Ощадбанк оскаржує "схлопування" боргів T.B. Fruit перед Дельта Банком

Все про економіку та фінанси

18 квітня Госпсуд м. Києва прийняв до свого провадження справу №910/29559/15 за позовом Ощадбанку до Дельта Банку і ТОВ “Танк Транс” про визнання недійсним одностороннього правочину про зарахування зустрічних однорідних вимог.

Як треті особи в спорі фігурують Фонд гарантування і ТОВ “Яблуневий дар”.

Нагадаємо, Ощадбанк заявляв про грошові вимоги до Дельта Банку на 3,9 млрд грн, а ФГВФО визнав 3,28 млрд грн та включив їх у 7-му чергу. При цьому Фонд гарантування публічно звинувачував Ощадбанк в сумнівних операціях щодо виведення активів з Дельта Банку на 2 млрд грн (через укладання договорів застави активів як забезпечення по зобов’язанням по договору коррахунку).

Про судові спори між ФГВФО та Ощадбанком за мільярдні активи Дельта Банку - тут. Про мільярдні вимоги Ощадбанку до М. Лагуна - тут.

Як писав Finbalance, згідно з судовими матеріалами, Дельта Банк передав як мінімум частину боргів ТОВ “Яблуневий дар” і ТОВ “Танк Транс” (пов’язані з групою T.B. Fruit Тараса Барщовського) в заставу для Ощадбанку та ДІУ (як забезпечення зобов’язань перед цими держструктурами).

У жовтні 2018 року Фонд гарантування публічно заявляв, що за місяць до визнання Дельта Банку неплатоспроможним група пов’язаних компаній ТОВ «Яблуневий дар»/ТОВ «Танк Транс» вчинили більше десяти операцій із зарахування зустрічних вимог (т.зв. «схлопування») на загальну суму більше 100 млн євро.

Як зауважував ФГВФО, від судових рішень по відповідним спорам “залежить можливість повернення кредитних коштів на суму понад 6 млрд грн, що сприятиме задоволенню вимог кредиторів за рахунок продажу прав вимог за цими кредитами чи ж за рахунок ліквідного заставного майна” (цитата).

У липні-серпні 2018 року Фонд гарантування провів “голландські” аукціони з продажу прав вимоги Дельта Банку за низкою кредитних договорів з ТОВ “Танк Транс” і ТОВ “Яблуневий дар” на 6 млрд грн. Попри те, що ціна на актив знижувалася в 5 разів (до 1,2 млрд грн), покупців не знайшлося.

У заставі - в т.ч. товари в обороті (концентрат яблуневого соку у Львівській, Вінницькій та Хмельницькій областях); цехи розливу соків, з переробки ягід та фруктів, з виробництва плодово-ягідного пюре, консервів (Львівська область), обладнання з виробництва яблучного концентрату (Львівська область), земельні ділянки, транспорт тощо.

27.02.2019 Госпсуд Львівської області задовольнив позов ліквідатора Дельта Банку (в справі №914/259/18) та визнав недійсним односторонній правочин - заяву ТОВ "Яблуневий Дар" №1 від 09.02.2015 про зарахування зустрічних однорідних вимог і припинення зобов`язань щодо сплати компанією заборгованості перед банком за договором кредитної лінії №НКЛ-200469/2 від 19.07.2012 у розмірі 6,47 млн євро (7,3 млн дол) та припинення зобов’язань Дельта Банку перед ТОВ "Яблуневий Дар" на аналогічну суму за акредитивами, які були видані банком на користь Cargill Financial Services International Inc. (CFSIT, Inc.) та права вимоги за якими перейшли від CFSIT до ТОВ "Яблуневий Дар".

Своє рішення суд обгрунтував тим, що оскільки зобов`язання сторін за договорами кредитної лінії та акредитивами підлягають виконанню у різних валютах (євро та доларах США), “такі вимоги не можна вважати однорідними з огляду на те, що євро та долар США є різними валютами, які згідно з умовами вказаних договорів не є рівнозначними” (цитата).

При цьому 06.03.2019 Верховний Суд частково задовольнив касаційну скаргу ліквідатора Дельта Банку в справі №914/260/18 (за участі тих самих структур), скасував постанову Західного апеляційного госпсуду від 12.11.2018 і передав її на новий розгляд у суд апеляційної інстанції.

У рамках цієї справи рішенням Госпсуду Львівської області, залишеним без змін постановою Західного апеляційного госпсуду від 12.11.2018, ліквідатору Дельта Банку було відмовлено в задоволенні позову до ТОВ “Яблуневий дар” про визнання недійсним ще одного одностороннього правочину - заяви ТОВ "Яблуневий дар" про припинення зобов`язання шляхом зарахування зустрічних вимог №2 від 09.02.2015 на суму 34 млн євро. У цьому випадку фігурував договір кредитної лінії №ВКЛ-200469/4 від 27.06.2013 та знову ж таки акредитиви, видані Дельта Банком на користь CFSIT, права вимоги за якими перейшли до ТОВ “Яблуневий дар”.

Суди першої та апеляційної інстанції дійшли висновку, що зарахування зустрічних однорідних вимог у цьому випадку відповідало законодавству. Натомість Верховний Суд вирішив, що така оцінка Госпсуду Львівської області та Західного апеляційного госпсуду була передчасно, оскільки відповідна операція була проведена за зобов’язаннями та правами вимоги, які виражені в різних валютах (євро та долари США).

Крім того, 07.12.2018 Госпсуд Львівської області задовольнив позов ліквідатора Дельта Банку до ТОВ “Яблуневий дар” у справі №914/3300/16 та визнав недійсною заяву ТОВ "Яблуневий Дар" №3 від 09.02.2015 про припинення зобов`язань щодо сплати боргу перед Дельта Банком (за договором кредитної лінії №ВКЛ-2005469 від 21.01.2011) на 13,1 млн дол внаслідок зарахування зустрічних однорідних вимог (як зазначалося, ТОВ “Яблуневий дар” отримало від CFSIT права вимоги до Дельта Банку за низкою акредитивів).