Ощадбанк реструктуризує борги компаній "імені" Поліщука за спецпроцедурою

Все про економіку та фінанси

Секретаріат фінансової реструктуризації оголосив про відкриття двох справ з фінансової реструктуризації заборгованості ТОВ «Дієса» і ТОВ «Технополіс-1» перед Ощадбанком, пише “БізнесЦензор”.

Як зазначається, процедура реструктуризації розпочата 2 квітня, в цей же день почав діяти мораторій на задоволення вимог кредиторів. Він буде діяти до 2 липня, коли й має завершитися процедура фінансової реструктуризації.

За даними Секретаріату фінансової реструктуризації з вказаними компанії пов’язані такі структури: ТОВ "Лізингова компанія “Ельдорадо”, ТОВ "Технополіс 15", ТОВ “Технополіс-1”, ТОВ "3ДТранс", кіпрські Limelm Trading Limited, Lavezzi Properties Limited, Potnef Enterprises Limited.

У держреєстрі засновником ТОВ “Дієса” значиться Potnef Enterprises Limited, а кінцевим бенефіціаром - Крісталла Александроу Папа. При цьому ТОВ “Дієса” є засновником ТОВ «Технополіс-1».

ТОВ «Дієса» називають власником мережі магазинів побутової техніки та електроніки «Ельдорадо».

Бізнесмен Віктор Поліщук (у свій час був власником банку «Михайлівський») у 2013 році публічно підтверджував, що придбав мережу «Ельдорадо» (до того він уже був власником мережі “Технополіс”).

ТОВ "Дієса", ТОВ "Лізингова компанія "Ельдорадо", ТОВ «Технополіс 15», ТОВ «3Д Транс» фігурували в матеріалах кримінального провадження №42016100000000558 щодо сумнівних операцій банку «Михайлівський».

12.12.2017 Госпсуд м. Києва задовольнив позов ліквідатора банку «Михайлівський» в справі №910/10572/17 та вирішив стягнути з ТОВ «Лізингова компанія «Ельдорадо» на користь позивача 147 млн грн заборгованості за кредитним договором №28/10-КЛ від 09.10.2014.

20.12.2017 Печерський райсуд м. Києва задовольнив клопотання ТОВ «Дієса» й інших компаній та скасував арешт, накладений ухвалою цього ж суду від 16.11.2017, на грошові кошти ТОВ «Дієса» в низці банків (у т.ч. Ощадбанку, ОТП Банку, Укрсиббанку, Альфа-Банку, Приватбанку, А-Банку, ПУМБ, Дельта Банку).

Вказаний арешт накладався в рамках кримінального провадження №42017100000000277 від 01.03.2017 за підозрою колишнього голови правління банку «Михайлівський» та інших посадовців банку в розтраті коштів банку (про інші кримінальні провадження по банку “Михайлівський” див. тут і тут).

Раніше в держреєстрі речових прав на нерухоме майно наводилася інформація, що «Гуллівер» було передано в заставу Ощадбанку та Укрексімбанку під консорціумний кредит на 441 млн дол (з яких 352,8 млн дол – від Ощадбанку; 88,2 млн дол – від Укрексімбанку) з погашенням до 30.11.2025

Вже екс-глава НБУ Валерія Гонтарева заявляла, що колишній бенефіціар банку «Михайлівський» Віктор Поліщук заборгував українським банкам та Фонду гарантування 23 млрд грн.

В інфографіці Нацбанку восени 2016 уточнювалося, що В. Поліщук "понад два роки не обслуговує більшість банківських кредитів", причому 1,3 млрд грн - видані банком "Михайлівський".

Як відомо, В. Поліщук називали основним власником/співвласником ТРЦ «Гуллівер». Так, у жовтні 2012 року газета «Коммерсант» писала з посиланням на власні джерела, що власником ТОВ «Три О» (яке володіє "Гуллівером", а також є його управителем) став В. Поліщук, викупивши частки у Вагіфа Алієва, Олексія Кучеренка, Сергія Веселова. Як зазначалося, будівництво Gulliver фінансувалося за рахунок кредитних коштів Ощадбанку.

У березні 2016 року газета «Дзеркало тижня. Україна» наводила інформацію, що Ощадбанк на пільгових умовах реструктуризував кредити на суму близько 20 млрд грн. для компаній, пов’язаних з власниками бізнес-комплексу Gulliver та банку «Михайлівський», фронтменом яких називався Віктор Поліщук. Цю інформацію журналісти видання озвучили в ході інтерв’ю з главою правління Ощадбанку Андрієм Пишним.

