Cуд лишив Ахметову річну відстрочку на виплату для Ощадбанку 1 млрд грн боргу

Все про економіку та фінанси

01 листопада Київський апеляційний госпсуд у рамках справи №910/3816/16 відмовився задовольнити клопотання Ощадбанку про скасування річної відстрочки, яку Госпсуд м. Києва 02.08.2017 надав для ТОВ «ЕСУ» (власник «Укртелекома», кінцевий бенефіціар – Рінат Ахметов) по виплаті компанією 950 млн грн боргу перед Ощадбанком (по відсоткам за облігаціями).

«Скрутний фінансовий стан ТОВ «ЕСУ» підтверджується його фінансовою звітністю за 2016 рік та І квартал 2017 року, при цьому, негайне виконання оскаржуваного рішення призведе до банкрутства останнього.

Враховуючи доводи відповідача та можливі негативні наслідки, які будуть при негайному виконанню рішення суду, колегія суддів вважає обґрунтованим та правомірним висновок суду першої інстанції», - йдеться в постанові Київського апеляційного госпсуду від 01.11.2017.

Як писав Finbalance, 14 вересня Госпсуд м. Києва частково задовольнив позов Ощадбанку до ТОВ «ЕСУ» в ще одній справі – №910/8153/17 – та вирішив стягнути з відповідача 851 млн грн заборгованості за облігаціями (у т.ч. основна сума боргу, пеня, інфляційні втрати). Разом з тим, і в цьому випадку суд відстрочив виконання цього рішення на один рік.

Згідно з судовими матеріалами, Ощадбанк у 2013 році придбав 2 млн облігацій ТОВ «ЕСУ» номінальною вартістю 2 млрд грн (загальний випуск становив 4,6 млрд грн). На момент звернення з позовом у власності держбанку були 839,1 тис облігацій компанії-відповідача, які не були своєчасно погашені (це мало б відбутися в березні поточного року).

Додамо, що 28 серпня Госпсуд м. Києва порушив провадження в справі №910/14130/17 за позовом Ощадбанку до ТОВ «ЕСУ» щодо стягнення ще 1,1 млрд грн. Як третя особа в справі фігурує ПАТ «Укртелеком».

Також Госпсуд м. Києва розглядає ще одну справу - №910/8734/17 - за позовом Ощадбанку до ПАТ «Укртелеком» щодо стягнення 1,1 млрд грн. При цьому «Укртелеком» подав зустрічний позов – «про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії». Як третя особа в цій справі фігурує ТОВ «ЕСУ».

Згідно з судовими матеріалами, із вказаної суми позовних вимог 1,04 млрд грн фінансова дебіторська заборгованість за договором купівлі-продажу цінних паперів №6026-ДД/2015 від 15.09.2015; 48,2 млн грн - пеня; 5,4 млн грн - 3% річних; 9,3 млн грн - інфляційні втрати.

"Укртелеком" у зустрічному позові просить суд визнати неправомірними дії Ощадбанку щодо здійснення 16.03.2017 поставки облігацій серії «С», емітентом яких є ТОВ «ЕСУ» в кількості 1 млн. шт. з рахунку в цінних паперах Ощадбанку на рахунок в цінних паперах приватного нотаріуса Лосєва В.В. з позначкою «депозит нотаріуса» на користь ПАТ «Укртелеком». "Укртелеком" просить суд скасувати вказану операцію із списання, зарахування та переказу та зобов`язання відновити облік облігацій серії «С», емітентом яких є ТОВ «ЕСУ» в кількості 1 млн. шт. на рахунку в цінних паперах Ощадбанку як власника цінних паперів.

Крім цього, 09 серпня Госпсуд м. Києва порушив провадження в справі №910/13249/17 за позовом ПАТ «Укртелеком» до Ощадбанку «про розірвання договору та визнання зобов`язань за договором припиненими».

Контекст

У жовтні Госпсуд м. Києва на вимогу Фонду держмайна розірвав договір купівлі-продажу 92,79% акцій «Укртелекома», який був укладений в процесі приватизації компанії. ТОВ «ЕСУ» Р. Ахметова заявляло про намір подати апеляційну скаргу на це рішення.

Нагадаємо, в травні 2011 року ТОВ «ЕСУ», будучи на той час українською «дочкою» австрійської компанії EPIC, придбала 92,79% акцій «Укртелекома» у Фонду держмайна за 10,5 млрд грн.

