Ощадбанку не вистачає 17,5 млрд грн резервів, знову буде просити капітал у Кабміна

Все про економіку та фінанси

Міністр фінансів Олександр Данилюк заявив, що Ощадбанку може знадобитися чергова докапіталізація, пише «РБК-Україна».

"Дійсно, нині є питання і щодо докапіталізації Ощадбанку. Якщо це так, - і зараз відповідний аналіз проводиться, - і необхідно для успішної реалізації стратегії Ощадбанку, це буде зроблено. Інакше ми не отримаємо результату", - заявив О. Данилюк.

При цьому він зазначив, що Мінфін вимагає повної відповідальності менеджменту банків за використання коштів, отриманих в рамках докапіталізації.

У свою чергу глава правління Ощадбанку Андрій Пишний зазначив, що стратегія розвитку цього держбанку передбачає необхідність формування додаткових резервів в 17,5 млрд грн, пише «ЛігаБізнесІнформ».

"У цій цифрі ми передбачили все: і регуляторні зміни, і перехід на міжнародні стандарти фінансової звітності (МСФЗ 9), і зміни в токсичному кредитному портфелі, який був сформований ще до 2014 року і має валютну структуру", - зауважив А. Пишний.

Разом з тим, він зазначив, що Ощадбанк розраховує завершити 2018 рік з прибутком, пише УНІАН.

Також А. Пишний не виключив виходу на зовнішні ринки капіталу для залучення запозичень, відповідаючи на питання, чи планує банк розміщення євробондів.

Довідково. Ощадбанк звітував про збиток 10 млрд грн за підсумками 2014 року та 12,3 млрд грн – за результатами 2015 року. За 2016 рік він задекларував прибуток 464 млн грн, за 2017 рік – 559 млн грн.

У 2017 році Кабмін двічі ухвалював рішення про докапіталізацію Ощадбанку: в І кварталі – на 8,9 млрд грн та в IV кварталі – на 5,8 млрд грн. При цьому уряд в 2014 році витратив на докапіталізацію цього банку 11,6 млрд грн, а в 2016-му - 4,96 млрд грн. Тобто у 2014-2017 роках держава залила в капітал Ощадбанку 31,3 млрд грн, що перевищує суму його збитків у  цей період на 10 млрд грн.

Директор представництва ЄБРР в Україні Шевкі Аджунер заявив, що ЄБРР очікує змін в законодавстві України, які створили б умови для входження МФО в капітал Ощадбанку. "Тепер черга за законодавцями. Вони повинні ухвалити закон, який чітко визначить реформування корпоративного управління в державних банках, що буде дуже важливим кроком, аби ми надалі розглянули можливість нашої участі в приватизації цього банку», - сказав Аджунер.

А. Пишний констатував, що Ощадбанк буде включатися в систему гарантування ФГВФО «одночасно і паралельно» з процесом приватизації.

За словами О. Данилюка, реалізація оновленої стратегії розвитку держбанків буде неможлива без наглядових рад, більшість членів якої були б незалежними. «Тому пріоритет для нас - це прийняття закону Верховною радою, який був поданий Міністерством фінансів, урядом, передбачає створення незалежних наглядових рад в Укрексімбанку і Ощадбанку", - заявив О. Данилюк.

Окремо урядовець зазначив, що чимало позичальників уникають повернення кредитів банкам. Натомість правоохоронні органи недостатньо ефективно працюють над вирішенням цього питання.

Як писав Finbalance, згідно з оновленою стратегію розвитку держбанків, яку схвалив Кабмін, продаж 20% акцій Ощадбанку для міжнародної фінансової організації запланований в другій половині 2019 року – в першій половині 2020 року, а продаж ще 25% акцій (через первинне розміщення акцій) – у 2022 році. Як наслідок у результаті цього частка держави в капіталі Ощадбанку має скоротитися до 55% (відкрите питання - скільки урядів до того часу зміниться і як, відповідно, плани будуть коригуватися, - Finbalance).

Як зазначалося, частка Ощадбанку в активах банківської системи має в 2018 році зрости до 18% (з 17% на середину 2017 року), а до 2022 року скоротитися до 16%.

Серед поставлених цілей для Ощадбанку

- перефокусування на клієнтів середнього корпоративного бізнесу та зменшення залежності від кредитування державних підприємств; 
- поступове збільшення в сегменті малого й середнього бізнесу; 
- збільшення комісійного доходу за допомогою переоцінки продуктів та переходу на електронні канали взаємодії; 
- зменшення кількості відділень з приблизно 3300 до 1900-2100, підвищення ефективності мережі.

За даними НБУ, в 2017 році Ощадбанк закрив 443 відділення.

Що Мінфін планує робити з проблемними активами Ощадбанку та інших держбанків, читайте тут.