Ощадбанк вимагає 55 млн грн у свинокомплекса НБУ

Все про економіку та фінанси

У грудні 2015 року Ощадбанк звертався до Господарського суду Запорізької області з позовом до ПАТ «Свіжачок» про стягнення заборгованості 55,7 млн грн., згідно з договорами купівлі-продажу цінних паперів, які укладалися в жовтні 2013 року.

Водночас суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги не пов’язані між собою підставами виникнення чи поданими доказами, а тому залишив заяву держбанку без розгляду.

Це однак, зрозуміло, не позбавляє Ощадбанк можливості звернутися, наприклад, з апеляційною скаргою на вказану ухвалу або ж подати нову заяву, з урахуванням застережень суду першої інстанції.

Додамо також, що в грудні Госпсуд Запорізької області порушив провадження у справі за позовом корпоративного НПФ НБУ до ПАТ «Свіжачок» щодо стягнення 10,48 млн грн.

Довідка

За даними НКЦПФР, 98,5% акцій ПАТ «Свіжачок» належать корпоративному недержавному пенсійному фонду НБУ. Водночас згідно з даними держреєстру юросіб, серед власників підприємства значаться також Олександр Овчінніков та Олександр Табацький.

Чистий збиток ПАТ "СвіжачОк" за 9 місяців-2015 склав 5,7 млн грн., у 2014 році – 38,7 млн грн. Компанія зареєстрована в с. Інзівка Приморського району Запорізької області. Воно займається реалізацією свинини в живій вазі. Основними споживачами його продукції є м`ясопереробні підприємства Полтавської, Запорізької, Дніпропетровської та Донецької областей. Виробничі потужності компанії дозволяють одночасно утримувати 10 тис. свиней. Торік повідомлялося, що компанія вклала 52 млн грн. у будівництво свинокомплексу та м`ясокомбінату в Київській області.

Торік у лютому СБУ повідомляла про відкриття кримінальних проваджень за фактами розтрати та легалізації грошових коштів колишніми посадовими особами НПФ НБУ. За даними СБУ, співробітники фонду розробили протиправну схему розтрати коштів установи, перевівши на рахунки комерційних структур понад 600 млн грн. Гроші спрямовувалися на придбання цінних паперів емітентів, які мають усі ознаки фіктивності.

На кінець 2014 року його активи складали близько 1,6 млрд грн., або дві третини усіх приватних пенсійних фондів України.

Торік у грудні керівником Корпоративного недержавного пенсійного фонду НБУ замість Олега Макаренка було призначено Олега Курінного (до цього був директором ТОВ “Драгон Девелопмент”). У березні-2015 повідомлялося, що екс-глава НПФ НБУ Сергій Брагін звертався з листом в Генпрокуратуру та Кабмін з проханням «припинити рейдерські дії керівництва НБУ» щодо нацбанківського НПФ.

За даними Асоціації українських банків, у жовтні збиток Ощадбанку збільшився на 1,367 млрд грн. – до 6,768 млрд грн. (в цілому за 10 місяців-2015). Однією з основних передумов для цього стало зростання резерву держбанку під кредити та заборгованість клієнтів на 1,875 млрд грн (до 35,7 млрд грн).

Співвідношення резервів до кредитного юросіб у банку на 01.10.2015 становило 49,2%, по фізособам – 108,3%.

На кінець вересня значення нормативу достатності (адекватності) регулятивного капіталу було на рівні 13,01% (за вимогами НБУ має бути не менше 10%).

Згідно з попередніми оцінками Мінфіну та Мінекономрозвитку, необхідна сума докапіталізації Ощадбанку становить біля 20 млрд. грн, при тому, що в 2014 році він уже був докапіталізований урядом на 11,6 млрд грн.

У 2014 році Ощадбанк задекларував збиток 8,56 млрд грн за нацстандартами фінзвітності та 10 млрд грн – за міжнародними стандартами фінзвітності.

Про спроби Ощадбанку стягнути борги Клюєвих за рахунок держпідприємства "Енергоринок" читайте тут; про борг "АвтоКрАЗ" К. Жеваго перед держбанком на 684,8 млн грн читайте тут; про мільядрні борги групи "Креатив" - тут; про борг Lauffer Group на 1,6 млрд грн - тут; про борги "Нафтогазу" - тут.

Про плани НБУ та Мінфіну продати частину акцій Ощадбанку для ЄБРР та/або IFC й позбавити депозити у фінустанові 100-відсоткової держгарантії див. тут.

Finbalance