Ощадбанк і Укрексімбанк не продали кредити на 18 млрд грн, в заставі по яким ТРЦ "Гулівер"

Все про економіку та фінанси

Заплановані на 16 жовтня електронні торги з продажу Ощадбанком та Укрексімбанком прав вимоги на 18,2 млрд грн по кредитах, в забезпеченні по яким ТРЦ "Гулівер", не відбулися, пише "БізнесЦензор".

Відповідно до протоколу торгів, який опубліковало СЕТАМ, відповідний аукціон не відбувся через відсутність допущених учасників.

Всього було подано десять заявок на участь в конкурсі, але в підсумку вони всі були відхилені. З якої причини, в протоколі не уточнюється.

Як писав Finbalance, в забезпеченні по вказаним правам кредитної вимоги Ощадбанку та Укрексімбанку такі активи: 

- земельна ділянка площею 1,1379 га та розташований на ній Торговельно-офісний комплекс з об`єктами громадського призначення та паркінгом загальною площею 151 805,3 кв.м, за адресою: м. Київ, площа Спортивна;

- земельна ділянка загальною площею 0,1133 га., цільове призначення: для будівництва, експлуатації та обслуговування торгово-офісного комплексу з об`єктами громадського призначення та паркінгом, за адресою: м. Київ, площа Спортивна;

- корпоративні (майнові) права пов`язаних з правом власності на частку в статутному капіталі позичальника – 100%.

Гарантійний внесок був встановлений на рівні 908,8 млн грн.

“Ціна продажу лоту становить залишок заборгованості за кредитним договором (основна сума заборгованості + проценти + комісії + пені та штрафні санкції) станом на дату проведення прилюдних торгів (можливість зниження початкової ціни не передбачається).

Заборгованість станом на 25.09.2018 – еквівалент 18 176 979 082,88 грн по курсу НБУ. На дату проведення торгів ціна продажу лоту підлягає уточненню”, - йшлося в повідомленні СЕТАМ (оператор системи електронних торгів OpenMarket)

Як зазначалося, замовники аукціону - Ощадбанк та Укрексімбанк.

Нагадаємо, на площі Спортивна в Києві знаходиться ТРЦ "Гулівер".

Його власником та управляючим є ТОВ "Три О". За даними держреєстру, серед засновників ТОВ "Три О" - "Бадлі Коаст Лімітед" (Британські Віргінські острови), Подемос (Велика Британія), "Левіш Венчєрз Лімітед" (Британські Віргінські острови), "Хетібер Файненс Лімітед" (Кіпр), ТОВ "Компанія "Мобіл Вест" (Україна). Кінцевим бенефіціаром вказаний В`ячеслав Ігнатенко.

У пресі власником/співвласником ТРЦ «Гулівер» неодноразово називали бізнесмена Віктора Поліщука, який був власником збанкрутілого банку «Михайлівський» і з яким пов’язують мережу «Ельдорадо».

У квітні-травні 2018 року Секретаріат з фінансової реструктуризації повідомляв про початок реструктуризації кредитів Ощадбанку для компаній "Дієса", "Технополіс-1", ТОВ "Інрайс Девелопмент", ТОВ "Техенерготрейд", пов`язаних з Віктором Поліщуком.

На початку жовтня Секретаріат з фінансової реструктуризації заявив про завершення двох справ з фінансової реструктуризації - по ТОВ «Дієса» і ТОВ «Технополіс-1».

Раніше в держреєстрі речових прав на нерухоме майно наводилася інформація, що «Гулівер» було передано в заставу Ощадбанку та Укрексімбанку під консорціумний кредит на 441 млн дол (з яких 352,8 млн дол – від Ощадбанку; 88,2 млн дол – від Укрексімбанку) з погашенням до 30.11.2025

Вже екс-глава НБУ Валерія Гонтарева заявляла, що колишній бенефіціар банку «Михайлівський» Віктор Поліщук заборгував українським банкам та Фонду гарантування 23 млрд грн. В інфографіці Нацбанку восени 2016 уточнювалося, що В. Поліщук "понад два роки не обслуговує більшість банківських кредитів", причому 1,3 млрд грн - видані банком "Михайлівський".

У 2012 році російська газета «Коммерсант» писала з посиланням на власні джерела, що власником «Три О» став В. Поліщук, викупивши частки у Вагіфа Алієва, Олексія Кучеренка, Сергія Веселова. Як зазначалося, будівництво Gulliver фінансувалося в т.ч. за рахунок кредитних коштів Ощадбанку.