Потім Р. Ахметов придбав у EPIC 100% акцій компанії UА Тelecominvest Limited, якій належать корпоративні права українського ТОВ "ЕСУ". Остання компанія є безпосереднім власником Укртелекому, контролюючи майже 93% акцій компанії.

Раніше генпрокурор Юрій Луценко заявляв, що компанія "Укртелеком" була приватизована кіпрською компанією фактично безкоштовно.

У середині березня ТОВ «ЕСУ» мало погасити облігації на 4,6 млрд грн, однак не зробило цього.

У 2015 році «Укртелеком» приєднався до переговорів "ЕСУ" з Ощадбанком і Укрексімбанком щодо боргу його власника по облігаціям. В результаті «Укртелеком» взяв на себе зобов`язання викупити у них облігації ТОВ "ЕСУ" на 2 млрд грн плюс заплатити відсотки. У заставу держбанкам були передані акції «Укртелекома». Планувалося, що погашення боргів ідбудеться за рахунок коштів від продажу 3G-оператора "Тримоб" для «МТС Україна», але ця угода зірвалася.

У березні-2017 була інформація, що Ощадбанк та Укрексімбанк можуть отримати близько 40% акцій «Укртелекома» в обмін на реструктуризацію боргів і продовження ще на кілька років термінів їх виплати.

Раніше в коментарі ТОВ «ЕСУ», який редакція Finbalance отримала через прес-службу «Укртелекома», констатувалося, що «на жаль, скрутна економічна ситуація вимагає реструктуризації зобов’язань». «ТОВ «ЕСУ» працює над планом реструктуризації цих зобов’язань та не коментує перебіг переговорів з держателями облігацій», - констатували в ТОВ «ЕСУ».

Розміщення облігацій в 2011 році сприяло ТОВ «ЕСУ» приватизації 92,8% акцій «Укртелекома» (за них Фонд держмайна отримав 10,6 млрд грн). 

Тоді основними покупцями облігацій ТОВ «ЕСУ» стали Ощадбанк і Укрексімбанк, які, за різними даними, придбали папери на суму по 2 млрд грн. Таким чином держбанки, принаймні, опосередковано посприяли переходу «Укртелекому» під контроль Р. Ахметова.

У лютому 2017 року стало відомо про судовий спір на Кіпрі на 656 млн євро, в рамках якого були заморожені 44% акцій SCM Holdings Ltd. Спостерігачі не виключали, що це може бути юридичний «маневр» групи СКМ Р. Ахметова, який покликаний зберегти контроль над «Укртелекомом».

Також нагадаємо, що 11 липня Госпсуд м. Києва задовольнив позов Укрексімбанку та вирішив стягнути з ТОВ «ЕСУ» 2,83 млрд грн заборгованості, у т.ч. 2,24 млрд грн – прострочена сума боргу по номінальній вартості облігацій 2013 року випуску (мали бути погашені в березні поточного року).

02 червня суд задовольнив клопотання держбанку та наклав арешт на 92,79% акцій ПАТ «Укртелеком», які належать ТОВ «ЕСУ». 25 липня Київський апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу ТОВ «ЕСУ» та лишив у силі цей арешт.

Згідно з судовими матеріалами, на 26.04.2017 заборгованість ТОВ «ЕСУ», яка виникла внаслідок невиконання зобов`язань по облігаціям, з урахуванням пені, 3% річних та інфляційних втрат складала 3,64 млрд грн.

У жовтні 2016 року Госпсуд м. Києва вирішив стягнути з ТОВ «ЕСУ» 810 млн грн відсоткових платежів по облігаціям.

23 червня 2017 року Госпсуд м. Києва порушив провадження в справі за позовом Укрексімбанку до ПАТ «Укртелеком» про стягнення 1,1 млрд грн. У цьому випадку держбанк обгрунтовує свої вимоги неналежним виконанням відповідачем своїх грошових зобов’язань за договором купівлі-продажу цінних паперів №266-ДД/2015 від 15.09.2015.

Водночас "Укртелеком" у рамках цієї справи подав зустрічний позов до Укрексімбанку про визнання припиненими зобов’язань за договором купівлі-продажу цінних паперів № 266-ДД/2015 від 15.09.2015.