Ощадбанк та ДІУ програють у судах активи "Дельта Банку"

Все про економіку та фінанси

Фонд гарантування повідомив, що Київський апеляційний госпсуд визнав неправомірним договір застави майнових прав і договір відступлення права вимоги, укладених «Дельта Банком» (напередодні визнання його неплатоспроможним) із Державною іпотечною установою (ДІУ).

Як зауважується, предметом судового розгляду була низка договорів застави майнових прав та договорів відступлення права вимоги, метою яких було забезпечення належного виконання зобов`язань «Дельта Банку» перед ДІУ за договором банківського рахунку від 27.02.2013 року №26/995-070, зокрема:
- договір застави майнових прав №Д-3/2015 від 04.02.2015 року;
- договір відступлення права вимоги (з відкладальними умовами) №Д-3.1/2015 від 04.02.2015 року.

Предметом договорів забезпечення є майнових прав «Дельта Банку» за кредитними договорами, укладеними між «Дельта Банком» і фізичними особами-позичальниками (більше 2 тисяч осіб) та майнові права за договорами забезпечення. Вартість майнових прав складає більше 1,2 млрд. гривень.

«У зв`язку із виявленням у цих договорах забезпечення ознак нікчемності, передбачених частиною третьою статті 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», уповноважена особа Фонду на ліквідацію АТ «Дельта Банк» звернулася до Господарського суду міста Києва із позовною заявою до ДІУ про визнання недійсними дого вору застави та договору відступлення (господарська справа №910/7083/16).

Судом встановлено, що АТ «Дельта Банк» всупереч вимогам вказаного Закону, обмежень, що існували в період проблемності, уклав такі договори без згоди куратора НБУ, а також відмовився від власних майнових вимог (на суму предмета застави – більше 1,2 млрд грн.) та надав перевагу ДІУ як окремому кредитору», - констатується в повідомленні Фонду.

У Фонді гарантування також додають, що Госпсуд м. Києва визнав неправомірним договір, відповідно до якого активи «Дельта Банку» (ще до визнання його неплатоспроможним) на 450 млн грн були передані у заставу «Ощадбанку».

«Ще у 2010 році АТ «Дельта Банк» уклало кілька договорів застави та іпотеки, які забезпечували належне виконання зобов`язань перед ПАТ «Ощадбанк» за угодами про відкриття та ведення кореспондентського рахунку. Серед забезпечення був і договір застави майнових прав від 25 лютого 2015 року. Предметом застави за ним є майнові права за кредитними договорами, укладеними «Дельта Банком» з великими позичальниками-боржниками загальною вартістю більше 450 млн. грн.

У зв`язку із наявністю у цьому правочині ознак нікчемності, Уповноважена особа Фонду звернулася до Господарського суду міста Києва із позовною заявою до ПАТ «Ощадбанк» про визнання такого Договору застави недійсним (господарська справа №910/10917/16).

Крім того, нагадаємо, що у вересні 2016 року Вищий господарський суд України, розглядаючи справу №910/29598/16 за позовом ПАТ «Ощадбанк» до ТОВ «Танк Транс», АТ «Дельта Банк» про визнання недійсним зарахування зустрічних однорідних вимог, також прийшов до висновку, що зазначений вище договір застави не відповідає нормам Закону України «Про банки і банківську діяльність», Закону України «Про заставу», укладений без погодження із куратором банку, у зв`язку з чим є нікчемним», - йдеться в повідомленні Фонду гарантування.  

Довідково

За даними Фонду гарантування, на 01 листопада вкладникам цієї фінустанови в межах гарантійної суми було виплачено 15,53 млрд грн (96,6% запланованих виплат). Виплати здійснювалися в основному за рахунок емісійних коштів НБУ (в т.ч. монетизації Нацбанком ОВДП, які для Фонду гарантування випустив Мінфін).

У червні поточного року Фонд гарантування затвердив ліквідаційну масу «Дельта Банку»: оціночна вартість – 29,04 млрд грн. при балансовій вартості 85,55 млрд грн.

У березні директор департаменту управління ризиками НБУ Ігор Будник заявляв, що в поточному році Нацбанк за рахунок застави по кредитам рефінансування планує отримати близько 4,4 млрд грн. надходжень «від очікуваних і вже накопичених погашень за портфелем Дельта Банку»

Крім того, в НБУ заявляли, що намагаються в суді стягнути з М. Лагуна 766,85 млн грн. за майновим поручительством по кредитам рефінансування для «Дельта Банку». Як зазначалося, М. Лагун надав майнове поручительство на 766,848 млн гривень під земельні ділянки.

За даними НБУ, на 01.03.2015 борг «Дельта Банку» перед НБУ становив 9,3 млрд грн. Він отримував рефінансування і за часів керівництва в НБУ І. Соркіна, і С. Кубіва, і В. Гонтаревої.

Як писав Finbalance, 12 березня Печерський райсуд м. Києва задовольнив позов українського Ощадбанку щодо стягнення з мажоритарного акціонера «Дельта Банку» (як поручителя) заборгованості за договорами про коррахунки в сумі 111,8 млн дол та 12,45 млн євро. Тоді ж суд першої інстанції відмовив М. Лагуну в задоволенні зустрічного позову до Ощадбанку про визнання договору поруки недійсним. У кінці квітня Апеляційний суд м. Києва відкрив апеляційне провадження на рішення Печерського суду (за скаргою М. Лагуна). Сукупні боргові вимоги Ощадбанку до «Дельта Банку» – 3,9 млрд грн. Водночас Фонд гарантування визнав 3,28 млрд грн. та включив їх у сьому чергу задоволення.

Сукупні боргові вимоги Ощадбанку до «Дельта Банку» – 3,9 млрд грн. Водночас Фонд гарантування визнав 3,28 млрд грн. та включив їх у сьому чергу задоволення.

Як писав Finbalance, 14 листопада Госпсуд м. Києва відмовився задовольнити позов НБУ до Фонду гарантування, в якому НБУ просив суд зобов`язати Фонд повернути "Дельта Банку" неправомірно (на думку НБУ) отримані кошти на суму 3,36 млрд грн для подальшого їх включення до ліквідаційної маси банку та задоволення вимог кредиторів у визначеній законом черговості.

Про кримінальне провадження Генпрокуратури щодо виведення 535 млн дол з «Дельта Банку» (в рамках якого в ГПУ раніше були претензії в т.ч. до службових осіб НБУ) див. тут.

Про кримінальне провадження НАБУ щодо розтрати 12 млрд грн рефінансування НБУ низкою банків (у т.ч. "Дельтою") та залучення до сумнівних операція австрійського банку див. тут.

Про невдалі судові спори ліквідатора "Дельта Банку" з позичальниками читайте тут і тут.

Ще про судові спори Фонду гарантування з Ощадбанком за активи «Дельта Банку» читайте тут, а з "Фокстротом" - тут.