"Платинум Банк" не зміг оскаржити звірку його роботи з банком "Михайлівський"

15.12.2016, 09:00

28 листопада Апеляційний суд м. Києва відмовився відкрити провадження за апеляційною скаргою «Платинум Банку» на ухвалу Шевченківського райсуду м. Києва від 09 листопада, винесеною в рамках кримінального провадження №42016100000000558 (щодо сумнівних операцій банку «Михайлівський», в результаті яких Фонду гарантування були завдані збитки в обсязі 2,3 млрд грн).

Як писав Finbalance, ухвалою від 09.11.2016 Шевченківський райсуд м. Києва задовольнив клопотання старшого слідчого Нацполіції та надав дозвіл працівникам Державної аудиторської служби на проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності банку «Михайлівський» за період діяльності з 01.10.2014 по 24.05.2016 шляхом проведення зустрічних звірок діяльності вказаного банку із «Платинум Банком» та, при необхідності, з іншими суб’єктами підприємницької діяльності (ТОВ «Інвестиційно-розрахунковий центр», ТОВ «Кредитно-інвестиційний центр»). Суд надав держаудиторам право доступу до банківських документів, що становлять банківську таємницю в обсязі необхідному для дослідження питань, винесених на ревізію.

Апеляційний суд вказав на те, що ухвала суду першої інстанції оскарженню в цьому випадку не підлягає, разом з тим, зауваживши, що ухвала апеляційного суду може бути оскаржена безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом трьох місяців з дня її проголошення судом апеляційної інстанції. 

Довідково

Як писав Finbalance, 27.10.2016 Нацполіція провела обшук в офісі ТОВ «Вертекс Юнайтед» на підставі ухвали слідчого судді Шевченківського райсуду м. Києва від 11.10.2016 у рамках кримінального провадження №42016100000000558.

За даними держреєстру, засновниками ТОВ «Вертекс Юнайтед» є бізнесмен Борис Кауфман та кіпрська компанія кіпрська «Уайарес Ентерпрайсіз Лтд». Б. Кауфман – один із засновників інвестиційної компанії Vertex United, яка управляє в т.ч. активами готельного напряму («Брістоль», «Лондонська», «Президент-Готель»). Його партнер – Олександр Грановський. Також Б. Кауфман є одним з власників дистриб`ютора тютюнових виробів – TEDIS Ukraine (раніше називалася «Мегаполіс-Україна»).

На початку серпня Б. Кауфман звернувся до НБУ за дозволом на придбання 75%+1 акція «Платинум Банку» (за неофіційними даними, він має вплив на цю фінустанову з 2013 року, коли відбулася зміна власників). У середині листопада НБУ опублікував оновлену структуру власності Платинум Банку станом на 11 жовтня, в якій констатується, що Борис Кауфман «здійснює значний вплив на управління та діяльність банку та є власником істотної участі в банку незалежно від формального володіння» (щоправда, на думку звільненого з Нацбанку високопосадовця, це все одно далеко не гарантує успішність юридичних претензій до Б. Кауфмана в разі банкрутства Платинум Банку, - ред.).

Як писав Finbalance, 17 жовтня Шевченківський райсуд м. Києва в рамках кримінального провадження №420161000000000558 задовольнив клопотання слідчого Нацполіції про тимчасовий доступ до документів й можливість їх вилучення, що знаходяться у володінні «Платинум Банку» та стосуються відкриття й використання рахунку ТОВ «Фінансова компанія «Фагор».

Згідно з ухвалою Шевченківського райсуду м. Києва від 10 жовтня, слідчі Нацполіції зверталися до суду з клопотанням накласти арешт на кошти, які знаходяться на рахунку ТОВ «Фінансова компанія «Фагор» №26508302281601, відкритому в «Платинум Банку» у межах встановлених кримінальним провадженням збитків у сумі 2,3 млрд грн, завданих державі в особі Фонду гарантування через сумнівні операції в банку «Михайлівський».

