Ощадбанк втратив бізнес-центр "імені" Буряків

Все про економіку та фінанси

15 листопада Окружний адмінсуд м. Києва повністю задовольнив позов ТОВ «Капітал Інвест ЛТД» у справі №826/12122/17 та скасував рішення держреєстратора комунального підприємства «Центр державної реєстрації» про держреєстрацію за Ощадбанком права власності на офісний центр площею 2 590,8 кв. м. за адресою м. Київ, вул. Саксаганського, 115а.

Суд зобов’язав КП «Центр державної реєстрації» відновити в держреєстрі речових прав на нерухоме майно запис про право власності №989929 на вказану нерухомість за ТОВ «Капітал Інвест ЛТД».

Згідно з судовими матеріалами, 23.05.2013 ТОВ «Капітал Інвест ЛТД» уклало з Ощадбанком іпотечний договір №2 та передало в іпотеку вказаний офісний центр як забезпечення кредитних зобов`язань «Брокбізнесбанку» перед «Ощадбанком».

07.07.2017 за заявою Ощадбанку держреєстратор зареєстрував за держбанком право власності на вказану нерухомість.

У своєму рішенні від 15.11.2017 адмінсуд наголосив, що реєстрація права власності на підставі застереження в іпотечному договорі в порядку позасудового звернення стягнення можлива лише на підставі чинного іпотечного договору, відомості щодо реєстрації якого містяться в Державному реєстрі речових прав. Натомість рішенням Госпсуду м. Києва від 27.11.2014, іпотечний договір №2 від 23.05.2013 було розірвано, а в січні-лютому реєстраційна служба Головного управління юстиції в м. Києві внесла запис у держреєстр речових прав на нерухоме майно про припинення іпотеки за цим іпотечним договором та припинення обтяження. Ощадбанк оскаржив дії держреєстра, проте держбанку було відмовлено в задоволенні відповідного позову.

«Станом на сьогодні жоден орган або суб`єкт державної реєстрації у встановленому порядку не приймав, не розглядав заяву від АТ «Ощадбанк» та не виносив у встановлений спеціальним законом строк рішення про реєстрацію іпотеки і заборони за іпотечним договором №2 від 23.05.2013 року, відповідні записи в Державному реєстрі речових прав відсутні», - йдеться в рішенні Госпсуду м. Києва від 15.11.2017.

Крім того, в документі вказується, що ухвалою Амур-Нижньодніпровського райсуду м. Дніпра від 25.02.2015 (яка чинна й донині) задоволено заяву ТОВ «Сварог Капітал» про забезпечення позову до ТОВ «Капітал Інвест ЛТД» й накладено арешт на нерухомість за адресою м. Києв по вул. Саксаганського, 115-а.

Додамо, що 23.11.2017 Київський апеляційний адмінсуд у рамках цієї ж справи «відредагував» ухвалу Окружного адмінсуду м. Києва від 26.09.2017, заборонивши держреєстратору «вчиняти проведення будь-яких реєстраційних дій в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, щодо об`єкту нерухомого майна: нежилий будинок за номером 115а по вулиці Саксаганського у місті Києві» (цитата). 

Нагадаємо, Ощадбанк заявляв, що відповідно до Закону України «Про іпотеку» набув право власності на нерухоме майно по вул. Саксаганського, 115-а в місті Києві.

Як зазначав держбанк в офіційному повідомленні, в 2013 році будівлю за цією адресою йому було передано в заставу як забезпечення за кредитним договором, що був укладений між АТ «Ощадбанк» та АТ «Брокбізнесбанк» на суму 200 млн. грн.

Нижче – цитата із заяви Ощадбанку:

«Колишні власники Брокбізнесбанку були також бенефіціарами зазначеної компанії. Оскільки Брокбізнесбанк не виконав свої зобов’язання за кредитним договором, Ощадбанк у судовому порядку протягом більш ніж трьох років намагався отримати задоволення своїх вимог, у тому числі за рахунок нерухомого заставного майна.

Було розроблено юридичну стратегію, яка, незважаючи на зухвалий опір з боку боржника, надала змогу отримати максимально можливу компенсацію завданого банку збитку – стовідсоткове погашення суми боргу. Протягом трьох років судової війни банк стикався з вражаючими прикладами судового свавілля – від розгляду чотирьох апеляційних скарг банку ідентичною колегією суддів (і це за наявності електронної системи розподілення суддів, що має звести до нуля можливість розгляду справи тими самими суддями) і фактично автоматичного відхилення апеляцій до судових позовів від споріднених компаній для блокування законних прав банку на стягнення об’єкта, нерозміщення судових рішень у Єдиному держреєстрі та рішень судів нижчих інстанцій, які не зважали на рішення Вищого господарського суду України на користь банку.

В заставі Ощадбанку перебувало два об’єкти нерухомості. В серпні 2016 року постановою Київського апеляційного господарського суду Ощадбанк домігся звернення стягнення на об’єкт нерухомості по вул. Лепсе, загальною площею понад 12 тис. кв. м. Це дало можливість повернути майже 120 млн. грн. заставних коштів.

Для остаточного погашення заборгованості Ощадбанк у цілковитій відповідності з Законом України «Про іпотеку» скористався можливістю задовольнити свої вимоги в позасудовому порядку та набув право власності на предмет іпотеки, що розташований на вул. Саксаганського.

Наголошуємо, що банк, діючи в законній площині, вжив усіх можливих заходів, спрямованих на вирішення проблемної ситуації. Запевняємо, що банк надав можливість попередньому власнику вивезти належні йому речі та звільнити будівлю. При реалізації своїх прав Ощадбанк зустрів силовий опір та провокації з боку колишніх власників. Маючи досвід судового протистояння з вказаним проблемним позичальником, банк завчасно повідомив Національну поліції України по можливий перебіг подій.

Реалізувавши своє законне право на володіння та користування майном, банк виставить об’єкти нерухомості на реалізацію через прозорі електронні торги».

За даними держреєстру, засновником ТОВ "Капітал Інвест ЛТД" є ТОВ «КУА АПФ «Брокбізнесінвест», яке діє від власного імені за рахунок та інтересах пайовового венчурного інвестиційного фонду НВЗТ "Капітал"; наразі кінцевим бенефіціаром значиться Олег Солодухін, якого пов’язували з братами Буряками. Водночас раніше в засновниках компанії фігурувала Марина Буряк, а також Олександр Буряк - екс-нардеп, брат Сергія Буряка, який в 2007-2010 роках очолював Державну податкову адміністрацію.

Як писав Finbalance, 16.05.2017 Госпсуд м. Києва задовольнив позов ТОВ "Капітал Інвест ЛТД" до Ощадбанку та визнав недійсним згаданий вище іпотечний договір №2 від 23.05.2013.

Про видачу Брокбізнесбанком інсайдерських кредитів для структур братів Буряків див. тут, а для структур Сергія Курченка (який викупив у Буряків Брокбізнесбанк у 2013 році) - тут.

Про втрати Укргазбанку в Брокбізнесбанку - тут.