Націоналізація Приватбанку: офшорки Суркісів могли виграти в держави понад $12,7 млн

Все про економіку та фінанси

14 серпня Київський апеляційний адмінсуд – у зв’язку з несплатою судового збору – залишив без руху апеляційну скаргу 6 офшорних компаній, які пов’язували із Суркісами (Camerin Investments LLP, Sunnex Investments LLP, Tamplemon Investments LLP, Berlini Commercial LLP, Lumil Investments LLP, Sofinam Investments LLP), на постанову Окружного адмінсуду м. Києва від 25.07.2017, якою, як писав Finbalance, було задоволено їх позов до НБУ, Мінфіну, Фонду гарантування та Приватбанку щодо незаконності визнання вказаних 6 компаній пов’язаними з Приватбанком особами та щодо списання коштів під час націоналізації Приватбанку в рамках операції bail-in (примусова конвертація вкладів в акції).

З огляду на факт подачі апеляційної скарги, слід розуміти, що рішення суду першої інстанції не повною мірою задовольнило позивачів, попри те, що воно було винесене на їх користь.

Водночас звернемо увагу ще на такий епізод.

Законом «Про судовий збір» визначено, що за подання юрособою до адмінсуду адмінпозову майнового характеру ставка судового збору становить 1,5% ціни позову. Водночас у законі є норма, що враховуючи майновий стан сторони судового спору, суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати (на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі).

Київський апеляційний суд повідомив, що ухвалою Окружного адмінсуду м. Києва від 25.07.2017 було задоволено клопотання позивачів про зменшення суми судового збору, який було встановлено в розмірі 190,5 тис дол та 19,2 тис грн.

Яким мав би бути розмір судового збору без врахування вказаного зменшення судом першої інстанції, в ухвалі апеляційного адмінсуду не уточнюється (відповідна ж ухвала адмінсуду першої інстанції засекречена). Проте в будь-якому разі можна констатували, що сума позову вказаних 6 офшорних компаній до держструктур перевищує 12,7 млн дол, або 328 млн грн (1,5% від цієї суми – це й буде 190,5 тис дол і 19,2 тис грн, або сукупно 4,9 млн грн).

При цьому Київський апеляційний адмінсуд в ухвалі від 14.08.2017 зауважив, що Законом «Про судовий збір» визначено встановлено, що за подання до адмінсуду апеляційної скарги на рішення суду ставка судового збору становить 110% ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви. Відповідно, позивачі мали б сплатити 5,4 млн грн. Однак вони не подали до суду відповідну платіжку, а не заявили клопотання про звільнення їх від сплати судового збору або відстрочення сплати судових витрат на визначений строк, не надали доказів неможливості сплати судового збору. Тому, власне, їх апеляційна скарга й була залишена без руху.

«Надати апелянтам строк до 08.09.2017 для усунення недоліків, зазначених в даній ухвалі, шляхом надання документу про сплату судового збору у розмірі 5 433 061,18 грн», - зауважується в ухвалі Київського апеляційного адмінсуду від 14.08.2017.

Нагадаємо, як писав Finbalance, 17 травня Окружний адмінсуд м. Києва в рамках іншого спору задовольнив позов братів Суркісів і їх родичів та

- скасував рішення НБУ про визнання їх пов’язаними з Приватбанком особами;
- визнав нечинною примусову конвертацію Фондом гарантування їх коштів в акції Приватбанку під час його націоналізації;
- вирішив стягнути з Приватбанку на їх користь загалом близько 1,06 млрд грн.

Крім того, 17 травня цей же суд задовольнив позов «Акцент-Банку» (А-Банк), який підконтрольний Суркісам, та

- визнав недійсним рішення НБУ про визнання «А-Банку» пов’язаною з Приватбанком особою;
- визнав нечинною примусову конвертацію Фондом гарантування коштів "А-Банку" в акції Приватбанку під час його націоналізації;
- вирішив стягнути з Приватбанку на користь «А-Банку» близько 369 млн грн.

Таким чином, якщо рішення Окружного адмінсуду м. Києва від 25.07.2017 включало повернення для Camerin Investments LLP, Sunnex Investments LLP, Tamplemon Investments LLP, Berlini Commercial LLP, Lumil Investments LLP, Sofinam Investments LLP коштів, які були списані під час націоналізації Приватбанку, то виходить, що брати Суркіси та пов’язані з ними структури вже виграли в держави 1,76 млрд грн.

За неофіційними даними, під час націоналізації Приватбанку Суркіси могли втратити близько 300 млн дол (тобто близько 8 млрд грн).

За офіційними даними, статутний капітал Приватбанку під час націоналізації був збільшений на 29,4 млрд грн за рахунок операції bail-in (під яку потрапили в т.ч. держателі єврооблігацій Приватбанку і т.д.).