Суд скасував рішення ФГВФО про "нікчемність" застави активів "Дельти" в Ощадбанку

Все про економіку та фінанси

Згідно з даними держреєстру судових рішень, 26 січня Окружний адмінсуд м. Києва скасував вересневе рішення тимчасової адміністрації «Дельта Банку» (яка представляла Фонд гарантування вкладів фізосіб - ФГВФО) про визнання нікчемними кількох угод фінустанови з Ощадбанком, укладених в грудні-2014 та лютому-2015, відповідно до яких «Дельта» передала держбанку в заставу активи на 2,04 млрд грн. по зобов’язанням по відкритим коррахункам. Йшлося про

- іпотечний договір від 29.12.2014 (предмет застави – земельні ділянки в Київській та Волинській області; узгоджена їх вартість – 117,7 млн грн.);
- договори застави майнових прав від 25.02.2015 (на 1,76 млрд грн);
- договір застави цінних паперів від 26.02.2015 (договірна вартість предмета застави – 160,9 млн грн.).

Власне, про це ЗМІ уже писали. Але хочемо чітко акцентувати увагу на важливій (на нашу думку) обставині.

«Сіль» ситуації в тому, що відповідні угоди укладалися тоді, коли «Дельта Банк» уже мав статус проблемного (НБУ присвоїв його в жовтні 2014 року), уже не кажучи, що більшість угод підписувалися між «Дельта Банком» та «Ощадбанком» 25-26 лютого – тобто фактично за кілька днів до введення тимчасової адміністрації, яке відбулося 03 березня.

Водночас суд зауважив, що Ощадбанк «не був обізнаний» про наявність постанови правління НБУ від 30.10.2014 року №692/БТ, оскільки остання становить банківську таємницю, а «доступ до якої позивач [Ощадбанк] не має» (цитата).

Якщо припустити, що суто з юридичної точки зору в таких висновках «служителів Феміди» все коректно, з практичної точки зору, мотивація виглядає не такою однозначною.

Знаючи про тривалі фінансові труднощі «Дельта Банку», Ощадбанк як мінімум «міг здогадуватися» про ймовірні юридичні нюанси в статусі партнера, вже не кажучи, що подібну інформацію, попри банківську таємницю, принаймні, теоретично отримати можна в НБУ чи в «Дельта» неофіційними каналами. І дуже дивно було б, якби відповідні дані не збиралися перед підписанням угод на мільярди гривень.

Але справа не тільки й не стільки в цьому. У будь-якому разі ситуація виглядає таким чином, що Ощадбанку до перемоги в боротьбі за активи Дельта Банку ще дуже й дуже далеко. І справа далеко не тільки в тому, що суди вищих інстанцій, наприклад, можуть стати на бік Фонду гарантування вкладів. Все значно складніше, оскільки претендентів на ті чи інші активи «Дельта Банку» ще більш ніж багато.

Причому відповідні активи часто-густо можуть бути переобтяжені різноманітними «перехресними» зобов’язаннями, заставами, переуступками прав вимоги тощо. І явно, що піде ще не один рік, поки вдасться розплутати ці клубки (у т.ч. що стосується неоднозначних операцій з Cargill, «Фокстротом» тощо). Якщо в принципі вдасться.

Сумніви в цьому виникають, зокрема, й тому, що клієнтам "Дельта Банку" в судовому порядку вдається фактично вивести активи, які були надані Ощадбанку в заставу. Що зрештою, по суті, зменшує значущість факту скасування адмінсудом рішення Фонду гарантування щодо нікчемності передачі відповідних активів у заставу Ощадбанку. Детальніше читайте про це тут.

Судячи з усього, судові війни триватимуть - не виключено, з новими епізодами та апеляціями-касаціями.

Довідково. Торік у квітні у Фонді гарантування заявляли, що в "Дельта Банку" зависли кошти Ощадбанку на 3,3 млрд грн. (як і кошти НБУ на 9,3 млрд грн, Державної іпотечної установи на 3,5 млрд грн, "Укрексімбанку" – на 1,6 млрд).

Про судову війну Фонду гарантування та компанії "Фокстрот" за активи "Дельта Банку" читайте тут. Про неоднозначні операції з активами "Дельта Банку" за участі його міноритарного акціонера - компанії Cargill - читайте тут і тут.

Про підозри Генпрокуратури щодо співучасті посадових осіб НБУ у виведенні 535 млн дол. з "Дельта Банку" читайте тут. Про розслідування Антикорупційного бюро щодо керівництва НБУ через депозит сина В. Гонтаревої в "Дельта Банку" - тут і тут

Про спроби "Дельта Банку" відсудити 3,64 млрд грн в "Дніпрометалсервісгруп" читайте тут; 2 млрд грн в агрохолдингів ТАКО й "Інсеко" - тут; майже 35 млн дол. у "Донецьксталі" - тут і тут. Про програш у суді компанії Хмельницького-Іванова майже на 600 млн грн - тут.