Наприкінці жовтня в будинку заступниці глави НБУ Катерини Рожкової (ще торік була в.о. глави правління Платинум Банку, до якого працювала заступником глави правління Фінбанку, у т.ч. в період, коли серед його офіційних власників був у т.ч. Б. Кауфман) правоохоронці провели обшук в рамках розслідування справи щодо банкрутства банку «Михайлівський».

Бізнесмен Віктор Поліщук публічно заявляв, що продав мажоритарну частку в банку «Михайлівський» для Бориса Кауфмана в інтересах «Платинум Банку» за 200 млн грн. Борис Кауфман цю інформацію спростовував. А «Платинум Банк» повідомляв, що готує позови проти В. Поліщука через поширення неправдивої інформації.

У Єдиному держреєстрі юросіб, фізосіб-підприємців та громадських формувань на сьогодні кінцевим бенефіціаром банку «Михайлівський» значиться Віктор Поліщук. На офіційному ж сайті НБУ у відомостях про структуру власності банку «Михайлівський» останні дані - станом на 19 травня: в них бенефіціарами банку значаться 12 осіб (включно з Ігорем Дорошенком) з частками менше 10% кожна. 

Як писав Finbalance, в рамках іншого кримінального провадження провадження за фактом зловживання повноваженнями службовими особами ПАТ «Банк Михайлівський» - №12016000000000197 – слідство встановило, що в результаті сумнівних операцій в банку «Михайлівський» перед банкрутством з його застави було виведене заставне майно підконтрольних власнику банку підприємств (слід розуміти, мався на увазі саме Поліщук, - ред.) вартістю 2,15 млрд грн. 05 вересня суд наклав арешт на низку відповідних активів (у т.ч. нежитлові приміщення ТОВ "Альянс Новобуд" у Броварах).

28 листопада Шевченківський райсуд м. Києва відмовився задовольнити клопотання ТОВ «Три О» про скасування арешту, накладеного ухвалою цього суду від 14.11.2016 в рамках кримінального провадження №42016100000000558, на торговельно-офісний комплекс з об`єктами громадського призначення та паркінгом «Гуллівер» (літера «В») площею 151 805,3 кв.м. за адресою: м.Київ, площа Спортивна, буд. 1-а, що належить ТОВ «Три О».

За даними слідства, ТОВ "Три О" пов`язане з банком "Михайлівський" і ТОВ "Екосіпан" (ця компанія була власником банку). В. Поліщук публічно запевняв, що не є власником "Гуллівера". У жовтні 2012 року газета «Коммерсант» писала з посиланням на власні джерела, що власником «Три О» став В. Поліщук, викупивши частки у Вагіфа Алієва, Олексія Кучеренка, Сергія Веселова.

Як зауважувалося в ухвалі суду від 14.11.2016, вказане нерухоме майно, на яке було накладено арешт, "може бути використано з метою відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди".

Раніше у Фонді гарантування публічно заявляли, що "сподіваються" на накладання арешту на мережу "Ельдорадо", яку Фонд пов`язував з В. Поліщуком.

03 грудня Шевченківський райсуд м. Києва звільнив з-під варти екс-главу правління банку «Михайлівський» Ігоря Дорошенка та помістив його під «нічний» домашній арешт. Під час засідання суду І. Дорошенко заявив, що обіцяв Фонду гарантування працювати над тим, щоб залучити «добровільні внески» колишніх акціонерів банку «Михайлівський» для вирішення питання вкладників цієї фінустанови, не уточнюючи, кого саме він має на увазі під «колишніми акціонерами» (у т.ч. себе?).

15 листопада Верховна Рада прийняла закон, за яким Фонд гарантування виплатить компенсації в т.ч. вкладникам фінкомпаній, які залучали вклади населення через "Михайлівський" (йдеться приблизно про 1,5 млрд грн - на додаток до 1,23 млрд, які мають бути виплачені "прямим" вкладникам"Михайлівського").