Нардепів можуть публікувати на сайті ВР декларації про майно й доходи

Все про економіку та фінанси

У парламенті зареєстрований законопроект №4378а, який зобов’язує народних депутатів оприлюднювати електронні копії (відсканові з оригіналу) декларацій про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за минулий рік на персональних інформаційних сторінках народних депутатів офіційного веб-порталу Верховної Ради України.

При цьому визначається, що відомості про нардепів та членів їх сімей, які наводяться у деклараціях про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, не є інформацією з обмеженим доступом – крім відомостей щодо реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта громадянина України, місця проживання та реєстрації декларанта, а також щодо місцезнаходження об’єктів, які наводяться в цій декларації.

У пояснювальній записці до законопроекту його автори, зокрема, вказують на те, що, наприклад, у Німеччині депутати Бундестагу зобов`язані задекларувати свої фінансові інтереси і вторинні джерела доходу. Декларації публікують на сайті німецького парламенту. Також, громадянин може подивитися податкову декларацію будь-якого політика за певний відрізок часу.

Чи не найбільш жорстка практика в цьому питанні – в скандинавських країн, де має місце і практика «державних доносів».

Як зауважується, одне з перших місць у сфері контролю за майном політиків займають Сполучені Штати Америки, де сенатори і члени Палати представників Конгресу повинні щорічно подавати декларацію з детальним описом усіх доходів і витрат:
- повний заробіток, дивіденди, відсотки за вкладами, доходи від рухомого і нерухомого майна;
- фінансові та інші доходи, що отримані від неурядових організацій;
- оплата транспортних та інших пов’язаних з ними витрат;
- подарунки, отримані від будь-яких осіб та організацій, у тому числі у вигляді оплати транспортних витрат, харчування, проживання в готелях, пригощання в ресторанах, різних розваг;
- фінансові та інші зобов’язання, заборгованості за ними;
- угоди і домовленості з різними організаціями про можливу роботу тощо.

У Канаді всі державні діячі повинні представити детальний звіт про власне майно, борги і доходи до Комісаріату з конфлікту інтересів та етики. Структура між тим публікує реєстр всіх декларацій. А в Японії з 1992 року депутати парламенту і міністри повинні щорічно декларувати нерухомість і доходи, однак, від них не вимагають звітів за поточними рахунками і рухомого майна.