Отримання другого траншу кредиту від МВФ ускладнилося: ВР має прийняти більше законів

Все про економіку та фінанси

Щоб отримати другий транш кредиту від МВФ на 1,7 млрд дол, Верховна Рада має прийняти 8 законів, 6 з яких готові до розгляду парламентом. Про це в четвер у парламенті заявив прем’єр-міністр Арсеній Яценюк.

"Просто так гроші не дають, гроші дають тільки в обмін на реальні реформи. Саме ці реальні реформи були підтверджені директором-розпорядником Міжнародного валютного фонду, міністрами фінансів країн Великої сімки, лідерами країн Великої сімки, які зібралися буквально на минулому тижні в Німеччині і ми не маємо права відступати ні на пів кроку назад в проведенні ефективних і потужних реформ в соціальному, економічному і фінансовому секторі", - зазначив глава уряду.

При цьому прем’єр закликав парламентарів завершити роботу над законопроектами до 10 липня – до засідання ради директорів МВФ.

Нагадаємо, як прогнозувала міністр фінансів Наталія Яресько, другий транш від МВФ для України на 1,7 млрд дол. надійде «десь у липні». При цьому як відзначила урядовець, кошти МВФ будуть призначені не для держбюджету, а для резервів НБУ. «Наразі не так критично, коли вони надійдуть — у перший тиждень липня чи в останній», - констатувала урядовець.

За словами глави Мінфіну, Україні залишилося виконати три попередні заходи до призначення дати наступного засідання ради керуючих МВФ. «Йдеться про прийняття 3 законопроектів: про внесення змін до Закону "Про введення мораторію на примусову реалізацію майна", по суті він стосується поліпшення збирання платежів від підприємств-боржників до НАК "Нафтогаз України", а також двох законопроектів (№2742 та 2743), що стосуються посилення незалежності, зміни структури НБУ та механізму розподілу його прибутків», - констатувала міністр.

Говорячи про вплив процесу реструктуризації боргів України на перспективи отримання другого траншу кредиту від МВФ, Н. Яресько наголошувала, що хоча це "дуже важливо для прийняття рішення [радою директорів МВФ]", але не необхідна умова.

Додамо, що в четвер 18 червня Верховна Рада прийняла в другому читанні та в цілому законопроекти №2742 та №2743, в яких, зокрема, передбачено

- запровадження заборони з 2016 року на авансове перерахування Нацбанком коштів у бюджет до затвердження фінансової звітності НБУ міжнародними аудиторами. Крім того, встановлюється, що спершу НБУ формує загальні резерви, достатні для забезпечення його діяльності [у т.ч. під кредити рефінансування, видані банкам, - ред.], а вже потім здійснює платежі до бюджету; це має створити певні запобіжники для емісійного фінансування держбюджету Нацбанком;

- заборона службовцям Нацбанку та їх родичам першого ступеня споріднення входити до органів управління та/або бути акціонерами банків, споріднених та афілійованих з банками осіб, у тому числі учасників банківської групи, крім випадків, передбачених законодавством;

- що члени правління НБУ, інші службовці Нацбанку, члени Ради НБУ, залучені експерти не будуть нести відповідальність за будь-які дії або бездіяльність, якщо вони діяли на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

- що судові органи не зможуть зупиняти рішення НБУ, а також встановлювати заборони для нього чи обов’язок вчиняти певні дії (детальніше про законопроекти №2742 та №2743 читайте тут).

Крім того, вчора ВР прийняла за основу урядовий законопроект №2956 "Про внесення змін до Закону України "Про введення мораторію на примусову реалізацію майна" (щодо механізмів впливу на підприємства-боржники)". Документом пропонується не поширювати дію мораторію, встановленого Законом України "Про введення мораторію на примусову реалізацію майна" на застосування примусової реалізації майна для погашення заборгованості перед Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України" та її дочірніми підприємствами, що здійснювали постачання природного газу на підставі ліцензії.

Один з «МВФівських» законопроектів – щодо «комунального» регулятора – парламент відхилив у першому читанні та знову буде виноситися на розгляд після його доопрацювання.

Як відзначає Reuters, наступний транш кредиту від МВФ має розблокувати перший транш фінансування від ЄС для України на 600 млн євро (684 млн дол) із загального пакету на 1,8 млрд євро (до речі, у четвер ВР ратифікувала відповідну угоду з Євросоюзом).