За даними «Дзеркала тижня. Україна» (цитата), «номінальна ставка за цими кредитами уже після їхньої реструктуризації становить лише 9% річних у гривні при загальній заборгованості близько 8 млрд. І це тільки щодо "Гуллівера", тоді як сума загальних зобов`язань групи пов`язаних компаній доходить до 20 млрд. При ринкових ставках, що доходять до 30% річних, там навіть ці 9% не платяться, разом щось близько 0,5% виходить».

А. Пишний з цього приводу тоді зазначив таке: «Є речі, які я не можу коментувати через банківську таємницю. У чому відмінність між політиком і головою правління банку? Політик може говорити будь-що. Я ж обмежений чіткими нормативними вимогами: банківська таємниця розголошується тільки за рішенням суду або за згодою клієнта. <…> За всієї поваги не можемо навіть частково розголосити. Здогадами ми також не можемо керуватися. Банк зобов`язаний знати свого клієнта до кінцевого бенефіціара. І відповідні процедури нами проведено”.

Дещо згодом, відповідаючи на питання журналістів з приводу цієї ж інформації, А. Пишний наголошував, що «всі без винятку рішення кредитного комітету та правління банку розглядаються за участю куратора НБУ».

На початку вересня 2016 року «Економічна правда» повідомляла з посиланням на джерело, близьке до керівництва Ощадбанку, що «кілька років тому Ощадбанк видав компанії "Три О", що управляє столичним ТРЦ "Гулівер", $460 млн кредиту, в той час як ринкова вартість заставного майна становила ледь половину від цієї суми».

У листопаді-2016 В. Поліщук в інтерв’ю для агентства “ЛігаБізнесІнформ” називав «сюрпризом» накладання арешту на «Гуллівер» у рамках справи щодо банкрутства банку «Михайлівський». Він запевняв, що «ніколи не був власником компанії «Три О». «Gulliver мені не належить. Якими процесуальними діями керувалася прокуратура, не можу сказати», - констатував В. Поліщук, додаючи, що його дружина лише «управляє» «Гуллівером».

Але він не відповів на питання, кому саме належить Gulliver: «Ви знаєте, деякі називають Януковича та інших людей зі страшними прізвищами. З 2014 року фінмоніторинг України, оновлений і найчесніший, перевірив всіх засновників Gulliver. Абсолютно точно знаю, що ніяких Януковичів і подібних прізвищ у власниках торгово-офісного центру немає. А є фантазії людей, про яких пишуть в пресі... Мені сумно».

Водночас В. Поліщук підтверджував, що в нього є кредити в Ощадбанку. «Вони обслуговуються і знаходяться в тих рамках, які підписані з Ощадбанком. Всі заяви про те, що я нічого не плачу, не відповідають дійсності», - зазначив він. Бізнесмен запевняв, що позики видані під ринкові ставки: «Я, як клієнт Ощадбанку, підписав папір про розголошення банківської таємниці, банк це розголосить».

Коментуючи ж дані глави НБУ В. Гонтаревої, що його загальна заборгованість перед банками і Фондом гарантування сягає 23 млрд грн, В. Поліщук зазначив, що впевнений в тому, що це «помилка»: «Це страшна цифра! Може, крапку не там поставили - 2,3 млрд грн? Я думаю, що Валерії Олексіївній піднесли не ті цифри».

У лютому-2017 нардеп Костянтин Жеваго, який контролював збанкрутілий банк «Фінанси та кредит», публічно заявляв, що екс-менеджмент фінустанови видав «шахрайські кредити» (цитата) на $120 млн (з відсотками) для Віктора Поліщука.

Про розслідування прокуратури щодо можливого використання кредитних коштів банку "Фінанси та кредит" при будівництві ТРЦ "Гуллівер" читайте тут.

Нагадаємо, на докапіталізацію Ощадбанку в 2014-2017 роках Кабмін витратив 31 млрд грн (через внесення держоблігацій на відповідну суму в статутний капітал банку).

За даними Фонду гарантування, на 01.03.2018 на гарантовані виплати вкладникам банку "Михайлівський" він витратив 2,36 млрд грн (98,9% запланованих виплат).

Про намагання держбанків отримати право продавати кредити з дисконтом 80% - тут.