Поліція: банк з групи "Континіум" незаконно виводить валюту за кордон

15.05.2017, 09:00

Відповідно до ухвали Печерського райсуду м. Києва від 11 травня, у провадженні поліції перебувають матеріали досудового розслідування №42017101060000022 від 01.02.2017 за статтею 191 Кримінального кодексу («Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем»).

«Досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи ПАТ «Банк Інвестицій та заощаджень» використовують протиправний механізм, пов`язаний з виведенням за кордон валютних коштів та подальше їх обготівковування, із використанням фіктивних суб`єктів господарювання та підставних фізичних осіб, у тому числі з метою подальшої їх легалізації», - йдеться документі.

Своєю ухвалою від 11.05.2017 суд задовольнив клопотання слідчих і надав їм дозвіл на виїмку оригіналів документів, які містять банківську таємницю, знаходяться у розпорядженні Ощадбанку та стосуються його клієнтів – ТОВ «Вест Ойл Груп», ТОВ «Золотий Екватор», ТОВ «ВОГ Рітейл», ТОВ «ВОГ Трейдінг». Йдеться, зокрема, про документи щодо руху коштів у період з 01.01.2014 по 01.05.2017, платіжні доручення, зовнішньоекономічні контракти тощо.

Іншими ухвалами (1, 2, 3) суд надав слідчим право на виїмку документів в

- Укрсиббанку (щодо ПП «Авто Тайм», ТОВ «Вест Ойл Груп», ТОВ «ВОГ Рітейл», ТОВ «ВОГ Трейдінг»);
- ПУМБ (щодо ТОВ «Золотий Екватор», ТОВ «Справа наша», ТОВ «ВОГ Рітейл», ТОВ «Вест Ойл Груп», ТОВ «ВОГ Трейдінг»,ТОВ «Авто-Ізі»,ТОВ «Фарка», ПП «Волтранс», ТОВ «Лучеськ Авто»);
- ВТБ Банку (щодо ТОВ «Справа наша», ТОВ «Біо Плюс», ТОВ «Золотий Екватор», ТОВ «МТК», ТОВ «ВОГ Рітейл», ТОВ «ВОГ Трейдінг).

Нагадаємо, «Банк інвестицій та заощаджень» підконтрольний групі «Континіум», в яку входить у т.ч. мережа АЗС WOG, з якою в свою чергу афілійована як мінімум частина з вказаних компаній (зокрема, ТОВ «Вест Ойл Груп», ТОВ «Золотий Екватор», ТОВ «ВОГ Рітейл», ТОВ «ВОГ Трейдінг»).

Серед бенефіціарів групи «Континіум» - Степан Івахів, Сергій Лагур, Петро Димінський (останній, щоправда, вийшов з нафтового бізнесу групи). Її лідером вважався Ігор Єремеєв, який позаторік загинув через нещасний випадок. І. Єремеєв очолював депутатську групу «Воля народу» у Верховній Раді, в яку на сьогодні входить у т.ч. С. Івахів. Ця група, як і група «Відродження» неодноразово «підстраховувала» БПП і «Народний фронт» у ВР, коли їм не вистачало голосів.

Як писав Finbalance, «Банк інвестицій та заощаджень» у звітності за 2016 рік визнав, що його значення нормативу максимального розміру кредитного ризику за операціями з пов’язаними з банком особами (норматив Н9) на 31.12.2016 було 306,42%, тоді як вимога НБУ – не більше 25%. На кінець 2015 року «Банк інвестицій та заощаджень» декларував значення нормативу Н9 на рівні лише 0,06%.

При цьому банк констатував, що НБУ затвердив План заходів банку щодо приведення діяльності банку у відповідність з вимогами законодавства та нормативно-правовими актами НБУ в частині, що стосується операцій з пов’язаними з банком особами. «План розрахований на 3 роки. Банк дотримується встановленого Плану», - йдеться в звітності.

У документі уточнюється, в 2016 році змінився підхід до визначення пов’язаних з банком осіб, і тепер воно включає в т.ч. сторони у випадках, якщо вони знаходяться під спільним контролем, або якщо одна сторона контролює іншу або має можливість у значній мірі впливати на фінансові та операційні рішення іншої сторони.

Згідно зі звітністю «Банку інвестицій та заощаджень», на кінець 2016 року обсяг інсайдерських кредитів у ньому становив 2,5 млрд грн, або 49,3% всього кредитного портфелю (на кінець березня-2017 - 2,4 млрд грн).

У галузевому розрізі найбільше позик банк видав представникам сфери торгівлі; ремонту автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку (2,45 млрд грн), а також на операції з нерухомістю, оренду, інжиніринг і надання послуг (525,9 млн грн). На ці напрями на 31.12.2016 припадало 58% кредитного портфелю банку.

За підсумками 2016 року «Банк інвестицій та заощаджень» задекларував прибуток 7,8 млн грн (у 2015 році – 11,4 млн грн) та значення нормативу адекватності регулятивного капіталу на рівні 18,15% (вимога НБУ – не менше 10%). За підсумками І кварталу-2017 банк звітував про прибуток 1,7 млн грн (у І кварталі-2016 – 1,6 млн грн).

Торік його кредитний портфель юросіб скоротився на 0,85 млрд грн, у січні-березні-2017 - ще на 0,5 млрд грн (до 3,6 млрд грн).

Згідно зі звітністю банку, на кінець 2016 року видані ним інсайдерські кредити покривалися сформованими резервами лише на 4,4%.

За даними НБУ, за підсумками 2016 року рівень покриття резервами кредитного портфелю юросіб у «Банку інвестицій та заощаджень» був лише 3,3%. Це один з найнижчих показників серед ТОП-банків.

Трактувати це можна двояко: або банк недоформовує резерви (що в т.ч. дозволяє декларувати прибутки), або ж його позичальникам вдається сумлінно виконувати абсолютну більшість боргових зобов’язань, що саме по собі є не зовсім типовим на фоні ситуації в українській економіці та банківській системі останніх років.

Про борги мережі WOG перед збанкрутілим банком «Форум» і численні судові спори з Фондом гарантування читайте тутПро розслідування прокуратури щодо сумнівних операцій WOG з "Укрзалізницею" читайте тут і тут, про фігурування "Банку інвестицій та заощаджень" у справі Онищенка (який, до речі, входить у згадану вище депутатську групу "Воля народу") див. тут