб банку (3,38 млрд грн) – це були інсайдерські позики, причому майже половина портфелю корпоративних клієнтів фактично незабезпечена: кредити на 1,068 млрд грн були видані під заставу «сміттєвих цінних паперів» і ще на 0,57 млрд грн – під заставу майнових прав за контрактами чи ж договорами поруки, або ж взагалі від початку були беззаставними. «З моменту визнання банку неплатоспроможним позичальники не обслуговують свої договори, попри те, що ведуть активну господарську діяльність», - констатували у Фонді.

«При цьому, за кілька днів до введення тимчасової адміністрації (у період з 30 березня по 4 квітня 2016 року) керівництвом та акціонерами банку було застосовано схему, результатом якої стало згортання заборгованості низки пов’язаних юридичних осіб та вивільнення із-під застави високоліквідного забезпечення, вартістю майже 1 млрд грн», - йшлося заяві Фонду гарантування.

За даними ФГВФО, майже чверть активів банку «Хрещатик» (на суму 1,87 млрд грн) – боргові цінні папери пов’язаних за банком компаній. «Попри те, що між банком та емітентами облігацій були укладені договори зворотного викупу, станом на січень 2017 року ці зобов’язання не виконані. При цьому, 85% облігацій (на майже 1,6 млрд грн) – незабезпечені. Випуск облігацій проводився під інвестиційні проекти. Утім існують обгрунтовані підстави припускати, що планів реалізовувати ці проекти не було, натомість мала місце схема виведення коштів банку», - зауважували у Фонді гарантування.

На 01.06.2017 вкладникам банку «Хрещатик» у межах гарантійної суми було виплачено 2,72 млрд грн (97,2% запланованих виплат).

Як писав Finbalance, відповідно до ухвали Шевченківського райсуду м. Києва від 27 березня, слідче управління фінансових розслідувань ДФС здійснює досудове розслідування щодо банкрутства банку «Хрещатик» в рамках кримінального провадження №32017100000000009 за статтею 218-1 Кримінального кодексу («Доведення банку до неплатоспроможності»).

За даними слідчих, вони встановили факти "халатного відношення/неналежної діяльності та/або бездіяльності керівництва банку, та його посадових осіб, що входили до органів управління банку, факти невиконання керівництвом банку та його посадовими особами вимог Закону України «Про банки та банківську діяльність» та нормативних актів НБУ".

За інформацією слідства, 04.04.2016 (тобто за день до визнання банку «Хрещатик» неплатоспроможним) відбулося погашення кредитної заборгованості ТОВ «Будконструкція» перед банком «Хрещатик» на 180,7 млн грн, ТОВ «Мередіан Інвест» - на 128,3 млн грн, ТОВ «Афан-Інвест» - на 299,8 млн грн і ТОВ «Конверсія» (перевірка причетності до злочинної діяльності посадових осіб на цей час триває) – на 222,6 млн грн.

Як зазначалося, майно ТОВ «Центр-Інвестресурс» (цілісний майновий комплекс площею 10,9 тис кв м і три земельні ділянки за адресою м. Київ, вул. І Мазепи, 1), яке було в заставі за кредитами ТОВ «Будконструкція», ТОВ «Мередіан Інвест» і ТОВ «Афан-інвест», виведено з-під обтяження за рахунок фінансової допомоги комунальних підприємств м. Києва, в т.ч. за рахунок отриманих від Комунального комерційного унітарного підприємства "Фінансова компанія "Житло-Інвест" коштів у сумі близько 377 млн грн.

«ККУП "Фінансова компанія "Житло-Інвест" 01-04.04.16 всі кошти, отримані від комунальних підприємств КМДА, перерахувало за придбання немайнових прав на квартири у ТОВ КУА "Авалон" (керуюча компанії "Троянда") та ПрАТ "Агрофірма "Троянда".

