Начхати на МВФ: НБУ дозволив акціонерам «Платинум Банку» заховатися за москвичем

Все про економіку та фінанси

За даними НБУ, 23 грудня 2014 року правління Нацбанку прийняло рішення №553 про погодження набуття істотної участі Гуртовим Григорієм Аркадійовичем (Росія, м. Москва) на підставі довіреності на здійснення повноважень акціонера "Платинум Банку". Довіреність діє з 21 січня 2015 року до 20 грудня 2015 року (див. нижче).

Згідно з даними банку, Григорій Гуртовий є головою наглядової ради Platinum Bank (з 18 листопада 2013 року), а також керуючим партнером GHP Group Україна (раніше Fleming Family&Partners).

Нагадаємо, що неофіційно «Платинум Банк» пов’язують, зокрема, з одеськими бізнесменами Кауфманом та Грановським.

Нещодавно коментуючи прийняття Верховною Радою на вимогу МВФ закону про посилення відповідальності пов’язаних з банком осіб (цей документ Президент уже підписав), глава Нацбанку Валерія Гонтарева назвала це «революційним кроком у реформуванні банківської системи».

Як зауважували в НБУ, прийнятий закон посилює вимоги до розкриття структури власності банку. Крім публікації інформації про власників істотної участі в банку, від банків вимагається оприлюднювати інформацію про ключових учасників банків, тобто фізичних осіб, які прямо або опосередковано через інших юридичних осіб володіють корпоративними правами в банку. Якщо таких осіб більше двадцяти, Закон вимагає розкриття найбільших двадцяти акціонерів (учасників) банку, а також кожної юридичної особи в ланцюгу володіння корпоративними правами банку.

З огляду на це, виникає питання: НБУ зумисне поспішав з видачею майже річної «індульгенції» власникам «Платинум Банку», щоб вони не потрапили під закон, ухвалення якого вимагав МВФ?..

І ще такий привід для роздумів.

Згідно з даними Нацбанку, в жовтні-грудні 2014 рок обсяг валютних кредитів, виданих «Платинум Банком» для юросіб, збільшився на суму близько 32,6 млн дол, або на 58,7%. Це був найвищий показник і в абсолютному вимірі (сума), і у відносному (частка портфелю) серед банків з І та ІІ групи класифікації НБУ (зростання ще зафіксовано у ВТБ Банку на 12,8 млн дол, або на 0,9% та Імексбанку – на 8,5 млн дол, або на 11,1%).

Щодо портфелю гривневих позик юрособам, то він за 4-ий квартал минулого року у «Платинум Банку» збільшився на 524,4 млн грн, або на 145,8%. В абсолютному вимірі це був найвищий показник серед банків з ІІ групи, а у відносному – і в І, і в ІІ групі.

При цьому портфель кредитів фізособам у «Платинума» в останній чверті 2014 року скоротився, але так не суттєво (обсяг гривневих позик скоротився на 7,4 млн грн., валютних – на 2 млн дол).

Щодо депозитів. У 4-му кварталі обсяг валютних вкладів фізосіб у фінустанові збільшився на 20,6 млн дол, або на 23,8%. Знову ж таки і в абсолютному, і відносному вимірі це найвищі результати в І-ІІ групах банків (зростання ще зафіксовано в банку «Фінанси та кредит» на 15,4 млн дол, або на 2,8% та Укрінбанку на більш символічні 241 тис дол, або на 0,2%).

При цьому портфель гривневих депозитів фізосіб у "Платинума" в жовтні-грудні збільшився на 141,9 млн грн., або на 4,6%. В абсолютному вимірі це найвищий показник серед банків з ІІ групи (зростання портфелю ще було в банку «Київська Русь» на 64,3 млн грн, або на 3,3%).

Щодо вкладів юросіб, то в гривні вони зросли на 356,6 млн грн., або на 113,9% (у відносному вимірі – найбільше серед банків з І-ІІ групи класифікації НБУ), а у валюті – на 1,4 млн дол.

З огляду на ситуацію на банківському ринку та в економіці України, такі результати «Платинум Банку» виглядають більш ніж нетипово. Що змушує не виключати, що вони мають не тільки суто ринкову природу. Як варіант, йдеться про переведення активів і пасивів зі "спорідненої" (через акціонерів) банківської структури, яка згідно з неформальними сигналами перебуває, скажімо так, не в оптимальній кондиції… Чи не станеться так, що потім у т.ч. для НБУ «зима прийде несподівано» - й, принаймні, частині вкладників «хворого» банку повертати їх гроші доведеться Фонду гарантування вкладів (за рахунок у т.ч. емісії НБУ через монетизацію ОВДП і т.д.)?..