Platinum Bank: таємниці рефінансування, розширення бізнесу та зміни власників

Все про економіку та фінанси

До 2014 року Platinum Bank був одним з найактивніших учасників ринку споживчого кредитування в Україні. Водночас торік банк скоригував бізнес-стратегію та активізував співпрацю з корпоративним сектором.

Такі зміни відбулися після ротації в складі акціонерів наприкінці 2013 року. І хоча більшість учасників ринку, з ким FINBALANCE довелося спілкуватися, запевняли, що серед кінцевих бенефіціарів банку з’явилися одеські бізнесмени Б. Кауфман і О. Грановський, у фінустанові це категорично заперечують.

Після Євромайдану це питання для Platinum Bank стало особливо чутливим, з огляду, з одного боку, на інформацію про наближеність вказаних осіб до оточення В. Януковича та його «Сім’ї», а з іншого, на тлі активного виведення з ринку в 2014-2015 рр. фінустанов, чимало з яких знову ж таки тим чи іншим чином були пов’язані з «Сім’єю».

Проте ще в травні-червні 2014 року Платинум Банку вдалося залучити в Нацбанку стабілізаційні кредити на 400 млн грн, що, як мінімум, може сигналізувати, що акціонерам фінустанови (хто б це зрештою не був) вдалося налагодити містки з новою владою. Не виключено, що цьому міг посприяти той факт, що продажем Platinum Bank займалася компанія ICU, одним із засновників якої була нинішній глава НБУ Валерія Гонтарева – людина, наближена до Президента (тобто вона, наприклад, могла «замовити слівце» і до свого офіційного приходу на Інститутську).

Водночас на такому фоні виникли питання з приводу коректності кооперації між банком (його акціонерами) та владою. Річ у тому, що, зокрема, в IV кварталі-2014 активи та пасиви Платинум Банку помітно зростали. Що дивно як з огляду на ситуацію на ринку, так і враховуючи залучення банком позик від НБУ. Само собою виникає питання: чи не за рахунок у т.ч. рефінансування регулятора Platinum Bank розширював свій бізнес?

У приватних бесідах від банкірів доводилося чути, що активи та пасиви переводилися з Фінбанку, який знову ж таки пов’язували з Кауфманом-Грановським. У принципі за такого варіанту в цьому нічого дивного не було б – мовляв, власники Платинум Банку укрупнюють його за рахунок їх іншого банку (при бажанні такі операції можна оформити, скажімо, за 1 грн).

Але ж у Платинум Банку заперечують стосунок до Кауфмана-Грановського. А значить, за такою логікою, відповідні операції мали б бути ринковими та явно не за просто так. І чи міг би банк потягнути відповідні витрати без фінансової підтримки НБУ? Це вже не кажучи про те, що в квітні-2015 НБУ надав Платинум Банку стабкредит ще на 240 млн грн… Це для латання старих «дір» чи для проведення нових операцій з «поглинання»?..

Редакція FINBALANCE отримала розлогий коментар в.о. глави правління Platinum Bank Катерини Рожкової. Наскільки він прояснює ситуацію, судити Вам.

За даними НБУ, в 2014 році Платинум банк залучив у регулятора стабкредити на 400 млн грн. При цьому в аудиторському висновку до річної фінзвітності Платинум Банку за минулий рік за МСФЗ вказується, що торік Платинум Банк згідно з договорами про відступлення прав вимог придбав кредити юридичних та фізичних осіб, балансова вартість яких станом на 31 грудня 2014 року складала 1,23 млрд грн. Скільки Платинум Банк заплатив за цей кредитний портфель? Яким при цьому був дисконт?

Дело в том, что ответ на данные вопросы несет в себе определенный элемент коммерческой тайны – мы не можем ее раскрывать.

У якого банку (яких банків) купувалися відповідні активи? Чи має ця фінустанова (ці фінустанови) прямий або опосередкований зв`язок з Вашими акціонери (нинішніми та/чи тодішніми)? Йдеться, зокрема, про Фінбанк?

Сделкой с Финбанком мы начали заниматься (покупкой портфеля) в декабре 2014 года. Сумма сделки – около 1 млрд грн (размер выкупленного кредитного портфеля). В основном сделка была закрыта в декабре 2014 года. Нам предложили купить часть кредитного портфеля Финбанка. Для нас это было интересное предложение, т.к. в середине прошлого года мы приняли решение развивать корпоративный бизнес.

Від FINBALANCE: без коментаря фактично лишилася поява на балансі Platinum Bank кредитів ще на 0,23 млрд грн, а це можуть бути придбані портфелі в інших банків.

Чи була можлива купівля відповідних кредитів без фінансової підтримки з боку регулятора? Чи, власне, придбання вказаного кредитного портфелю й призвело до погіршення фінансового становища Платинум Банку, через що Вашому банку довелося залучати кредити від НБУ (у т.ч. стабілізаційні)?

Кредит рефинансирования наш банк получил в несколько траншей в мае-июне 2014 года исключительно для соблюдения сбалансированной структуры активов и обязательств, обеспечения своевременного выполнения обязательств перед клиентами. Эти средства не использовались для сделки по приобретению кредитного портфеля.

