Слідчі: ПУМБ, Укрсиббанк, Креді Агріколь задіяні в злочинних операціях (+коментарі банків)

Все про економіку та фінанси

Відповідно до ухвали Печерського райсуду м. Києва від 14 червня, Головне слідче управління Нацполіції здійснює досудове розслідування у кримінальному провадженні №42016000000000866 за фактом фіктивного підприємництва, тобто створення суб`єктів підприємницької діяльності (юросіб) для прикриття незаконної діяльності, що заподіяло велику матеріальну шкоду державі та легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом.

«Слідчий вказує, що досудовим розслідуванням отримано фактичні дані щодо діяльності на території Київської та Дніпропетровської областей протиправного фінансового механізму, члени якого причетні до впровадження на базі ПАТ «Перший український міжнародний банк», ПАТ «Креді агріколь банк» та АТ «Укрсиббанк», протиправних фінансових механізмів, направлених на незаконне переведення безготівкових грошових коштів у готівку, зменшення податкового навантаження на вітчизняні СГД та розкрадання державних/бюджетних коштів в особливо великих розмірах.

Зокрема, проведеними оперативно-розшуковими заходами працівниками Служби безпеки України встановлено, що невстановленими особами придбано низку підконтрольних підприємств з ознаками фіктивності, а саме: ТОВ «Оушен сістемс» (код ЄДРПОУ 40099972); ТОВ «Бейра трейд» (код ЄДРПОУ 40042360); ТОВ «Самора груп» (код ЄДРПОУ 40040405); ТОВ «Айгруп» (код ЄДРПОУ 40020394); ТОВ «Халкбуд» (код ЄДРПОУ 40018301); ТОВ «Еліт сіті трейдінг» (код ЄДРПОУ 40016168);ТОВ «Арчібальд» (код ЄДРПОУ 39671640) та інші, що зареєстровані на номінальних керівників та засновників, які реального відношення до їх діяльності не мають», - констатується в документі.

В ухвалі Печерського райсуду м. Києва від 11 травня щодо цього ж кримінального провадження згадується про низку інших структур з ознаками фіктивності. Крім того, як уточнюється в документі, «на даний час членами протиправного фінансового механізму налагоджено надходження на рахунки підконтрольних фіктивних підприємств безготівкових грошових коштів від підприємств-замовників протиправних фінансових послуг, які зацікавлені в незаконній мінімізації податкових платежів, переведенні безготівкових грошових коштів у готівку та подальшому їх привласненні.

У подальшому, отримані безготівкові кошти, учасники протиправного фінансового механізму переводять на рахунки невстановлених фізичних осіб, відкриті у вищевказаних банківських установах, з яких вони знімаються готівкою та, за відрахуванням відповідного відсотку, видаються посадовим особам або представникам підприємств - замовників протиправних фінансових послуг.

При цьому, з метою уникнення інтересу до діяльності протиправної фінансової схеми з боку представників контролюючих та правоохоронних органів, в податковій звітності відображається придбання підконтрольними підприємствами товарно-матеріальних цінностей у реально діючих підприємств, які за специфікою власної діяльності отримують невраховані готівкові кошти та потребують документального відображення «фіктивних» продаж власних товарів за безготівку, які насправді реалізуються за готівку», - йдеться в ухвалі суду.

P.S.

У ЗМІ почала поширюватися інформація щодо цього ж кримінального провадження (принаймні, з таким же номером в ЄРДР) з конкретними прізвищами чільних представників банку ПУМБ, «Креді Агріколь» та Укрсиббанку, які, за даними відповідних видань, нібито фігурують в матеріалах слідства. Водночас у документі з публічного держреєстру судових рішень, на який посилався Finbalancе, таких даних не було.

У понеділок 04 липня редакція Finbalance отримала лист від прес-служби банку ПУМБ, в якому наводиться такий коментар щодо зазначеного кримінального провадження:

"В материале «Константин Лежнин из Укрсиббанк и Сергей Черненко из ПУМБ отмывали миллиарды, - Нацполиция», которая опубликована 3 июля марта 2016 года, содержится недостоверная информация о том, что руководство ПУМБ является фигурантом уголовного дела об отмывании денег.

