Платинум Банк: триває слідство щодо сумнівних операцій на 1,1 млрд грн

14.07.2017, 09:00

Відповідно до ухвали Печерського райсуду м. Києва від 19 червня, поліція продовжує досудове розслідування в кримінальному провадженні №12015100000000334 щодо сумнівних операцій Платинум Банку (в т.ч. в період, коли в його правлінні працювала заступник глави НБУ Катерина Рожкова).

Цитата з ухвали суду (з деякими новими деталями справи):

«Досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи ПАТ «Платинум Банк» здійснили розтрату і заволодіння чужим майном шляхом зловживання своїм службовим становищем, уклавши у період з грудня 2013 року по травень 2014 року кредитні договори з фіктивними підприємствами ТОВ «Тітан-Південь», ТОВ «Кодос Інвест», ПП «Логістик Транс», ТОВ «Стратагема-Інвест», ТОВ «Ошер», ТОВ «ФК «Реал-Інвест» та ТОВ «ФК Бізнесфінанс», службові особи яких підконтрольні пов`язаним з цим банком особам, без наміру виконання вказаними суб`єктами підприємницької діяльності зобов`язань за кредитними договорами, спричинивши шкоду банку в особливо великих розмірах на загальну суму понад 1,1 млрд. грн., легалізацію коштів, одержаних злочинним шляхом.

Так, в період з грудня 2013 по травень 2014, службові особи ПАТ «Платинум Банк» з корисливих спонукань та з метою прикриття протиправної діяльності пов`язаної з виводом активів банку, уклали сумнівні кредитні договори з фіктивними підприємствами: ТОВ «Тітан-Південь», ТОВ «Кодос Інвест», ПП «Логістик Транс», ТОВ «Стратагема-Інвест», ТОВ «Ошер», ТОВ «ФК «Реал-Інвест».

З матеріалів провадження вбачається, що кредитні кошти, які надавались установою ПАТ «Платинум Банк» зазначеним підприємствам, мали цільове призначення - споживчі потреби товариств, пов`язані з придбанням продукції (зерновбиральних комбайнів, оргтехніки «НР», освітлювальних приладів, тощо) у контрагентів-нерезидентів Emportesa Trading LTD, Ormovinia Enterprises LTD, Bretasia Trading Limited.

В якості застави за кредитними договорами підприємствами ТОВ «Тітан Південь», ТОВ «Кодос Інвест», ПП «Логістік Транс», ТОВ «Стратагема Інвест», ТОВ «Ошер», ТОВ «ФК «Реал-Інвест» було передано банківській установі майнові права на товар, для придбання якого одержувався кредит.

Однак, всупереч цільового призначення, кредитні кошти скеровувалась на рахунки нерезидента Carosan Trading LTD (Рига, Латвія), що не було передбачено умовами кредитних договорів. Так, товар, для придбання якого видавались кредитні кошти, на територію України поставлений не був, кредитні кошти до Банку не повернуто.

В подальшому, протягом квітня-травня 2016 року, з метою забезпечення кредитних зобов`язань підприємств ТОВ «КОДОС ІНВЕСТ», ТОВ «ОШЕР», ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «РЕАЛ ІНВЕСТ», ТОВ «СТРАТАГЕМА-ІНВЕСТ», ТОВ «ТІТАН-ПІВДЕНЬ», ПП «ЛОГІСТІК ТРАНС» в іпотеку ПАТ «Платинум Банк» підприємством ТОВ «ТАРГАР» (ЄДРПОУ 40354036) було передано нерухоме майно - цілісний майновий комплекс російського дробильно-сортувального заводу, цілісний майновий комплекс - перевантажувальний комплекс залізничних перевезень, цілісний майновий комплекс - чеська дробильно-сортувальна лінія 200, що розташовані за адресою: Київська обл., Рокитнянський р-н, село Острів, вул. Садова 2/1. Договори про передачу в іпотеку зазначеного майна підписані директором ТОВ «ТАРГАР» ОСОБА_2.

Досудовим розслідуванням встановлено, що у період першої декади березня 2016 року ОСОБА_2 вступив у злочинну змову з невстановленими слідством особами, з метою участі, в якості співвиконавця, у злочинній схемі по заволодінню майном з використанням підроблених документів, службовому підробленні документів та передачі незаконно набутого майна в іпотеку ПАТ «Платинум Банк» з метою прикриття його неплатоспроможності. У відповідності до розробленого невстановленими особами плану злочинних дій, задум співучасників полягав у : створенні суб`єкту підприємницької діяльності (юридичної особи); отриманні можливості складання та видачі від імені даного суб`єкта підприємницької діяльності підроблених документів, які б свідчили про здійснення господарських операцій з придбання майна/набуття права на майно; протиправному заволодінні майном підприємств шляхом вчинення правочинів з використанням підроблених документів; передачі незаконно одержаного майна в заставу ПАТ «Платинум Банк» з метою штучного завищення показників ліквідності його активів для прикриття неплатоспроможності банківської установи.

На виконання розробленого плану, з метою створення суб`єкта підприємницької діяльності (юридичної особи), 16 березня 2016 року ОСОБА_2 перебуваючи у невстановленому слідством місці в межах адміністративно - територіальної одиниці м.Києва, за невстановлених обставин склав у визначеній законом формі від свого імені, як засновника, установчі та реєстраційні документи про створення (реєстрацію) ТОВ «ТАРГАР», в тому числі Протокол №1 Загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАРГАР» від 16.03.2016, Статут Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАРГАР» та подав їх до органів державної реєстрації статутні документи ТОВ «ТАРГАР».

