Чи активно PIN bank, який не чужий VS Energy, кредитує електроенергетику

Все про економіку та фінанси

Відповідно до звітності ПАТ "Перший інвестиційний банк" (PIN bank), у січні-червні його прибуток склав 168 тис грн (у 1-му півріччі-2015 був збиток 11,24 млн грн).

Чистий процентний дохід – 35,9 млн грн, чистий комісійний дохід – 13,9 млн грн, позитивний результат від операцій з валютою – 10,4 млн грн, негативний результат від переоцінки валюти – 6,24 млн грн, відрахування до резервів під знецінення кредитів і коштів в інших банках – 8 млн грн.

Обсяг активів банку зменшився до 1,1 млрд грн (з 1,25 млрд грн на початок року), у т.ч. кредитний портфель – до 702,8 млн грн (з 862,4 млн грн). Обсяг зобов’язань зменшився до 862 млн грн (з 1,01 млрд грн), у т.ч. кошти клієнтів до 794,4 млн грн (з 940,9 млн грн).

Статутний капітал лишився незмінним – 230 млн грн.

На кінець червня співвідношення резервів банку (22,9 млн грн) до кредитного портфелю до вирахування резервів (725,7 млн грн) було 3,2%. При цьому пов’язаним особам було видано кредити на 5,4 млн грн.

В аудиторському висновку компані Baker Tilly до звітності «Першого інвестиційного банку» за 2015 рік констатувалося, що «банк має негативний сукупний розрив ліквідності строком до року в сумі 117 232 тис грн., що складає 9,4% активів».

«Така структура фінансових активів і фінансових зобов’язань в умовах нестабільного грошового ринку та фінансової кризи може в майбутньому перешкоджати банку своєчасно виконувати свої зобов’язання. Крім того, банк в поточний час знаходиться в процесі легалізації структури власності. Ці обставини вказують на існування суттєвої невизначеності, яка може поставити під значний сумнів здатність банку безперервно продовжувати діяльність», - йшлося в аудиторському висновку.

У звітності банку за 2015 рік зазначалося, що на кінець грудня представникам галузі виробництва та розподілення електроенергії, газу та води було видано кредити на 29,92 млн грн (див. нижче галузеву структуру кредитного портфелю).

Чому на цей аспект важливий.

Річ у тому, що за даними НБУ, на 01 березня 4,98% акцій «Першого інвестиційного банку» належали Житомиробленерго, яке контролює російська група VS Energy. Її бенефіціарами називають Олександра Бабакова (був, до речі, віце-спікером Держдуми РФ – на фото), Михайла Воєводина; Євгена Гінера. Ця група – найбільший приватний гравець на енергетичному ринку України після ДТЕК Р. Ахметова.

Крім того, на вказану дату 4,86% акцій «Першого інвестиційного банку» належали Михайлу Спектору, який восени 2015 року пішов з посади президента VS Energy. У IV кварталі минулого року НБУ погодив набуття М. Спектором частки 24,53% в "Першому інвестиційному банку".

Як писав Finbalance, відповідно до ухвали Печерського райсуду м. Києва від 09 червня, Головне слідче управління Національної поліції здійснює досудове розслідування в кримінальному провадженні №12015000000000114 від 11.03.2015 за фактами привласнення держкоштів службовими особами компанії «ВС Енерджі Інтернешнл Україна» та інших підконтрольних їм підприємств в особливо великих розмірах.

Як зауважувалося в документі, під час досудового розслідування встановлено, що службовими особами ТОВ «ВС Енерджі Інтернейшнл Україна» (фактичні власники громадяни Росії) та підконтрольних їм підприємств (ПАТ «Київобленерго», ПАТ «Житомиробленерго», ПАТ «Закарпаттяобленерго», ПАТ «Кіровоградобленерго», ПАТ «Одесаобленерго», ПАТ «Херсонобленерго», ПАТ «Рівнеобленерго», ПАТ «Чернівціобленерго», ПАТ «Хмельницькобленерго») здійснюється розкрадання бюджетних коштів шляхом вилученням частини власного капіталу на користь інших ліцензіатів та підприємств - підрядників для безоплатної компенсації витрат, понесених обленерго по забезпеченню діяльності на ринку електроенергетики, у ході формування та виконання інвестиційної програми.

У жовтні 2015 року агентство «ЛігаБізнесІнформ» повідомляло, що МВС відкрило два кримінальних провадження щодо VS Energy. Одне з них щодо «штучного заниження прибутку, що привело до недоотримання державою коштів у вигляді податків і дивідендів». Причому в провадженні «фігурують в т.ч. прізвища кінцевих бенефіціарів». Один з учасників ринку висловлював думку, що проблеми групи можуть бути пов’язані в т.ч. з «стимулюванням» продати частину активів.

У лютому поточного року глава Фонду держмайна України Ігор Білоус в інтерв’ю «Економічній правді» прогнозував, що VS Energy не братиме участі в приватизації українських обленерго. При цьому він не виключав, що «вони в продажі стоять».

Як писав Finbalance, наприкінці 2015 року «Альфа-банк» та VS Energy домовилися про реструктуризацію боргів на 70 млн дол.