Офшорний скандал Paradise Papers: Порошенка підозрюють у намірі ухилитися від податків

Все про економіку та фінанси

Журналісти Міжнародного консорціуму журналістських розслідувань (ICIJ) 5 листопада оприлюднили нові дані секретних документів, у яких йдеться про податкові лазівки та бізнес-контакти високопосадовців із 50 країн світу, зокрема і України. Про це йдеться у повідомленні німецької газети Süddeutsche Zeitung, яка належить до мережі ICIJ, констатує "Радіо Свобода".

Згідно з повідомленням, репортери з різних країн дослідили понад 13 мільйонів документів, де фігурують імена понад 120 світових політиків. У документах також згадуються підприємці, спортсмени та великі компанії. Süddeutsche Zeitung вказує на наявність у документах даних про радників і осіб, наближених до президента США Дональда Трампа, про британську королеву Єлизавету ІІ й інших посадовців.

У мережі новий витік даних, які порівняли з розкритими раніше «панамськими паперами», назвали цього разу «райськими паперами».

Водночас проект Громадського телебачення «Слідство-Інфо» поширило у неділю розслідування, базоване на даних Центру розслідування корупції та організованої злочинності OCCRP, що співпрацює з ICIJ, в якому журналісти ставлять під сумнів пояснення президента України Петра Порошенка щодо створення офшорних компаній для передачі його корпорації «Рошен» у сліпий траст.

Німецька газета «Зюддойче Цайтунґ» отримала та передала мережам журналістів-розслідувачів ICIJ та OCCRP документи, згідно з якими у червні 2014 року юристи з української фірми «Авеллум», яка представляє інтереси Петра Порошенка, написали юристам з фірми «Еплбай» з острова Мен листа.

«Справа надзвичайно делікатна. Ім’я клієнта – Петро Порошенко. Ми працюємо над реструктуризацією його кондитерського бізнесу (Рошен). Для отримання доступу до міжнародних ринків ми збираємося збудувати нову холдингову компанію групи у Люксембурзі. Під ним буде голландський суб-холдинг, який володітиме всіма оперуючими компаніями. З податковими цілями над люксембурзькою компанією буде кіпрська фірма. Вона буде володіти офшорною компанією – ми надаємо перевагу БВО, але Острів Мен також може підійти… Вона буде володіти акціями та отримувати дивіденди. Продаж акцій у певний момент є можливою (якщо інвестор запропонує хорошу ціну)», – повідомляють журналісти текст листа.

Як мовиться у розслідуванні «Слідство-Інфо» з посиланням на дані «райських документів», метою створення президентського офшору могла бути мінімізація податків. 

Як зазначають журналісти, юристи Порошенка з компанії «Avellum» у відповіді на запит уникли конкретних питань про листування з островом Мен. Проте, вони наполягають, що структурували «Рошен» таким чином, що усі податки сплачувалися в Україні:

«Якби, наприклад, при перерахуванні коштів від продажу корпорації «Roshen» було сплачено податки у Люксембурзі, це призвело б до подвійного оподаткування доходів, зменшення суми податку до сплати в Україна та, відповідно, можливості перерахувати в Україну лише частину доходів (за вирахуванням податків у Люксембурзі). Така ситуація суперечила б не тільки інтересам клієнта, але також і державним інтересам України з огляду на втрати бюджету та інші негативні наслідки».

Що означає термін tax purposes у листі до фірми «Еплбай» з острова Мен, юристи Порошенка не пояснили.

P.S.

Юридична компанія Avellum заявляє, що автори розслідування, в якому президент Петро Порошенко звинувачується в ухиленні від сплати податків, необ`єктивно подали позицію юрфірми, пише "Українська правда".

Юристи, що представляли інтереси П. Порошенка в передачі корпорації "Рошен" у "сліпий траст", зазначають, що матеріали розслідування "містять маніпулятивні твердження, що не підтверджені фактами, та не наводять об’єктивного відображення позиції фірми, викладеної у відповідь на запит "Слідства.Інфо".

"У разі продажу корпорації "Рошен" усі кошти були б перераховані кінцевому власнику в Україну, задекларовані та з них було б сплачено усі податки. Так само як сьогодні усі податки "Рошен" сплачує і надалі буде сплачувати в Україні",- наголошують юристи.

В Avellum стверджують, що також розповідали журналістам про неможливість продажу Roshen без створення міжнародної холдингової структури.

За їхніми словами, саме про це вони зазначили у відповіді "Слідству.Інфо" 27 жовтня, але журналісти "повністю проігнорували" цю інформацію і не висвітлили її у сюжеті.

"Ми вважаємо цей факт, а також висновок і заголовок статті щодо мети створення структури, маніпулятивними і тенденційними", - заявляють в юридичній фірмі.

Окрім того, заявляють юристи, відмова юридичної фірми Appleby від участі у реалізації проекту, про що йдеться у статті, була пов’язана з агресією Росії проти України, а не наслідком недовіри до такої транзакції.

P.P.S.

Представник президента Петра Порошенка у Верховній Раді Ірина Луценко назвала "безпідставними домислами" матеріали журналістського розслідування, де голова держави звинувачується в мінімізації податків. Про це вона заявила в понеділок на засіданні погоджувальної ради парламенту, пише "Українська правда".

За її словами, офшорна компанія, про яку йдеться в розслідуванні, була створена виключно для передачі президентом корпорації "Рошен" у "сліпий траст".

"Щоб продати корпорацію Roshen, треба було створити міжнародну холдингову структуру. Ця структура була налаштована на те, щоб уникнути подвійного оподаткування, щоб усі податки повністю були сплачені в Україні, а не за кордоном", - наголосила Луценко.

Вона зазначила, що такий офшор був необхідний, бо інакше, відповідно до Гаагської конвенції 1985 року, "Рошен" не можна було передати в довірче управління Ротшильду.

"Такі міжнародні умови", - підкреслила представник президента.

За її словами, компанії офшорного холдингу при передачі кондитерської корпорації не мали жодних банківських рахунків.

"Будь-які заяви про порушення валютного законодавства чи перерахування будь-якої готівки з України при створенні цієї структури є безпідставними домислами", - наголосила Луценко.

Вона закликала "дуже акуратно формулювати те, що було почуто і скривджено журналістськими розслідуваннями".