Податкові претензії прокуратури до власника ТРЦ "Гуллівер": арештний маятник

Все про економіку та фінанси

Відповідно до ухвали Печерського райсуду м. Києва від 11 вересня, прокуратура м. Києва продовжує досудове розслідування в кримінальному провадженні №42017100000000862 від 12.07.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 Кримінального кодексу («Ухилення від сплати податків, зборів (обов`язкових платежів)»).

Як писав Finbalance, за даними слідства, Міжрегіональним управлінням боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом, Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби досліджено фінансові операції ТОВ "Техенерготрейд" і ТОВ "Три О" на предмет наявності ознак правопорушень, пов`язаних з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом та інших правопорушень.

«Відповідно до вказаного дослідження від 05.07.2017 №145/16-03/32531054, проведеним дослідженням не встановлено факту реального здійснення господарських операцій між ТОВ "Техенерготрейд", ТОВ "Три О" та ТОВ "Проектівбуд", ТОВ "Мастекбуд", ТОВ "Буд Мейд", ТОВ "Шах Монтаж Буд", ТОВ "Промтехресурс." по придбанню товарів (робіт, послуг) на загальну суму 191 528 760,00 грн., в тому числі ПДВ у розмірі 31 921 460,90 грн.

Вказані вище дії здійснюються службовими особами в порушення вимог діючого законодавства, з метою незаконного збагачення шляхом ухилення від сплати податків до державного бюджету», - йшлося в судових матеріалах.

13 липня Печерський райсуд задовольнив клопотання прокуратури м. Києва та наклав арешт на кошти, які знаходяться на рахунках

- ТОВ "Техенерготрейд" – в Ощадбанку, Укрсиббанку;
- ТОВ "Три О" – в Укрексімбанку;
- ТОВ "Шах Монтаж Буд" – в Кредобанку, Укрбудінвестбанку;
- ТОВ "Промтехресурс" – в ОТП Банку, Укргазбанку;
- ТОВ "Проектівбуд" – в Райффайзен Банк Аваль, Приватбанку, Альфа-Банку;
- ТОВ "Мастекбуд" – в Сбербанку, банку «Кредит Дніпро»;
- ТОВ «Буд Мейд» - в Правекс-Банку, Альфа-Банку.

Водночас 26 липня Печерський райсуд задовольнив клопотання ТОВ «Три О» та зняв арешт, який був накладений на рахунки вказаних підприємств.

Судячи з ухвали Печерського райсуду м. Києва від 11 вересня, історія з накладанням/зняттям арештів у рамках вказаного кримінального провадження триває.

Так, 31 серпня суд знову наклав арешт на кошти низки підприємств, а 11 вересня – за клопотанням представника цих компаній – знову ж таки його зняв. Йшлося про кошти наступних підприємств на рахунках у таких банках:

- Укрсиббанк: ТОВ «Борос», ТОВ «Техенерготрейд», ТОВ «ДЕК», ТОВ «Т-С-К», ТОВ «Констебль»;
- Ощадбанк: ТОВ «Три О», ТОВ «Техенерготрейд», ТОВ «Євробетон»;
- Укрексімбанк: ТОВ «Три О», ПП «Лімекс Експрес Київ», ТОВ «Компанія «Рубіж»;
- Кредобанк: ТОВ «Контакт-Сервіс-Плюс», ТОВ «Борос», ТОВ «Шах Монтаж Буд»;
- Укрбудінвестбанк: ТОВ «КіберДайнемікс», ТОВ «Контакт-Сервіс-Плюс», ТОВ «Гордікс», ТОВ «ІМ-Експерт», ТОВ «Юст-Сервіс», ТОВ «Шах Монтаж Буд», ТОВ «Промтехресурс.»;
- ОТП Банк: ТОВ «Промтехресурс.», ПП «Лімекс Експрес-Київ», ТОВ «Лоран Інвест»;
- Укргазбанк: ТОВ «КіберДайнемікс», ТОВ «Контакт-Сервіс-Плюс», ТОВ «Вінотекс», ТОВ «ІМ-Експерт», ТОВ «Форт Про»;
- Райффайзен Банк Аваль: ТОВ «Проектівбуд», ПП «Лімекс Експрес Київ», ТОВ «ІК Алютал», ТОВ «Лоран Інвест», ТОВ «Охоронне агентство «Борей», ТОВ «Євробетон»;
- Київське ГРУ Приватбанку: ТОВ «Проектівбуд»;
- Альфа-Банк: ТОВ «Проектівбуд», ТОВ «Буд Мейд»;
- - Сбербанк: ТОВ «Контакт-Сервіс-Плюс»;
- Правекс-Банк: ТОВ «Форт Про», ТОВ «Буд Мейд» (40444915);
- Ідея Банк: ТОВ «Світлотек Трейд»;
- Піреус Банк: ТОВ «КіберДайнемікс», ТОВ «Юст-Сервіс»;
- Печерська філія Приватбанку: ТОВ «Гордікс», ТОВ «Світлотек Трейд», ТОВ «ІК Алютал», ТОВ «Лоран Інвест»;
- ПУМБ: ТОВ «ДЕК», ТОВ «Євробетон», ТОВ «Комфорт Буд», ТОВ «СНТ»;
- ВТБ Банк: ТОВ «ДЕК»;
- Креді Агріколь: ТОВ «ДЕК»;
- Вернум Банк: ТОВ «Компанія «Рубіж».