Від FINBALANCE: «фізично» за рахунок коштів НБУ справді відповідні портфелі могли не купуватися, але ж ліквідність банку регулятор підтримав, а значить як мінімум опосередковано посприяв операціям з купівлі

Згідно з даними НБУ, в 4-му кварталі 2014 року обсяг валютних вкладів фізосіб у Платинум Банку збільшився приблизно на 20 млн дол, або на 23,8%, а гривневих вкладів – на 142 млн грн., або на 4,6%. Щодо вкладів юросіб, то в гривні вони зросли на 356 млн грн., або на 113,9%, а у валюті – на 1,4 млн дол. Чим було зумовлено настільки нетипове для тогочасного ринку зростання депозитного портфелю? Йдеться знову ж таки про переведення пасивів з іншого банку? З того ж, в якого (в яких) і купувалися активи?

В этот период мы также занимались сделкой по покупке нескольких отделений у Финбанка. Мы тщательно отобрали те площадки, которые нам были интересны с точки зрения усиления своих позиций в регионе. В ходе этой сделки мы получили возможности общаться с клиентами Финбанка и предлагать им наши продукты для перехода к нам на обслуживание. Большинство клиентов выбрали сотрудничество с нашим банком – как физические, так и юридические лица.

У І кварталі-2015 обсяг гривневих кредитів юрособам у портфелі Платинум Банку збільшився на 161,8 млн грн. За рахунок чого відбулося відповідне зростання? Це результат переведення/купівлі портфелю з іншого банку та/чи видачі позичальникам нових кредитів? Якщо так, то знову ж таки, чи була б можлива купівля відповідних кредитів без фінансової підтримки з боку регулятора?

В первом квартале 2015 года наблюдался прирост портфеля юридических лиц за счет конвертации валютных кредитов в гривну по рыночному курсу.

Банк обратился за кредитом рефинансирования в НБУ с целью обеспечения своей дополнительной надежности, т.к. сложная ситуация в стране негативно отражается на всем банковском рынке и на каждом банке в отдельности.

Згідно зі звітністю Платинум Банку за 2014 рік за МСФЗ, на 31.12.14 борг Вашого банку перед НБУ по стабкредиту складав 378 млн грн. Якою була сума заборгованості Платинум Банку перед НБУ на 01 травня? Яку суму Платинум Банк зумів повернути регулятору з початку року? Це відбулося до чи після отримання стабкредиту на 240 млн грн? Яку ще суму Платинум Банк має повернути НБУ до кінця поточного року?

По состоянию на 30.04.15 сумма задолженности нашего банка перед НБУ составляла 580,1 млн.грн. Выплаты по кредиту НБУ нашим банком осуществляются в соответствии с утвержденным графиком.

По условиям кредитного договора погашение происходит ежемесячно согласно графика. За период с начала 2015 года сумма погашения по основной задолженности перед НБУ составила 38.3 млн.грн.

Чи відчуває на сьогодні Платинум Банк потребу в додатковій фінансовій підтримці з боку регулятора? На яку суму? Йдеться про стабкредити? Чи готовий Платинум Банк брати в НБУ позики під нинішні відсотки (понад 30%)?

Вопрос потребности в рефинансировании сегодня напрямую зависит от вопроса стабилизации финансовой системы. Хочется надеяться, что самые тяжелые времена прошли.

У річній звітності Платинум Банку за 2014 рік за МСФЗ вказується, що станом на 31 грудня 2014 Ваш банк не використав за кредитними лініями від МФК та FERTENOS COMMERCIAL LTD 1,49 млрд грн. «Щодо невикористаної частини кредитної лінії Банк та МФК узгодили відкласти на невизначений строк право Банку на її використання», - зауважується в документі. Чим зумовлене фактичне замороження кредитної лінії МФК? Про яку суму йдеться? Чому МФК заморозив для Платинум Банку кредитну лінію, тоді як міжнародні фінансові організації (у т.ч. МФК, ЄБРР тощо) навпаки в нинішній кризовий час намагаються допомагати українським фінустановам?

Кредитная линия от МФК имела четко обозначенный целевой характер, она предоставлялась исключительно для финансирования ипотечных кредитов. Поскольку банк не выдает ипотечные кредиты, то и существующая линия не может быть использована.

Щодо акціонерів Платинум Банку. Який стосунок до Вашого банку в 2014 році мали одеські бізнесмени Кауфман та Грановський? Чи були вони в числі кінцевих бенефіціарів? А на сьогодні? Чи пов’язані останні зміни в структурі власності Платинум Банку з намаганням застрахуватися від політичних ризиків?

Указанные бизнесмены не имеют никакого отношения к нашему банку – это слухи, которые не имеют под собой юридической основы. Они не являются акционерами банка и не входят ни в один из органов управления. Как недавно сообщал наш глава Наблюдательного совета, Григорий Гуртовой, на этапе покупки банка у них был интерес к Platinum Bank, и соответствующая информация в прессе циркулировала. Но такой же интерес приписывался и другим бизнес-группам. Они этот банк не покупали и сделку не совершали.

На данный момент акционерами Platinum Bank является группа финансовых инвесторов. Но вы сами понимаете, что в сложившейся ситуации в стране не все они готовы инвестировать в банк. По этому поводу глава Наблюдательного совета Platinum Bank Григорий Гуртовой отметил, что изначально были люди, готовые проинвестировать в банк, но сегодня ситуация такова, что нужно поддерживать развитие банка в сложных условиях. И не все готовы докапитализировать финучреждение.

Поэтому в Национальный банк Украины была подана заявка на приобретение контрольного пакета акций главой Наблюдательного совета Platinum Bank Григорием Гуртовым (более 50% акций). Сейчас мы находимся на этапе финального согласования этой сделки. Никаких изменений в операционной деятельности банка не произойдет, напротив, мы рассчитываем более оперативно принимать стратегические решение после завершения сделки.