Про проблемні кредити Ощадбанку на 7 млрд грн, видані для компанії "Креатив", читайте тут. Про спроби Ощадбанку стягнути 1,3 млрд грн з АвтоКрАЗ К. Жеваго та ініціювання банкрутства підприємства читайте тут. Про спроби стягнути 1,6 млрд грн з Lauffer Group О. Лещинського - тут; 55 млн грн з свинокомплекса НБУ - тут; мільярдні борги компаній Клюєвих - тут і тут; 226 млн грн з "Центренерго" - тут.  

ДОВІДКОВО:

За даними Фонду гарантування, станом на 01.01.2016 за період тимчасової адміністрації та ліквідації вкладники "Дельта Банку" отримали компенсації на 15,36 млрд грн. Нагадаємо, що відповідні виплати здійснюються, передусім, за рахунок емісійних коштів НБУ, який надає позики для Фонду гарантування та монетизовує держоблігації, які для Фонду випускає Мінфін. Що зрештою тисне на ціни (провокує інфляцію) та курс (провокує девальвацію).

За даними АУБ, збиток «Дельта Банку» в січні-серпні 2015 року склав 50,6 млрд грн. Це був найгірший фінансовий результат у банківській системі. Основна причина цього – відрахування до резерву під знецінення кредитів.

За підсумками січня 2016 року Ощадбанк задекларував прибуток 32,8 млн грн., проте утримався від оприлюднення даних щодо фінрезультату за підсумками 2015 року. За даними Асоціації українських банків, у жовтні збиток Ощадбанку збільшився на 1,367 млрд грн. – до 6,768 млрд грн. (в цілому за 10 місяців-2015). Однією з основних передумов для цього стало зростання резерву держбанку під кредити та заборгованість клієнтів на 1,875 млрд грн (до 35,7 млрд грн).

При цьому за три квартали 2015 року негативний результат Ощадбанку від знецінення цінних паперів у портфелі на продаж склав 2,8 млрд грн.

На кінець вересня значення нормативу достатності (адекватності) регулятивного капіталу в банку знизилося до 13,01% з 15,95% на кінець червня (мінімально необхідний рівень - 10%).

У 2014 році Ощадбанк задекларував збиток 8,56 млрд грн за нацстандартами фінзвітності та 10 млрд грн – за міжнародними стандартами фінзвітності.

Нещодавно уряд ухвалив рішення про збільшення статутного капіталу Ощадбанку на 4,96 млрд грн за рахунок випуску держоблігацій. Як запевняла глава НБУ Валерія Гонтарева, відповідні ОВДП не будуть монетизовуватися Нацбанком.

Згідно з попередніми оцінками Мінфіну та Мінекономрозвитку, які озвучувалися влітку, необхідна сума докапіталізації Ощадбанку за результатами стрес-тесту складе біля 20 млрд. грн (при тому, що в 2014 році він уже був докапіталізований урядом на 11,6 млрд грн).

Нещодавно Ощадбанк повідомив у проспекті емісії єврооблігацій (випуск – у рамках реструктуризації старих зобов’язань), що його показник достатності капіталу, відповідно Базельської угоди 1988 року та міжнародних стандартів фінзвітності, знизився з 18,57% на 31 грудня 2014 року до 9,23% на 30 червня 2015 року [в звітності за нацстандартами банк декларував 15,95%, - Finbalance].

До 18 січня 2016 року цей індикатор суттєво коливався, зауважили у фінустанові.

У документі нагадувалося, що з огляду на проблеми в банківській системі України, НБУ тимчасово відмовився від застосування сакцій за порушення нормативів. І згідно з Меморандумом з МВФ, станом на кінець січня коефіцієнт достатності капіталу має бути не менше 5% з поступовим досягнення стандартного показника 10% наприкінці грудня 2018 року.

За даними Ощадбанку, на 11 січня 2016 року його показник достатності капіталу був сумісний з вимогами НБУ.

Проте як констатувалося, він вразливий до ймовірного негативного впливу на фінансовий стан. У т.ч. з огляду на можливість подальшого погіршення якості кредитного портфелю.

На 30 червня 2015 року відрахування під знецінення кредитів становили 35,3% портфелю (на 31 грудня 2014 року було 18,8%).

Серед ризиків з точки зору ліквідності (тим паче, на фоні відтоку депозитів з 2014 року) Ощадбанк називає, зокрема, невідповідність (у т.ч. валютну) між активами та пасивами.

За даними банку, на 30.06.15 його борг перед НБУ становив 18,5 млрд грн. Відповідно гіпотетична відмова регулятора пролонгувати відповідні зобов’язання завдала б помітних клопотів.

На вказану дату непогашений борг «Нафтогазу» перед Ощадбанком складав 15,2 млрд грн, або 15,1% всього кредитного портфелю банку.

На 30.06.15 обсяг держоблігацій на балансі Ощадбанку сягав 9,97 млрд грн. (на 31.12.14 було 11,9 млрд грн).

Також Ощадбанк звертав увагу на свою залежність від можливої зміни в структурі власності та змін щодо гарантування державою 100% суми депозитів населення.

Finbalance