Ослаблення гривні – спекулятивне, курс можна повернути до 11,5-12,0 грн/дол, - Райффайзен Банк Аваль

Все про економіку та фінанси

Поточний сплеск на валютному ринку є повністю спекулятивним. У випадку злагоджених дій НБУ та уряду курс може повернутися до рівня 11,5-12,0 грн/дол. Таку думку в коментарі FINBALANCE озвучив начальник відділу аналізу та досліджень «Райффайзен Банку Аваль» Дмитро Сологуб.

«Це не перший сплеск курсу в цьому році, і раніше НБУ вдавалося ситуацію заспокоїти. Думаю, що Нацбанку потрібно діяти за допомогою як ринкових, так і адміністративних методів. Перше включає збільшення обсягів інтервенцій і посилення монетарної політики. Щодо другого, то, можливо, варто подумати про заходи з примусу експортерів продавати валютну виручку, а також тимчасові обмеження на покупку готівкової валюти. Важливою є і правильна комунікація. Поки що ми бачимо тільки зусилля НБУ в цьому контексті. Уряд, Президент і міжнародні організації теж повинні зіграти свою роль», - зауважив фахівець.

Д. Сологуб вважає, що визначальну роль на ринку зараз відіграють психологічні фактори, плюс специфіка українського ринку, а саме його низька ліквідність. «За цих умов будь-які коливання відразу суттєво впливають на ринок – населення почало купувати валюту після несподіваної відставки уряду, потім підключилися інші учасники ринку, експортери почали притримувати валюту і т.д. Так, населення, зокрема, стало більше купувати валюту, але все-таки обсяги не такі значні, як ми бачили на піку девальваційних очікувань в попередні роки (в 2011-2012 роках)», - підкреслив аналітик.

За словами Д. Сологуба, наразі немає фундаментальних передумов для ослаблення гривні, з огляду, зокрема, на те, що після девальвації, яка відбулася в поточному році, «торговий баланс скоректувався, імпорт впав дуже сильно, експорт теж впав але все-таки не так суттєво, заплановані програми зовнішньої допомоги покривають потреби в зовнішньому фінансуванні».