Обвал рубля занадто сильно не вдарить по гривні, - фінансист

Все про економіку та фінанси

Ерік Найман, керуючий партнер Capital Times:

Росію накрила валютна паніка - рубль до долара досягав 79, а проти євро і зовсім перевищив позначку в 100 рублів за один євро. Підвищення облікової ставки ЦБ РФ було занадто запізнілим, а тепер і зовсім шкідливим. Тому після ранкового зміцнення рубля до 58 він понісся шукати наступне дно. Тепер можна точно очікувати зниження цін на нерухомість. У рублях вони звичайно ж можуть навіть зрости. Але в доларах російська нерухомість точно помітно подешевшає. Це стане наслідком якраз підвищення облікової ставки - банкіри зупинили іпотечні програми. І на тлі доходів росіян, що стиснулися як шагренева шкіра, і за відсутності кредитування цінами на нерухомість тільки один напрямок - на південь (тобто вниз).

Народу російському також слід затягнути пояси. Поточна криза всерйоз і надовго. Ціни на нафту добре якщо стабілізуються на 60 дол. за барель. А адже вони можуть піти і на 40 дол. Тоді за долар будуть давати не менше 100 рублів, Бізнесу належить перейти в режим економії і зниження витрат, у тому числі шляхом масових звільнень. Зростання безробіття і зростаюча інфляція - задоволення не для слабкодухих. А значить постраждають усі туристичні напрямки, на яких раніше масово відпочивали мільйони росіян. Про туристичний Крим я взагалі мовчу.

Те, що відбувається в Росії, Україну, звичайно ж, теж чіпляє. Українські товари стали менш конкурентоспроможними або зовсім неконкурентоспроможними. А це веде до скорочення експортного виторгу. Якби це сталося рік тому, негативні наслідки для України були б катастрофічними. Зараз же це всього лише додаткові відсотки до зниження курсу гривні.

Втім, короткостроково можлива стабілізація рубля в інтервалі 65-75 за долар. Точніше при такій волатильності і панічних настроях поки говорити не можна. Це позитивно позначиться і на гривні. Головний фактор стабілізації курсу гривні - це кредит МВФ. Валютні резерви НБУ вимиваються на погашення зовнішніх боргів (у першу чергу НАК "Нафтогазу України") і оплату за газ (знову ж проблема в НАКу).

Валютна криза Росії може стати для світу тим же, чим стала криза валют азіатських країн 1997 року - після нього пішла масштабний глобальна криза 1998 року. Саме у відповідь на нього і напередодні "проблеми нульового року" Алан Грінспен запустив на повну потужність доларовий друкарський верстат. І ці долари спочатку привели до появи мильного бульбашки інтернет-акцій, який лопнув в березні 2000 року. А вже по ходу боротьби з цією кризою нова порція емісійних доларів призвела до появи бульбашки на ринку нерухомості, який лопнув в 2008 році з відомими глобальними наслідками.

У цьому зв`язку все важливішою стає реакція ФРС США, чергове засідання якого завершиться сьогодні. Поки ж все йде до того, що чергова хвиля кризи плавно переміщається на Схід і після Росії накриє Китай. А це знову ж погано для цін на сировину і ту ж нафту.

2015 буде не просто цікавим, а дуже цікавим. І хочеться сподівається, що "око кризи" буде знаходитися далеко від українських кордонів. І все в руках нашого уряду. Він має в першу чергу вирішити проблему НАКу, що розпакує багатомільярдну міжнародну фінансову допомогу і вирішить проблему боргів наступного року, а Україна проживе 2015-й без дефолту. Тоді перше півріччя буде звичайно ж важким, але в другій половині почнеться довгоочікуваний підйом. Без реформування НАКу криза триватиме не тільки весь 2015-й рік, але й далі. Роздроблення України в будь-якому випадку вже не чекаємо - Росії зараз не до цього. Але "падаючий ведмідь" неминуче зачепить і нас.