НБУ і ФГВФО списали кошти "Динамо" під час націоналізації Приватбанку?

Все про економіку та фінанси

28 грудня Окружний адмінсуд м. Києва відкрив провадження в справі за позовом ТОВ "Футбольний клуб "Динамо" Київ" до НБУ, Фонду гарантування й тимчасового адміністратора Приватбанку, в якому позивач просить суд

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії НБУ з питань визначення пов`язаних із банком осіб і перевірки операцій банків із такими особами №105 від 13 грудня 2016 року в частині визнання ТОВ "ФК "Динамо" Київ" пов`язаною з Приватбанком особою;
- визнати протиправним та скасувати наказ тимчасового адміністратора Приватбанку №22 від 20 грудня 2016 року в частині, що стосується прав та інтересів ТОВ "ФК "Динамо" Київ" щодо зупинення/блокування/припинення чи будь-якого іншого обмеження здійснення видаткових (витратних) готівкових та/або безготівкових операцій за поточними, депозитними, кореспондентськими чи іншими рахунками в Приватбанку.

Суд задовольнив клопотання ТОВ "Футбольний клуб "Динамо" Київ" й зобов’язав НБУ, Фонд гарантування, Приватбанк надати документи, що містять інформацію щодо

- списання грошових коштів TOB "ФК "Динамо" Київ" з рахунків у Приватбанку (про яку саме суму йдеться, в судових матеріалах наразі не уточнюється);
- визнання нікчемними чи недійсними договорів TOB "ФК "Динамо" Київ" з Приватбанком щодо здійснення зарахування/обміну вимог TOB "ФК "Динамо" Київ" за грошовими коштами, розміщеними на рахунках у Приватбанку, іншими вимогами/цінними паперами;
- розпорядження тимчасовою адміністрацією Приватбанку необтяженими/обтяженими грошовими зобов`язаннями цього банку перед пов`язаними особами, а також необтяженими/обтяженими/обтяженими грошовими зобов`язаннями перед юридичними та фізичними особами, що не пов`язані з Приватбанком;
- наявності боргів TOB "ФК "Динамо" Київ" перед Приватбанком; наявності боргів Приватбанку перед TOB "ФК "Динамо" Київ".

Додамо, 29 грудня ТОВ «Футбольний клуб "Динамо" Київ» відкликало два позови до НБУ, Фонду гарантування й тимчасового адміністратора Приватбанку відкликало (вимоги стосувалися визнання протиправним та скасування рішення). Можливо, щоб уточнити позовні вимоги. Або, можливо, таки сторони знайшли можливість домовитися в позасудовому порядку.

Доповнено. У вівторок 10 січня футбольний клуб «Динамо» Київ в офіційній заяві повідомив, що «останнім часом окремі «доброзичливці» нашого клубу розповсюджують через засоби масової інформації повідомлення про те, що рахунки футбольного клубу «Динамо» (Київ) у «Приватбанку» заблоковані, через що клуб нібито має проблеми у здійсненні своєї діяльності».

«Прес-служба ФК «Динамо» (Київ) уповноважена заявити, що подібна інформація не відповідає дійсності. Футбольний клуб «Динамо» продовжує працювати з «Приватбанком» у звичному режимі. Жодних проблем із обслуговуванням рахунків не було, якщо не враховувати кількох перших днів після оголошення про націоналізацію «Приватбанку».

Наголошуємо, що ФК «Динамо» (Київ) має повне та взаємне порозуміння в усіх питаннях як із адміністрацією «Приватбанку», так і з керівництвом Національного банку України», - йдеться в заяві клубу.

У середу 11 січня представник НБУ в коментарі для ЗМІ заявив, що тимчасовий адміністратор Приватбанку не списував кошти ФК "Динамо".

Довідково

За даними держреєстру юросіб, серед кінцевих бенефіціарів ТОВ «Футбольний клуб "Динамо" Київ» - у т.ч. Ігор Суркіс.

За даними НБУ, Ігор Суркіс, його брат Григорій Суркіс та їх доньки є кінцевими бенефіціарами «А-Банку».

Як писав Finbalance, 27 грудня Окружний адмінсуд м. Києва відкрив провадження у справі за позовом «А-Банку» до НБУ, Фонду гарантування й тимчасового адміністратора Приватбанку про визнання протиправним та часткове скасування згаданих вище рішень №105 від 13.12.2016 та наказу №22 від 20.12.2016. 

20 грудня (тобто на наступний день після націоналізації Приватбанку) глава НБУ Валерія Гонтарева в ефірі телеканалу ICTV заявила таке з приводу «А-Банку»: «А-Банк – невеликий банк, але він пов’язаний з акціонерами Приватбанку. Зараз ніяких планів немає [щодо А-банку], він достатньо капіталізований. Він пов’язана особа до Приватбанку – це так. Ми покаже, яким чином [пов’язаний]. У нас є інформація. Ми покажемо громадянам, яким чином».

За даними телеканалу "1+1", Ігор Суркіс - його міноритарний акціонер (мажоритарій - Ігор Коломойський). Гендиректор "1+1 медіа" Олександр Ткаченко заявляв, що "1+1" не має боргових зобов`язань перед Приватбанком.

19-21 грудня Фонд гарантування збільшив статутний капітал Приватбанку на 29,4 млрд грн (до 50,7 млрд грн) – за рахунок примусової конвертації в акції банку вкладів пов’язаних осіб та необтяжених зобов’язань Приватбанку перед юр- та фізособами, що не пов’язані з банком (крім коштів за поточними та депозитними рахунками таких осіб). Це було зроблено відповідно до статті 41-1 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». Після завершення вказаної операції (т.зв. bail-in) Мінфін викупив Приватбанк у Фонду гарантування за 1 грн та «залив» у статутний капітал банку 107 млрд грн (додатковий випуск акцій на вказану суму був оплачений держоблігаціями).

За офіційними й неофіційними даними, під вказану «роздачу» на мільярди гривень, крім держателів єврооблігацій Приватбанку, американської корпорації Cargill, потрапили в т.ч. згадані вище брати Суркіси (вважається, що завдяки зв`язкам у владі, мають значний вплив на сьогодні, зокрема, в енергетичній сфері).

Як писала газета «Дзеркало тижня. Україна», НБУ класифікував кошти їхніх структур як вклади пов’язаних осіб. «Сума їхніх [братів Суркісів] "кіпрських" втрат у результаті цієї операції перевищила 200 млн дол. і загалом (з урахуванням внутрішньоукраїнських вкладень) може досягати майже 300 млн (або близько 8 млрд грн в еквіваленті). Навряд чи ці панове мають намір змиритися із втратою левової частки свого багатства, отже, непрості розбірки в міжнародних судах українська держава напевно матиме й по цій лінії», - констатувало ДТ. 

Детальніше про націоналізацію Приватбанку читайте тут.

Про фінансовий стан "А-Банку" (в т.ч. порушення нормативів НБУ) читайте тут.

Як Приватбанк проігнорував судовий арешт рахунку "Енергомережі", яка вважається нечужою Суркісам,див. тут.

Про ймовірний інтерес Суркісів до приватизації Центренерго читайте тут.