У березні 2016 року газета «Дзеркало тижня. Україна» наводила інформацію, що Ощадбанк на пільгових умовах реструктуризував кредити на суму близько 20 млрд грн. для компаній, пов’язаних з власниками бізнес-комплексу Gulliver та банку «Михайлівський», фронтменом яких називався Віктор Поліщук. Цю інформацію журналісти видання озвучили в ході інтерв’ю з главою правління Ощадбанку Андрієм Пишним.

За тодішніми даними «Дзеркала тижня. Україна» (цитата), «номінальна ставка за цими кредитами уже після їхньої реструктуризації становить лише 9% річних у гривні при загальній заборгованості близько 8 млрд. І це тільки щодо "Гуллівера", тоді як сума загальних зобов`язань групи пов`язаних компаній доходить до 20 млрд. При ринкових ставках, що доходять до 30% річних, там навіть ці 9% не платяться, разом щось близько 0,5% виходить».

А. Пишний з цього приводу тоді зазначив таке: «Є речі, які я не можу коментувати через банківську таємницю. У чому відмінність між політиком і головою правління банку? Політик може говорити будь-що. Я ж обмежений чіткими нормативними вимогами: банківська таємниця розголошується тільки за рішенням суду або за згодою клієнта. <…> За всієї поваги не можемо навіть частково розголосити. Здогадами ми також не можемо керуватися. Банк зобов`язаний знати свого клієнта до кінцевого бенефіціара. І відповідні процедури нами проведено”.

Дещо згодом, відповідаючи на питання журналістів з приводу цієї ж інформації, А. Пишний наголошував, що «всі без винятку рішення кредитного комітету та правління банку розглядаються за участю куратора НБУ».

У листопаді-2016 В. Поліщук в інтерв’ю для агентства “ЛігаБізнесІнформ” називав «сюрпризом» накладання арешту на «Гулівер» у рамках справи щодо банкрутства банку «Михайлівський». Він запевняв, що «ніколи не був власником компанії «Три О». «Gulliver мені не належить. Якими процесуальними діями керувалася прокуратура, не можу сказати», - констатував В. Поліщук, додаючи, що його дружина лише «управляє» «Гулівером».

Але він не відповів на питання, кому саме належить Gulliver: «Ви знаєте, деякі називають Януковича та інших людей зі страшними прізвищами. З 2014 року фінмоніторинг України, оновлений і найчесніший, перевірив всіх засновників Gulliver. Абсолютно точно знаю, що ніяких Януковичів і подібних прізвищ у власниках торгово-офісного центру немає. А є фантазії людей, про яких пишуть в пресі... Мені сумно».

Водночас В. Поліщук підтверджував, що в нього є кредити в Ощадбанку. «Вони обслуговуються і знаходяться в тих рамках, які підписані з Ощадбанком. Всі заяви про те, що я нічого не плачу, не відповідають дійсності», - зазначив він. Бізнесмен запевняв, що позики видані під ринкові ставки: «Я, як клієнт Ощадбанку, підписав папір про розголошення банківської таємниці, банк це розголосить».

Коментуючи ж дані глави НБУ В. Гонтаревої, що його загальна заборгованість перед банками і Фондом гарантування сягає 23 млрд грн, В. Поліщук зазначив, що впевнений в тому, що це «помилка»: «Це страшна цифра! Може, крапку не там поставили - 2,3 млрд грн? Я думаю, що Валерії Олексіївній піднесли не ті цифри».

ТОВ "Дієса", ТОВ "Лізингова компанія "Ельдорадо", ТОВ «Технополіс 15», ТОВ «3Д Транс» фігурували в матеріалах кримінального провадження №42016100000000558 щодо сумнівних операцій банку «Михайлівський».

Як писав Finbalance, 19 вересня Київський апеляційний госпсуд за клопотанням ТОВ "Дієса" зупинив дію судових рішень (у т.ч. Верховного Суду), якими було задоволено позов ліквідатора банку “Михайлівський” та стягнуто з ТОВ “Лізингова компанія “Ельдорадо” 147 млн грн боргу за кредитним договором №28/10-КЛ від 09.10.2014.

P.S. 

Ліквідатор банку "Фінанси та кредит" (до банкрутства був підконтрольний нардепу Костянтину Жеваго) публічно заявив про 6-мільярдні борги перед банком структур, які пов`язані з Віктором Поліщуком.

У лютому 2017 року К. Жеваго публічно публічно заявив, що екс-менеджмент банку "Фінанси та кредит" видавав «шахрайські кредити», зокрема, як зазначалося, кредит на $120 млн (з відсотками) для Віктора Поліщука.

Про невдалі спроби ФГВФО продати з дисконтом 80% мільярдні права вимоги банку "Фінанси та кредит" до компаній, нечужих В. Поліщуку, - читайте тут і тут.