Контекст

За даними держреєстру, кінцевий бенефіціар ТОВ «Техенерготрейд» - Віктор Поліщук. Він же в свій час був власником банку "Михайлівський".

ТОВ «Три О» - власник і управляюча компанія столичного ТРЦ «Гуллівер». У держреєстрі власниками істотної участі в компанії значаться компанія "Бадлі Коаст Лімітед" (ПАР), компанія "Хетібер Файненс Лімітед" (Кіпр), компанія "Подемос" (ПАР), а кінцевим бенефіціаром - В`ячеслав Ігнатенко.

Про накладання арештів на нерухомість цих компаній, а також, зокрема, ТОВ «Альянс Новобуд» читайте тут.

Як відомо, В. Поліщук називали основним власником/співвласником ТРЦ «Гуллівер». Так, у жовтні 2012 року газета «Коммерсант» писала з посиланням на власні джерела, що власником «Три О» став В. Поліщук, викупивши частки у Вагіфа Алієва, Олексія Кучеренка, Сергія Веселова. Як зазначалося, будівництво Gulliver фінансувалося за рахунок кредитних коштів Ощадбанку.

На початку вересня 2016 року «Економічна правда» повідомляла з посиланням на джерело, близьке до керівництва Ощадбанку, що «кілька років тому Ощадбанк видав компанії "Три О", що управляє столичним ТРЦ "Гулівер", $460 млн кредиту, в той час як ринкова вартість заставного майна становила ледь половину від цієї суми».

У жовні-2016 глава правління Ощадбанку Андрій Пишний, коментуючи для агентства "ЛігаБізнесІнформ" неофіційну інформацію про реструктуризацію Ощадбанком кредитів на пільгових умовах на суму біля 20 млрд грн для групи компаній В. Поліщука, констатував, що «є речі, які я не можу обговорювати і коментувати в силу банківської таємниці, і це саме той випадок», водночас він зауважував, що «всі без винятку рішення кредитного комітету та правління банку розглядаються за участю куратора НБУ».

У листопаді В. Поліщук в інтерв’ю для цього ж агентства називав «сюрпризом» накладання арешту на «Гуллівер» у рамках справи щодо банкрутства банку «Михайлівський». Він запевняв, що «ніколи не був власником компанії «Три О». «Gulliver мені не належить. Якими процесуальними діями керувалася прокуратура, не можу сказати», - констатував В. Поліщук, додаючи, що його дружина лише «управляє» «Гуллівером».

Але він не відповів на питання, кому саме належить Gulliver: «Ви знаєте, деякі називають Януковича та інших людей зі страшними прізвищами. З 2014 року фінмоніторинг України, оновлений і найчесніший, перевірив всіх засновників Gulliver. Абсолютно точно знаю, що ніяких Януковичів і подібних прізвищ у власниках торгово-офісного центру немає. А є фантазії людей, про яких пишуть в пресі... Мені сумно».

Торік у Фонді гарантування - в контексті історії з банком "Михайлівським" (власником якого в свій час був В. Поліщук) - публічно заявляли, що "сподіваються" на накладання арешту на мережу "Ельдорадо", яку Фонд пов`язував з В. Поліщуком. Натомість рітейлер "Ельдорадо" у зв`язку з цим заявляв про намір судитися з Фондом гарантування, вказуючи на відсутність правового зв`язку з банком "Михайлівський". При цьому в 2017 році правоохоронці в рамках кримінального провадження №42017100000000277 (теж щодо банкрутства банку "Михайлівський") звертали увагу на окремі аспекти діяльності "Ельдорадо".

Про позов банку "Михайлівський" до ТОВ "Лізингова компанія "Ельдорадо" на 147 млн грн та арешти торгових центрів читайте тут.

Як писав Finbalance, 19 травня Печерський райсуд м. Києва в рамках кримінального провадження №42016100000000558 щодо сумнівних операцій збанкрутілого банку «Михайлівський» задовольнив клопотання прокуратури м. Києва та наклав арешт на кошти на рахунках

- ТОВ «Альянс Новобуд» - у ВТБ Банку, ОТП Банку, Платинум Банку, Правекс-Банку;
- ТОВ «Технополіс 15» - у ВТБ Банку, ОТП Банку, Платинум Банку, ПУМБ, філії «Розрахунковий центр» Приватбанку
- ТОВ «Лізингова компанія «Ельдорадо» - в ОТП Банку, Альфа-Банку.

Водночас ухвалою від 02 червня Печерський райсуд м. Києва задовольнив клопотання ТОВ «Лізингова компанія «Ельдорадо» та скасував арешт, який був накладений 19 травня на кошти цієї компанії, а також, зокрема, кошти ТОВ "Технополіс 15", ТОВ "Альянс Новобуд".

3 липня Печерський райсуд м. Києва знову наклав арешт на рахунки, а 2 серпня знову ж таки його зняв.

Про судові спори між Фондом гарантування та ФК «Плеяда» і ФК «Фагор», скасування судом першої інстанції рішення НБУ про ліквідацію банку «Михайлівський» див. тут, про перегляд цього рішення в апеляційній інстанції - тут.

За даними Фонду гарантування, на 01 вересня вкладникам банку "Михайлівський" у межах гарантійної суми було виплачено 2,3 млрд грн (98,7% запланованих виплат).