Не тільки готель і бізнес-центр: НБУ хоче забрати в Жеваго ще один об’єкт нерухомості

Все про економіку та фінанси

Нещодавно в НБУ повідомляли журналістам, що Нацбанк звернувся до суду щодо стягнення 1,45 млрд грн. з бізнесмена і нардепа Костянтина Жеваго, який був фінансовим поручителем банку «Фінанси та кредит» по кредитам рефінансування, наданим збанкрутілій фінустанові.

При цьому Finbalance писав про підготовчу роботу НБУ щодо звернення стягнення на об’єкти нерухомості, які належать структурам К. Жеваго та були заставою по кредитам рефінансування. Йдеться про готель «Салют» і бізнес-центр «Основа» в Києві. Так, Вищий госпсуд закріпив рішення судів нижчих інстанцій та зобов’язав компанії-власників (відповідно ПрАТ «Готель «Салют» і ТОВ "Будівельна компанія "Основа") передати для Нацбанку оригінали правовстановлюючих документів на вказані об’єкти нерухомості.

Водночас, як виявилося, до них НБУ може перейти й інша нерухомість К. Жеваго.

Так, 23 лютого Київський апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу ТОВ «Ініціатор-Ріелті» на рішення Госпсуду м. Києва від 24.11.2015, яке було прийнято на користь НБУ.

Згідно з матеріалами справи, 11.02.2009, 05.03.2009, 26.03.2009 між НБУ та банком «Фінанси та кредит» були укладені кредитні договори, майновим поручителем за якими виступило ТОВ "Ініціатор-Ріелті". Воно надало в іпотеку належний йому на праві власності нежилий будинок, розташований в м. Києві по вул. Кудрявська 3/5 (літ. А).

02.04.2014 до іпотечного договору було внесено зміни, згідно з якими ТОВ «Ініціатор-Ріелті» зобов`язалося упродовж 30 календарних днів передати за актом приймання-передачі оригінали документів, що встановлюють право власності на предмет іпотеки, позивачу на збереження до повного виконання банком своїх зобов`язань за кредитними договорами. НБУ, звертаючись із позовом до суду, мотивував свої вимоги тим, що відповідач не передав йому на збереження вказані оригінали документів.

За даними держреєстру, кінцевими бенефіціарами ТОВ «Ініціатор-Ріелті» значаться Гудов Костянтин Володимирович та Шалаєв Едуард Дмитрович. Крім того, серед засновників компанії фігурують ПрАТ "F&C Realty", ПАТ "Київсоюзшляхпроект", ТОВ "Нафтохімімпекс". І вказаних фізосіб, і юросіб пов’язують з К Жевагом. За офіційними даними НБУ, К. Жеваго володів акціями банку «Фінанси та кредит», зокрема, через ПрАТ "F&C Realty".

Див. нижче фото об`єкту нерухомості, про який може йти мова в описаному випадку. Щоправда, він розташований за адресою вул. Кудрявська, 3/5, а не 3/5 (літ. А). Водночас там "дислокується" у т.ч. згаданий інститут "Київсоюзшляхпроект".

Довідково:

Борг банку «Фінанси та кредит» перед НБУ по кредитам рефінансування на кінець 2014 року становив 3,9 млрд грн (на кінець 2013 року було 3,8 млрд грн). У 2015 році він отримав рефінансування від регулятора на 1,45 млрд грн.

Глава НБУ Валерія Гонтарева висловлювала думку, що хоча акції компанії Ferrexpo ніколи не були в заставі НБУ по кредитам рефінансування для банку «Фінанси та кредит», забезпеченням по цим позикам була персональна гарантія К. Жеваго, а тому він має відповідати по цим зобов’язанням всіма своїми активами.

«На мою думку, людина, у якої є персональна гарантія, відповідає всіма своїми активами. Активи Ferrexpo у нього як мінімум записані у всіх його офіційних деклараціях, тому я вважаю, що він повинен відповідати усіма своїми активами. Існуюча персональна гарантія Жеваго, як фізичної особи, поширюється на всі його активи. Ми будемо намагатися забрати всі можливі активи для погашення того кредиту, під який була видана ця персональна гарантія. А закладена у нас Білоцерківська ТЕЦ - як цілий майновий комплекс», - зазначала глава Нацбанку.

На 01.02.2016 за період тимчасової адміністрації та ліквідації вкладники банку «Фінанси та кредит» отримали компенсації на 9,35 млрд грн., або 89,5% суми, яка підлягає виплаті вкладникам в межах гарантованої суми відшкодування.

Як відомо, з огляду на нестачу власних надходжень у Фонду гарантування, він здійснює виплати вкладникам банків-банкрутів, передусім, за рахунок емісійних коштів НБУ, який надає позики Фонду та монетизовує держоблігації, випущені для Фонду Мінфіном. Що в свою чергу тисне на ціни (розкручує інфляції) та курс (провокує девальвацію). 

Як писав Finbalance, Ощадбанк намагається стягнути 1,3 млрд грн з підприємства АвтоКрАЗ, яке контролює К. Жеваго.

04 грудня Господарський суд м. Києва задовольнив позов ВАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» (належить компанії Ferrexpo, яку контролює К. Жеваго) та зобов’язав банк «Фінанси та кредит» (з 17 грудня – на ліквідації; до цього його теж контролював К. Жеваго) перерахувати 163,5 млн грн. і 2,5 млн дол. на рахунок компанії в Укрсиббанку. Водночас були спроби оскаржити це рішення.

01 лютого Печерський райсуд м. Києва відмовився задовольнити скаргу фізособи на бездіяльність уповноважених осіб Генеральної прокуратури, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання повідомлення про кримінальне правопорушення.

Finbalance