ТОВ КУА "Авалон" та ПрАТ "Агрофірма "Троянда" всі акумульовані кошти (близько 672 млн грн) 04.04.16 перерахували у вигляді фінансової допомоги на ТОВ «Будконструкція», ТОВ «Мередіан Інвест», ТОВ «Афан-Інвест», ТОВ «Конверсія», які в цей же день здійснили погашення кредитної заборгованості перед ПАТ «КБ «Хрещатик».

Відповідно до відомостей Єдиного державною реєстру засновниками ТОВ «Центр-Інвестресурс» є ТОВ «Компанія з управління активами «ЮДП ЕССЕТ Менеджмент», ТОВ «Компанія з управління активами «Авалон», ТОВ «Компанія з управління активами «Акерс Інвест». Кінцевими бенефіціарними власниками ТОВ «Центр Інвестресурс» зазначені ОСОБА_4 та ОСОБА_5. Одночасно ОСОБА_4 є власником істотної участі в банку ПАТ «КБ «Хрещатик» у розмірі 37,4427%», - йдеться в судових матеріалах.

За даними НБУ, власником 37,4427% акцій банку «Хрещатик» був Андрій Іванов (на фото) – партнер Василя Хмельницького, який публічно запевняв, що в 2015 році продав свою частку в банку «Хрещатик» для А. Іванова. «Іванов - порядна людина і банк не готувався до банкрутства. Він до останнього боровся, щоб його врятувати», - переконував В. Хмельницький.

Ухвалою від 27.03.2017 Шевченківський райсуд м. Києва задовольнив клопотання слідчого ДФС і надав тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ККУП "Фінансова компанія "Житло-Інвест", а саме, зокрема, договорів поворотної фінансової допомоги від 01-04.04.16 між ККУП "Фінансова компанія "Житло-Інвест" та КП КМР «ТК» «Київ», КП «Дирекція будівництва шляхово-транспортних споруд м. Києва», КП «Київський інститут земельних відносин», КП КМР «КМ БТІ», КП «Дирекція з капітального будівництва та реконструкції «Київбудреконструкція», КП «Київжитлоспецексплуатація», Дирекції з розвитку телекомунікаційних мереж КП «Київжитлоспецексплуатація», КП «Житлоінвестбуд-УКБ», Ритуальна служба СКП «Київський крематорій», КП "Київський метрополітен", КП «Вечірній Київ», КП «Київреклама», «Служба організації збору та обліку виручки» (підрозділ КП «Київпастранс»), Філія ДОК «Джерело» КП «Київжитлоспецексплуатація», КО «Київгенплан», КП «Фармація», КП «Спецжитлофонд», КП «Київкомунсервіс» із додатками, додатковими угодами, іншими документами, які були підставою для їх заключення.

Раніше у Фонді гарантування заявляли, що упродовж березня та на початку квітня 2016 року приблизно 20 комунальних підприємств Києва (у т.ч. «Київпастранс») перерахували як фінансову допомогу кошти ККУП «Фінансова компанія «Житло-Інвест». 

Потім «Житло-Інвест» 4 та 5 квітня-2016 нібито сплатило кошти двом фірмам із орбіти Іванова – «Агрофірма «Троянда» та КУА «Авалон». Призначення платежів – оплата за квартири в житловому комплексі «Паркове місто», яке називалося одним із проектів компанії Іванова та Хмельницького UDP.

Як повідомлялося, ці платежі зрештою допомогли вивести з-під застави банку «Хрещатик» будівлю навпроти Києво-Печерської лаври, де розміщується офіс компанії UDP Іванова-Хмельницького разом з землею під ним, а також будинок і земельна ділянку майже на 2 га на Арсенальній та невелике приміщення в елітному комплексі «Новопечерські липки».

Коментарі екс-глави правління банку «Хрещатик» Дмитра Гриджука щодо інформації НБУ про сумнівні операції фінустанови див. тут.

Про зв`язки акціонерів банку «Хрещатик» з «Індустріалбанком» та «Експрес-Банком» див. тут.