Виконавши дії з підписання установчих документів та реєстрації суб`єкта підприємницької діяльності ТОВ «ТАРГАР» (ЄДРПОУ 40354036) в органах державної реєстрації ОСОБА_2 створив суб`єкт підприємницької діяльності (юридичну особу) ТОВ «ТАРГАР», встановив над ним контроль та отримав можливість складати від імені підприємства підроблені документи шляхом створення документів, оформлених з зовнішньої сторони з дотриманням порядку і правил їх виготовлення, фіксуючи у них інформацію про події, які не відповідають дійсності, а також видавати вказані документи.

В подальшому, в період березня-червня 2016 року, діючи на виконання злочинного плану, ОСОБА_2 за попередньою змовою групою осіб з невстановленими слідством особами здійснив підроблення документів, у відповідності до яких в квітні 2016 року за замовленням підприємства ТОВ «ТАРГАР» начебто проведено будівельно-монтажні роботи із зведення цілісних майнових комплексів за адресою: Київська обл., Рокитнянський р-н., с.Острів, вул. Садова 2/1., з метою їх подальшого використання для реєстрації за підприємством ТОВ «ТАРГАР» права власності на об`єкти цілісних майнових комплексів, розташованих за вказаною адресою.

У вказаний спосіб, директор ТОВ «ТАРГАР» ОСОБА_2, здійснив заволодіння майном: цілісним майновим комплексом чеської дробильно-сортувальної лінії 200, цілісним майновим комплексом російського дробильно-сортувального заводу, цілісним майновим комплексом перевантажувального комплексу залізничних перевезень, цілісним майновим комплексом АЗС №1 розливний, АЗС №2 обслуговуючий, АЗС №3 збереження, розташованим за адресою: Київська обл., Рокитнянський р-н., с. Острів, вул. Садова 2/1, належним на праві власності підприємству ТОВ «РГК» (ЄДРПОУ 37066355), чим останньому заподіяно велику шкоду.

При цьому, на час заволодіння, цілісні майнові комплекси підприємства ТОВ «РГК», загальною вартістю 49 894 842,45 грн., (цілісний майновий комплекс чеської дробильно-сортувальної лінії 200 - 14 756 128,5 грн.; цілісний майновий комплекс російського дробильно-сортувального заводу - 1 893 106,3 грн.; цілісний майновий комплекс перевантажувального комплексу залізничних перевезень - 33 216 614,00 грн.; цілісний майновий комплекс АЗС №1 розливний, АЗС №2 обслуговуючий, АЗС №3 збереження - 28 993,15 грн.) на підставі договору застави рухомого майна №2/1/2-1/2012/980-3/24-1 від 25.12.2012 року, перебували у заставі ПАТ «КБ «НАДРА», до якого 28.04.2016 введено виконавчу дирекцію в особі Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Так, державним інтересам, в особі Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, заподіяно велику шкоду».

Контекст

За даними Фонду гарантування, на 01.07.2017 вкладникам Платинум Банку в межах гарантійної суми було виплачено 4,88 млрд грн (97,2% запланованих виплат).

Фонд повідомляв, що балансова вартість активів Платинум Банку – 8,3 млрд грн, а їх оцінна вартість – лише 2,3 млрд грн. Як пояснював ФГВФО, найбільшу різницю між оціночною та балансовою вартістю має портфель корпоративних позичальників банку. При тому, що «на папері» його вартість зафіксована на рівні 2,8 млрд грн, його незалежна оцінка виявилась у понад 16 разів меншою – 174 млн грн. У Фонді ситуацію пояснювали таким чином:

«Майже 95,5% від загального кредитного портфелю юросіб – кредити, надані пов’язаним з банком особам. Сума заборгованості за ними становить 2 685,64 млн грн. Оціночна вартість цих кредитів 110,75 млн грн, що становить лише 4,1% від їх балансової вартості. Одна із причин такої значної різниці у цифрах полягає у тому, що забезпеченням за 14 кредитами (із 25 діючих кредитних договорів компаній-інсайдерів) на загальну суму заборгованості 1 884,95 млн грн є майно, яке було «створене» шляхом підробки та фальсифікації документів. Мова йде про цілісний майновий комплекс (Київська обл, Рокитнянський р-н), до складу якого, зокрема, було протизаконно включено обладнання та устаткування, що уже перебувало в заставі іншого комерційного банку.

Ще 10,4% кредитів (у т.ч. інсайдерських) на суму 291,62 млн грн – є беззаставними.

Загалом 95,7 % від кредитного портфелю юридичних осіб не обслуговується».

З приводу згаданого на початку кримінального провадження заступник глави НБУ Катерина Рожкова в інтерв’ю для Finbalance зауважувала таке: 

«Кредитування підприємств здійснювалося в іноземній валюті та на ринкових умовах. Проте, внаслідок погіршення фінансово-економічної ситуації в Україні, зростання курсу іноземної валюти, банком було здійснено реструктуризацію заборгованості підприємств шляхом подовження строків погашення заборгованості та зниження відсоткової ставки.

Водночас, у травні 2015 року НБУ змінив підходи для визначення пов’язаних із банком осіб, внаслідок чого Платинум Банком у червні 2015 року пов’язаними з банком особами визнано певних позичальників. Перелік пов’язаних з банком осіб в подальшому відкориговано та погоджено Національним банком України.

Стосовно слідства - нічого коментувати не можу».