Падіння ІВБГ поглибилося з 6,2% у квітні до 7,4% у травні, - НБУ

Все про економіку та фінанси

Зниження індексу виробництва базових галузей прискорилося з 6,2% у квітні в річному вимірі до 7,4% у травні, за січень-травень воно становило 4,7% порівняно з відповідним періодом минулого року. Про це повідомляє НБУ.

Як зазначається в повідомленні центробанку, прискорення зниження ІВБГ у травні насамперед було спричинено розривом міжрегіональних зв’язків та труднощами з постачанням товарів через події в АР Крим, Донецькій та Луганській областях. Зниження обороту оптової торгівлі в травні прискорилося до рівня близько 20%, що збільшило від’ємний внесок у зміну ІВБГ з 2.5 в. п. у квітні до 5.5 в. п. у травні.

У Нацбанку звертають увагу, через військові дії на Донбасі найбільші підприємства регіону припинили виробництво аміаку та азотних добрив, що разом зі зниженням світових цін на добрива спричинило зниження обсягів виробництва хімічної промисловості на 20,8% у річному вимірі. Додатковою причиною негативної динаміки була втрата двох великих хімічних підприємств, що розташовані на території АР Крим (“Кримський ТИТАН” та “Кримський содовий завод”), які демонстрували
динаміку кращу, ніж хімічні підприємства решти України.

Водночас в НБУ вказують на те, що відновлення світового попиту на сталь на фоні зростання цінової конкурентоспроможності української продукції сприяло суттєвому уповільненню зниження обсягів виробництва металургії – з -12.8% у квітні в річному вимірі до -2% у травні. Незважаючи на нестабільну ситуацію на сході України, середньодобове виробництво сталі та чавуну в травні було вищим за середньорічні показники останніх двох років, рівень завантаженості потужностей збільшився до 71%.

У травні уповільнилося зниження обсягів виробництва машинобудування до 15.3% у річному вимірі (-18.9% у квітні). Оновлення основних фондів у металургії сприяло зростанню виробництва машин та устаткування для металургії на 21.3% у річному вимірі. Разом з тим зниження купівельної спроможності населення та подорожчання імпортної продукції через девальвацію гривні обумовило уповільнення зростання обсягів виробництва легкових автомобілів – до 9.4% у річному вимірі. Проблеми з постачанням вагонобудівної продукції до Російської Федерації мали наслідком подальше зниження обсягів виробництва вагонів (у 4 рази в річному вимірі)

Завдяки диверсифікації ринків збуту (зокрема, лібералізація доступу українських товарів на ринки ЄС сприяла збільшенню обсягів виробництва харчової промисловості на 6.3% у річному вимірі) та зростанню світових цін на метали зниження обсягів промислового виробництва в травні уповільнилося до 2.1% у річному вимірі.