Недостоверная информация содержится в таких предложениях как:

• «В уголовном деле фигурируют члены правления финансовых учреждений, а именно…. Сергей Черненко – глава правления ПУМБ»

• «Следует отметить, что Сергей Черненко из ПУМБ (к слову , хороший друг и бизнес-партнер Игоря Смелянского - гендиректора «Укрпочты»)

• « в уголовном деле речь идет о миллиардах гривен»

Обращаем Ваше внимание на то, что

1. Ни Сергей Черненко, председатель правления ПУМБ, ни банк ПУМБ как юридическое лицо не являются фигурантами уголовного дела.

2. Фигурантами досудебного расследования, которое упоминается в статье, являются конкретные субъекты предпринимательской деятельности, а не банк и не г-н Черненко.

3. Г-н Черненко не является владельцем бизнеса, поэтому не может быть ничьим бизнес-партнером.

4. Непонятно на каком основании в статье упоминаются «миллиарды гривен», на этапе досудебного расследования сумма возможных злоупотреблений не установлена.

5. ПУМБ строго придерживается всех требований украинского и международного законодательства по вопросам финансового мониторинга, а также требований НБУ.

6. В соответствии с законом, по обращению правоохранительных органов банк готов предоставить необходимую информацию, которая может помочь расследованию.

7. Банк ПУМБ готов отстаивать свою репутацию в правовом поле".

Додамо, що в середу 06 липня редакція Finbalance отримала лист від прес-служби банку "Креді Агріколь" з таким коментарем: 

Офіційний коментар Креді Агріколь Банку стосовно некоректної інформації, опублікованої в ЗМІ

3 липня на сайті http://finbalance.com.ua було опубліковано інформацію про те, що відповідно до ухвали Печерського райсуду м. Києва від 14 червня, Головне слідче управління Національної поліції здійснює досудове розслідування у кримінальному провадженні №42016000000000866 за фактом фіктивного підприємництва, тобто створення суб`єктів підприємницької діяльності (юросіб) для прикриття незаконної діяльності. Було зазначено, що досудовим розслідуванням отримано фактичні дані щодо використання протиправного механізму на території Київської та Дніпропетровської областей через відділення деяких банків, а саме ПАТ «Перший український міжнародний банк», ПАТ «Креді Агріколь банк» та АТ «Укрсиббанк».

Того ж дня деякі ЗМІ (зокрема fttc.com.ua), посилаючись на вищезазначену ухвалу, поширили інформацію, в якій згадувалися імена топ-менеджерів Креді Агріколь Банку, ПУМБ та Укрсиббанку, які, згідно з публікаціями в цих ЗМІ, нібито стали фігурантами розслідування. Варто зазначити, що ця інформація відсутня в державному реєстрі судових рішень, на який посилається Finbalance.

Креді Агріколь Банк звертає увагу на наступне:

• Ні Креді Агріколь Банк, ні керівництво Креді Агріколь Банку, не є учасниками у вищезазначеній справі. Учасниками у досудовому розслідуванні, про яке йдеться у цих статтях, є певні підприємства, у яких були відкриті рахунки в Креді Агріколь Банку, ПУМБ та Укрсиббанку.

• Більше того, спрямування та тематика розслідування знаходяться цілковито поза межами прямих обов’язків та відповідальності члена Правління Креді Агріколь Банку, який некоректно згадується в цих статтях.

• Таким чином, Креді Агріколь Банк вважає ці публікації такими, що мають на меті зашкодити репутації банку та його працівників. Креді Агріколь готовий захищати свою репутацію в правовому полі.

• Креді Агріколь Банк беззаперечно дотримується усіх вимог українського та міжнародного законодавства стосовно фінансового моніторингу та комплаєнсу, а також усіх вимог НБУ. Креді Агріколь Банк готовий надати усю необхідну інформацію, яка може допомогти розслідуванню, згідно з законом та на запит правоохоронних органів.